Foto: LETA
Pēc tikšanās ar premjera amata kandidātu Aldi Gobzemu ("KPV LV") Valsts prezidents Raimonds Vējonis pavēstīja, ka sarunas laikā konstatēts, ka Gobzems nevar iegūt parlamenta vairākuma atbalstu, tāpēc prezidents atsauks viņa nomināciju.

Pēc aptuveni 30 minūšu garās tikšanās Vējonis klātienē sniedza paziņojumu medijiem. Prezidents norādīja, ka viņš uzdevis sagatavot rīkojumu, ar kuru atzīs par spēku zaudējušu savu aicinājumu Gobzemam sastādīt Ministru kabinetu. Tāpat viņš informēja, ka jau tuvākajā laikā uzsāks konsultācijas ar politiskajām partijām par jaunu Ministru prezidenta amata kandidātu

Vējonis uzsvēra, ka nebija kļūdījies, nominējot Gobzemu. Prezidents vadījies pēc sabiedrības dotā mandāta. Tāpat Vējonis pateicās Gobzemam, ka šajā sarežģītajā situācijā viņš uzņēmies veidot valdību.

Savukārt Gobzems pēc tikšanās pastāstīja, ka iepazīstinājis Vējoni ar savu redzējumu par trīs iespējamajiem scenārijiem, sīkāk tos gan nepaskaidrojot. Viņš atzina, ka mēģinājumi veidot valdību tikuši torpedēti kopš pirmās dienas.

Gobzems arī ieskicēja sarunu aizkulises. Proti, viņam bijis "māņu manevrs", lai saprastu, kā noplūst informācija. Viņš tikai ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam (JV) neformāli pateicis, ka ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) varētu būt premjera biedrs un tas uzreiz noplūdis medijos. Tāpat "divas vai trīs reizes" ar Gobzemu mēģinājis sazināties uzņēmējs Viesturs Koziols, lai "nodotu kādu ziņu no Edgara Jaunupa".

Šajā parlamentā agrāk vai vēlāk mēs piedzīvosim ārkārtas vēlēšanas, pēc sarunas ar prezidentu medijiem prognozēja Gobzems. Viņš arī atzina, ka turpmākajās sarunās kā premjeru noteikti neatbalstīšot Arti Pabriku (AP) un Rinkēviču.

"Mēs kopīgi secinājām to, ka pašreizējā brīdī vairākuma atbalsta Gobzema kandidatūrai nav. Līdz ar to, attiecībā uz divu nedēļu termiņu, nav iespējams pašlaik nodrošināt šo vairākumu," atzina Vējonis.

Vaicāts, vai Gobzema nominēšana nebija kļūda, Vējonis atbildēja: "Nekādā gadījumā, jo vēlēšanas notiek, lai tiktu ievēlētas politiskās partijas un šīs politiskās partijas pārstāvētu noteiktu sabiedrības daļu. Arī šajā gadījumā "KPV LV" partija ir ievēlēta parlamentā."

"Paldies viņam [Gobzemam] par to, ka viņš piekrita šajā nebūt ne vieglajā politiskajā situācijā, kāda mums pašlaik parlamentā ir, uzņemties valdības veidošanas procesu. Diemžēl tas noslēdzās bez rezultāta," pauda Valsts prezidents.

Vējonis norādīja, ka vēl aizvien vērojamas partiju un personu ambīciju izpausmes, otrajā vietā atstājot valsts intereses. Tas neveicina iespējas panākt vienošanos par atbalstu vienam Ministru prezidenta amata kandidātam. "Tāpēc, protams, tas ir skumji, ka tā mums valstī notiek. Bet tajā pašā laikā es, protams, turpināšu diskusijas ar politiskajām partijām, lai mēģinātu nonākt līdz kopīgam viedoklim, kas varētu būt nākamais kandidāts," ar savu viedokli dalījās Valsts prezidents.

Viņš neprognozēja, vai nākamais premjera amata kandidāts būs no politiskām partijām vai "no malas", tas būs atkarīgs no sarunu gaitas.

Jau vēstīts, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis pirmdien pulksten 15 tikās ar viņa nominēto premjera amata kandidātu Aldi Gobzemu. Iepriekš Gobzems pauda, ka tikšanās laikā viņš Vējonim prezentēs trīs jaunus situācijas redzējumus.

Jāatgādina, ka jau desmito nedēļu nav skaidrības par topošās valdības aprisēm. Neilgi pēc 13. Saeimas deputātu mandātu apstiprināšanas Valsts prezidents kā premjera amata kandidātu nominēja Jaunās konservatīvās partijas (JKP) līderi Jāni Bordānu, taču viņa centieni izveidot valdību nebija sekmīgi.

Kā nākamo Ministru prezidenta amata kandidātu Vējonis pirms divām nedēļām nominēja partijas "KPV LV" līderi Gobzemu. Lai gan viņa vadītās sarunas ar potenciālajiem sadarbības partneriem par valdības izveidošanu izjuka piektdien, viņš turpina veidot valdību. Pēc sarunu izjukšanas premjera amata kandidāts paziņoja, ka balsojumam viņš parlamentā virzīs "profesionāļu valdību". To asi kritizēja vairums 13. Saeimā ievēlēto politisko spēku.

Ziņots, ka Vējonis pēc tikšanās ar visiem 13. Saeimā ievēlētājiem politiskajiem spēkiem 26. novembrī nolēma uzticēt valdības veidošanu partijas "KPV LV" līderim Gobzemam.

Valsts prezidents Gobzemam deva divas nedēļas, lai iezīmētu valdības aprises, panāktu Saeimas vairākuma atbalstu, kā arī iezīmētu iespējamo valdības sastāvu un prioritāri veicamos darbus. Ja Gobzemam tas neizdosies līdz pirmdienai, 10. decembrim (ieskaitot), tad Vējonis savu nomināciju atsauks un aicinās citu Ministru prezidenta kandidātu veidot valdību, iepriekš informēja Valsts prezidenta kancelejā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!