Foto: F64

Lai būtu plašas iespējas atklāt Covid-19 slimības uzliesmojumus, ikviens arī turpmāk varēs saņemt valsts apmaksātu Covid-19 testu, tomēr ir pārskatīta kārtība, pēc kuras ārsts pieņem lēmumu par Covid-19 pacienta izolācijas pārtraukšanu, portālu "Delfi" informēja Veselības ministrijas (VM) pārstāve Anna Strapcāne.

Sabalansējot Covid-19 izplatības riskus sabiedrībā un Covid-19 pacientu izolācijas radītās sekas uz tautsaimniecību un sabiedrību kopumā, kā arī slogu veselības sektoram, VM ir pārskatījusi kārtību, pēc kuras ārsts pieņem lēmumu par Covid-19 pacienta izolācijas pārtraukšanu.

Pamatojoties uz šobrīd pieejamo informāciju par Covid-19 norises gaitu un citu valstu pieredzi, turpmāk, ja personai jau sākotnēji nebūs Covid-19 simptomu, izolāciju ar ārsta lēmumu varēs pārtraukt septītajā, nevis 14. dienā pēc Covid-19 laboratoriskās apstiprināšanas.

Savukārt, ja personai būs slimības pazīmes, par izolācijas pārtraukšanu varēs lemt, sākot no 14. dienas, ja pēc simptomu izzušanas būs pagājušas vismaz trīs dienas. Šajos gadījumos gala lēmumu pieņem ārsts un pacientam tiks izsniegts apliecinājums, ka stingro izolāciju var pārtraukt, skaidroja Strapcāne.

Vienlaikus, lai samazinātu jebkādus riskus, ilgāk darbā nevarēs atgriezties ārstniecības personas, sociālās aprūpes centru darbinieki kā arī izglītības iestāžu darbinieki, kas strādā tiešā kontaktā ar citiem cilvēkiem. Viņi pārtraukt stingo izolāciju varēs pēc tādas pašas shēmas kā citi, bet darbā atgriezties nedēļu vēlāk. Ja nav bijuši slimības simptomi, minētās personas darba pienākumu veikšanu varēs uzsākt 14. dienā. Ja būs Covid-19 simptomi, tad pie darba pienākumu veikšanas varēs atgriezties ne ātrāk kā pēc 21 dienas, ja vismaz trīs dienas nebūs bijuši slimības simptomi. Līdz tam brīdim tiks saglabāta atvērta darbnespējas lapa, norādīja Strapcāne.

Mazinoties noteiktajiem ierobežojumiem un pieaugot personu skaitam, kas dodas ārpus Latvijas, VM ir lēmusi, ka arī turpmāk ikviens, kuram būs aizdomas par inficēšanos, varēs veikt valsts apmaksātu Covid-19 testu.

Pieteikties testam var, zvanot pa tālruni 8303. Lai saprastu, vai tests būtu jāveic, VM aicina izvērtēt, kādi ir bijuši iespējamie riski inficēties, piemēram, citu valstu apmeklēšana, kontakts ar inficētu personu, tai skaitā saņemts aplikācijas "Apturi Covid" paziņojums par kontaktu ar saslimušo, uzturēšanās publiskā vietā, kur nebija iespējams ievērot divu metru distanci no citiem, kā arī bieža sabiedriskā transporta izmantošana un citi riska apstākļi, norādīja Strapcāne.

Tāpat VM aicina Covid-19 testus veikt personām ar hroniskām slimībām, lai iespējamo inficēšanos atklātu pēc iespējas savlaicīgāk. Ja cilvēkam ir saslimšanas simptomi, VM iesaka vispirms sazināties ar savu ģimenes ārstu, kurš varēs konsultēt arī par nepieciešamo ārstēšanu un rekomendēt veikt Covid-19 analīzes.

Tāpat kā līdz šim, valsts apmaksāta Covid-19 testēšana tiks veikta plašām pacientu lokam ārstniecības iestādēs, personām ar darba devēja norīkojumu, sociālās aprūpes centru klientiem un citiem, balstoties epidemiologu ieteikumos.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!