Foto: LETA

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) parlamentārais sekretārs Reinis Znotiņš (JKP) ir optimistisks, ka koalīcija trešdien, 27. maijā, atbalstīs "lielu daļu" no piedāvātajiem Covid-19 krīzes atbalsta mehānismiem studentiem.

Latvijas Studentu apvienības (LSA) organizētajā tiešraidē Znotiņš pastāstīja, ka studentiem paredzētie atbalsta mehānismi pirmdien tika prezentēti sadarbības sanāksmes sēdē, kā arī tika pārrunāti ar valdības koalīcijas partneriem.

Pēc viņa paustā, diskusijas bijušas par to, cik lielā mērā šie atbalsta pasākumi jāpiešķir, un diskusijas noritējušas par stipendijām, jo daļa partneru tās uzskata par sociālo atbalstu, tomēr IZM skatījumā tās būtiski veicinās izcilību un motivēs studentus mācīties labāk.

Tāpat Znotiņš atklāja, ka otrdienas rītā IZM bija tikšanās ar Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētāju Arvilu Ašeradenu (JV), kur tika panākta vienošanās, ka deputāts apspriedīsies ar saviem kolēģiem partiju apvienībā "Jaunā vienotība", lai panāktu atbalstu IZM virzītajam plānam.

Znotiņš uzsvēra, ka trešdien, 27. maijā, notiks galējā diskusija ar koalīcijas partneriem, un politiķis par to esot optimistisks.

Vienlaikus, runājot par atbalsta mehānismiem, Saeimas deputāts akcentēja, ka visiem studentiem būs iespējams pretendēt uz atbalsta mehānismiem, arī tad, ja tie neatbildīs bezdarbnieka kritērijiem, un arī tad, ja mācīsies ne valsts augstskolā vai nepilna laika programmā.

Jau ziņots, ka otrdien pie IZM norisinās LSA organizētā akcija "Gribu studēt ", pavēstīja LSA pārstāve Evelīna Puzo.

Akcijā var aplūkot studentu sociālajos tīklos publicētās fotogrāfijas un stāstus ar iemesliem, kāpēc tie grib studēt , un grūtībām, ar kurām tiem nācies saskarties studiju procesā. Notiekošo varēs vērot arī tiešsaistē LSA sociālajos tīklos.

LSA cēlusi trauksmi par to, ka vairāki tūkstoši studējošo varētu apsvērt pārtraukt studijas, jo ir saskārušies ar Covid-19 krīzes radītām finansiālajām grūtībām. LSA mudināja politiķus pievērsties jautājuma par studējošo atbalstu risināšanu, nodrošinot iespēju studentiem kvalitatīvi studēt.

Trešdien IZM paziņoja, ka kopā ar Labklājības ministriju ir izstrādājusi priekšlikumus vairākiem atbalsta mehānismiem, kuru mērķis ir palīdzēt gan esošajiem augstskolu studentiem, gan absolventiem un mācībspēkiem pārvarēt Covid-19 krīzes sekas un kvalitatīvi sagatavoties turpmākajam studiju procesam un ienākšanai darba tirgū.

Studentiem, kuriem nepieciešams studiju vai studējošā kredīts, sākot ar 2020. gada rudeni, tiek piedāvāta valsts galvoto studiju un studējošo kredītu skaita palielināšana par 500 (kopā 2500 kredītu).

Otrs piedāvājums ir saistāms ar prasmju un iemaņu attīstības programmas izveidi, kas ļautu studējošajiem studiju laikā attīstīt pētnieciskās, organizatoriskās, IT prasmes, veicot noteiktus uzdevumus augstskolā mentora vadībā, saņemot līdz 200 eiro stipendiju sešu mēnešu garumā. Kopumā šādu stipendiju varētu saņemt līdz 3000 studējošo.

Trešais piedāvājums ir atbalsts jaunajiem speciālistiem bezdarba gadījumā. Absolventi, kas pēdējā gada laikā ir ieguvuši profesionālo vai augstāko izglītību un stājušies darba attiecībās, bet krīzes un Covid-19 izraisīto ierobežojumu dēļ ir zaudējuši darbu un atbilstoši esošajai likumdošanai nevar iegūt bezdarbnieka statusu, patlaban nevar pretendēt uz bezdarbnieka pabalstu. LM ir gatava mainīt likumu, lai iestrādātu arī šādu mērķētu atbalstu vismaz sešu mēnešu garumā. Tas palīdzētu noturēt jaunos speciālistus Latvijā un samazinātu no Latvijas aizbraukušo speciālistu skaitu, kas dodas darba meklējumos ārvalstīs

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!