Foto: LETA

Pirmdien par atkāpšanos no amata paziņojis Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks tūrisma un investīciju jautājumos Ģirts Kronbergs (LRA).

Paredzēts, ka Liepājas mērs Uldis Sesks (Liepājas partija) ar koalīcijas partneri Jāni Vilnīti (LRA) notikušo pārrunās rīt, informēja Liepājas domes priekšsēdētāja padomnieks sabiedrisko attiecību jautājumos Andrejs Rjabcevs.

Kronbergs turpinās būt Liepājas domes deputāts, kā arī aizvien startē Saeimas vēlēšanās no Latvijas Reģionu apvienības (LRA) saraksta, apstiprināja LRA Liepājas nodaļas biroja vadītāja Līga Zundmane.

Savukārt Vilnītis pauda, ka partijas biedra lēmums atstāt vicemēra amatu uzskatāms par drosmīgu un vīrišķīgu rīcību.

Viņš apgalvoja, ka Kronbergs šādu lēmumu pieņēmis pats, taču, iespējams, ka grūdiens tam bijis biedrības "Liepājnieki" biedru atgādinātie principi, ar kuriem tā iesaistījās politikā.

"Mēs iesaistījāmies politikā, iestājoties par godīgumu, atklātu un caurspīdīgu pārvaldību. Solījām strādāt ar domu, ka ir prieks dzīvot Liepājā. Par cik pēdējā nedēļā visu polittehnologa un bijušā liepājnieka izdarību dēļ prieks bija gājis mazumā, tad šāds Kronberga lēmums ir pareizs un respektējams," sacīja Vilnītis.

Viņš izteicās, ka Kronbergs ir spēris politiski atbildīgu soli un šī, viņaprāt, ir pirmā reize, kad Liepājā kāds uzņemas atbildību. Tāpat Vilnītis uzskata, ka ar šo ir pielikts punkts visām spekulācijām.

Kronberga atkāpšanās seko pāris dienas pēc tam, kad polittehnologs Reinis Točelovskis paziņoja, ka Seskam neglaimojošo izdevumu "Par ko nekad nestāstīs "Kurzemes Vārds"" pirms 2017. gadā notikušajām pašvaldību vēlēšanām finansējuši un atbalstījuši mēra koalīcijas partneri Jānis Vilnītis (LRA) un Kronbergs.

Vilnītis un Kronbergs šos apgalvojumus noliedza, tomēr Kronbergs atzina, ka ar Točelovski ir sarakstījies, tomēr sarakste tagad esot sagrozīta un interpretēta. Kaut ko no publicētā viņš atpazīstot, bet sarakstes daļu, kas attiecas uz sarunām par pirmsvēlēšanu "avīzes" finansēšanu, Kronbergs pilnībā noliedz.

Politikas kuluāros izskanēja aizdomas, ka šo Točelovska paziņojumu Seska puse varētu izmantot, lai atkāptos no solījuma pēc Saeimas vēlēšanām Liepājas mēra krēslu atdot Vilnītim.

Aizvadītajā ceturtdienā šie jautājumi tika pārrunāti LRA un Liepājas partijas pārstāvju tikšanās laikā. Pēc tās Sesks teica, ka jautājums par iespējamo LRA sadarbību ar Točelovski viltus "Kurzemes Vārda" izdošanā ir nopietna tēma un jautājums ir par uzticēšanos. Tobrīd viņš neesot guvis pārliecību, ka var pilnībā uzticēties koalīcijas partneriem no LRA.

"Kamēr šī aizdomu ēna nav kliedēta, ir grūti uzticēties un strādāt. Tas nav jautājums tikai ar vienu cilvēku vai par vienu partiju, pret kuru šī manipulatīvās metodes tiek vērstas - tas skar visus liepājniekus. Ja kaut vai puse no tās sarakstes ir patiesa, tad ir atklāts jautājums, kā mēs varam uzticēties. Ētika un godaprāts tādā gadījumā tiek veiksmīgi paslaucīts zem vēlēšanu segas," pēc tikšanās pauda mērs.

Sesks norādīja, ka no Kronberga atbildēm nav kļuvis skaidrs, kāda tieši ir bijusi šī viņa saistība ar viltus "Kurzemes Vārdu" un melno kampaņu pret mēru un Liepājas partiju. "Mēs esam vienojušies, ka biedrībai "Liepājnieki" pašiem ir jātiek skaidrībā, vai viņi uzticas Kronbergam pēc šī visa, vai viņš ir spējis kliedēt tās šaubas, kas viņa virzienā raidītas un kas no tā visa ir patiess un kas - izdomājums," klāstīja Sesks. Biedrību "Liepājnieki" vada Vilnītis.

Taujāts, vai notikušais var ietekmēt rudenī gaidāmo mēru rotāciju, Sesks piebilda, ka par to "nekas netika spriests", uzsverot, ka rudenī izvērtēs visas domes vadības darbību. Savukārt Vilnītis sarunā ar norādīja, ka ietekmei nevajadzētu būt, jo tas nekādi neattiecas uz koalīcijas līgumu un noslēgto vienošanos.

Vilnītis uzskata, ka pēdējās dienās aktualizētais jautājums par LRA iespējamo sadarbību ar Liepājā izplatīto izdevumu "Par ko nekad nestāstīs "Kurzemes Vārds"" ir saistāms ar priekšvēlēšanu periodu.

Politiķis koalīcijas partneriem izstāstījis, kāda ir viņa pazīšanās ar Točelovski. "Nekad neesmu slēpis, ka viņu zinu un esmu ar viņu ticies. Tas ir normāli, ka partija, gatavojoties vēlēšanām, meklē kampaņas vadītāju. Toreiz viņš pats pieteicās, taču mēs neizvēlējāmies divu iemeslu dēļ. Cena bija par augstu un piedāvātās metodes mums nebija pieņemamas," klāstīja Vilnīts. Viņš akcentēja, ka runā par laiku, kas bija priekšvēlēšanu periods, pirms vēl tika noslēgts koalīcijas līgums. Pēc politiķa teiktā, tas bija laiks, kad partijas bija "pretējās ierakumu pusēs".

Pēc pērn jūnijā notikušajām pašvaldību vēlēšanām LRA, ko Liepājas domē pārstāv deputāta Vilnīša vadītā biedrība "Liepājnieki", vienojās ar Liepājas partiju par koalīcijas izveidošanu Liepājas domē. Vienošanās paredzēja, ka LRA sākotnēji Liepājas mēra amatā atbalstīs Sesku. Savukārt šī gada rudenī būšot jauns balsojums un par mēru tikšot virzīts LRA kandidāts. Iespējams, tas varētu būt Vilnītis.

Laikraksts "Diena" savukārt aizvadītajā nedēļā vēstīja, ka rudenī solītā varas maiņa Liepājas domē var arī nenotikt - pat ja Sesks atkāpsies no amata, neesot droši zināms, vai amats tiks atvēlēts Vilnītim.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!