Fоtо: LETA

Kāds jaunietis, kurš vairākus gadus strādājis pie Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa ("KPV LV"), apgalvo, ka deputāta uzdevumā fiktīvi nodarbinājis vairākus cilvēkus, svētdien ziņoja LTV raidījums "de facto".

Iesniegumā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) bijušais Kaimiņa darbinieks raksta, ka daļu no saņemtās algas devis deputātam atpakaļ skaidrā naudā. To raidījumam sacīja arī vēl kāda persona, kas saņēmusi naudu no Kaimiņa. Neviena no tiesībsargājošām iestādēm gan nevēlas ar šo lietu nodarboties, norāda "de facto".

Raidījums atgādina, ka pēc ievēlēšanas Saeimā Kaimiņš filmēja visus un visur. Lai materiālu apstrādātu, deputāts nolīga Linardu Kāli. Algu par padarīto Kaimiņa uzņēmums "Suņu būda" skaitīja uz Kāļa mikrouzņēmumu "Al De Media".

"Kad es šo mikrouzņēmumu nodibināju, 2015. gada sākumā viņš lika pieņemt darbā darbiniekus. Kad es prasīju, kas tie par darbiniekiem, viņš teica – viņi pie tevis strādās un reizē ar tevi apkalpos mani," saka Kālis. Viņš apgalvo, ka darba līgumi nav bijuši un šie cilvēki nav strādājuši, taču naudu saņēmuši.

Kaimiņš norādījis, kādas algas un kad kuram izmaksāt. Puiša teikto apliecina e-pasta sarakste un telefonsarunas starp viņu un deputātu Kaimiņu, kas ir "de facto" rīcībā. "Saņemsi naudu. Nemaksā pagaidām Madarai. Pārējiem gan. Ieskaiti Gatim lūdzu 2x700 eiro, uz otro maksājumu uzraksti – avanss," Kaimiņš rakstīja vienā no e-pastiem.

Pēc divām dienām Kaimiņš steidzināja izmaksāt algas, pa telefonu sakot: "Visi gaida uz tevi. Baigi."

Saskaņā ar "de facto" ziņoto raidījums pārliecinājās gan par to, ka nauda no "Suņu būdas" tiešām ienākusi, gan to, ka tā tālāk pārskaitīta vairākiem cilvēkiem. Divu gadu laikā Kaimiņa uzņēmums "Al De Media" darbinieku algām pārskaitījis gandrīz 60 tūkstošus eiro.

Kālis apgalvo, ka daļa no Kaimiņa firmas skaitītās naudas par reāli padarīto darbu bija jādod deputātam atpakaļ: "Viņš [Kaimiņš] pateica: "Es tev maksāšu 700, bet reāli tev paliek 500. 200 tev jāatdod man uz rokas. Jāaiziet uz bankomātu, jāizņem 200 eiro un jāatdod skaidrā naudā katru mēnesi." Kālis tā arī darījis.

700 eiro ir tuvu maksimālai summai, ko vienam mikrouzņēmuma darbiniekam mēnesī drīkst izmaksāt.

Vēl viena persona, kuras identitāte netika atklāta, "de facto" apliecināja, ka no "Suņu būdas" ienākusī nauda deputātam regulāri dota atpakaļ. "Bija atsevišķi rēķini, kur Artuss uz e-pastu atsūtīja summu, par kādu izrakstīt rēķinu. Rēķinu uzraksta, "Suņu būda" apmaksā, nauda tika izņemta no bankomāta un atdota viņam," saka persona, kas nevēlas publiski atklāt savu identitāti. "de facto" pārliecinājās, ka nauda no "Suņu būdas" tiešām līdz šai personai nonākusi.

Kaimiņš raidījumam noliedza, ka būtu saņēmis nedeklarētus ieņēmumus. Tāpat viņš neatzina, ka būtu devis norādījumus par darbiniekiem un algām: "Norādījums, tas ir jūsu interpretējums. No manas puses tas ir ieteikums, cik cilvēkam vajadzētu maksāt par izdarīto darbu."

Vienlaikus deputāts atzina, ka mikrouzņēmumā "Al De Media", kurā viņš nav bijis ne īpašnieks, ne vadītājs, darbinieki tiešām strādājuši viņa labā.

Vairāki "de facto" sazvanīti Kaimiņam tuvi "Al De Media" darbinieki sacīja, ka algu nevienam atpakaļ nav devuši, un uzņēmumā strādājuši – kāds internetā meklējis informāciju, palīdzējis ar sīkumiem studijā, kāds konsultējis montāžā, meklējis finanses.

Savukārt "Suņu būdas" ilggadējais producents Kaspars Upaciers, zināms arī kā Ufo, "de facto" atbildēja, ka šos cilvēkus raidījuma filmēšanai tuvumā nav redzējis.

Kālis par notikušo rudenī uzrakstīja iesniegumu KNAB, kas gan piesauktajām personām nekādus jautājumus nav uzdevis.

KNAB atteicās informēt par secinājumiem, bet "de facto" zināms, ka par jautājumu notika apspriede prokuratūrā, kurā piedalījās arī Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas virsprokurors Modris Adlers. Pāris nedēļas vēlāk KNAB priekšnieka pienākumu izpildītāja Ilze Jurča iesniegumu pārsūtīja Valsts policijas priekšniekam Intam Ķuzim, rakstot, ka "ziņas nesatur informāciju, kas liecinātu par koruptīviem darījumiem".

Arī policija uzskatīja, ka lieta nav tās kompetencē. Policija pārsūtīja iesniegumu Valsts darba inspekcijai, kas likuma pārkāpumus nekonstatēja, un Valsts ieņēmumu dienestam, kas atteicās iesniedzēju informēt par rīcību, jo nedrīkst runāt par konkrētiem nodokļu maksātājiem.

Kaimiņš savā "Facebook" kontā norāda: "Ne man skaitījis, un es pie tā laikam vainīgs. Tie iesniegumi nav redzējuši virzību, jo nekā tur nav".

Raidījums kā iemeslus iespējamai naudas atdošanai min to, ka Kaimiņš kā deputāts nedrīkst strādāt un saņemt algu savā uzņēmumā. Otrs iemesls – Kaimiņš, iespējams, negrib radīt liekus jautājumus par, no kurienes rodas nauda "Suņu būdai". Ja viņš ņemtu dividendes, tās būtu jādeklarē.

Pērn bijuši četri "Suņu būdas" raidījumi. Runājot par ienākumiem, Kaimiņš min noslēgtos reklāmas līgumus, bet bez ilggadējā sponsora alkohola tirgotāja "Spirits&Wine" citus partnerus nemin.

"Suņu būdas" mājaslapā var redzēt, ka tiek reklamēti raksti maz zināmā portālā "bnn.lv". Portāla investors ir Austrijā reģistrēts uzņēmums "Baltic News Network". Tam savukārt Latvijā pieder uzņēmums "Media Support", kura vadītājs iepriekš bija Ventspils mēra Aivara Lemberga oponenta, Šveices advokāta Rudolfa Meroni kontrolētajos uzņēmumos vadošos amatos strādājošais Edgars Ciniņš, tagad "Media Support" vada Meroni uzticamības persona Aivars Gobiņš.

"Media Support" ar Kaimiņa uzņēmumu ir līgums par informācijas apmaiņu, bet vai tas ietver arī finansiālus nosacījumus, Kaimiņš neatklāja: "Tā nu gan nav informācija, kas tiek publiskota. Tas jautājums, manuprāt, saucas komerciālais noslēpums".

Arī austrietim Fredam Cimmeram pastarpināti piederošais "Media Support" neatklāja, vai ar "Suņu būdu" tam ir finansiāli darījumi. "Media Support" vadītājs Aivars Gobiņš atzīmēja, ka "Meroni grupas" uzņēmumiem gan nekāda sadarbība ar Kaimiņu un "Suņu būdu" neesot, bet viņi augstu vērtējot viņa cīņu.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !