Foto: LETA

Piektdien apstiprināti Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojumi mājas cūkām divās Skrundas novada Rudbāržu pagasta mājas cūku novietnēs, portālu "Delfi" informēja Pārtikas un veterinārais dienests. SIA "Korkalns" mājas cūku skaits ir vairāk nekā 9 800, savukārt zemnieku saimniecībā "Kalna Dzenīši" vīruss skāris novietni, kurā ir vairāk nekā 1 700 mājas cūkas. ĀCM skartās mājas cūku novietnes atrodas pusotra kilometra attālumā.

PVD saimniecībā ir uzsācis ĀCM apkarošanas pasākumus, tostarp tiks iznīcinātas vairāk nekā 11 500 cūkas.

Noteikta karantīna – aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap slimības skarto saimniecību. Šajā teritorijā esošajās novietnēs tiks pastiprināti kontrolēta cūku reģistrācijas un biodrošības prasību ievērošana un cūku veselības stāvoklis. Īpaša uzmanība būs pievērsta cūku, kā arī cūkgaļas produktu pārvadāšanai, informē iestāde.

PVD aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem atgādina, ka aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus minētajām zonām.

Tāpat PVD ir uzsācis epidemioloģisko izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kā slimība iekļuva novietnē.

PVD aicina cūku turētājus būt atbildīgiem un atgādina – vasara ir augsta riska periods, kad ir vislielākā iespējamība ĀCM vīrusam iekļūt mājas cūku novietnēs.

Lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar ĀCM un neizbēgamas to likvidēšanas, stingri jāievēro biodrošības pasākumi, piemēram, jānovērš tiešs un netiešs cūku kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem, jābūt piesardzīgiem ar visa veida lauksaimniecības tehniku, novēršot tās ceļu krustošanos ar cūku novietnēm pieguļošu teritoriju, nedrīkst lietot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki, pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi. Tāpat rūpīgi jādezinficē fermas teritorijā iebraucošie transportlīdzekļi, un, ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts, kā arī jāievēro vēl citi biodrošības pasākumi.

Šogad pirmais ĀCM gadījums mājas cūkām tika konstatēts 6. jūlijā Kuldīgas novada Gudenieku pagastā, kur piemājas saimniecībā bija 31 cūka, atgādina PVD.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!