Foto: Shutterstock

Ceturtdien notiks Valsts operatīvās medicīniskā komisijas (VOMK) sēde, kurā citu starpā tiks spriests par plānveida pakalpojumu, tostarp dienas stacionāru darba, ierobežošanu, masu medijiem iepriekš pavēstīja Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāre un VOMK priekšsēdētāja Daina Mūrmane-Umbraško.

Mūrmane-Umbraško nedēļas sākumā informēja, ka ģimenes ārstu atslogošanai Covid-19 pandēmijas laikā ambulatoros pakalpojumus apņēmušies nodrošināt veselības centri. Pašlaik esot panākta vienošanās ar centriem Rīgā, taču ir uzrunāti arī centri ārpus galvaspilsētas. Plašāka informācija par reģionos pieejamiem centriem, kas šos pakalpojumus nodrošinās, būs zināma ceturtdien.

Vienlaikus viņa pauda, ka pašlaik nav plānots ierobežot ambulatoro pakalpojumu sniegšanu, taču ierobežojumi attieksies uz dienas stacionāriem.

"Ambulatoro pakalpojumu plūsmu mēs pašlaik neplānojam ierobežot, jo, ņemot vērā pavasarī gūto pieredzi, mēs redzam, ka ilgstoši pacientiem nedodot iespēju risināt savas veselības problēmas, šis pacientu skaits "uzkrājas" un pieaug spiediens uz slimnīcām," atzina VM valsts sekretāre, piebilstot, ka uz laiku plānots ierobežot pacientu ārstēšanos dienas stacionāros.

Slimnīcām ir uzdots un tās ziņo, kādus gultu profilus šīs nedēļas laikā var papildus pārorientēt, lai varētu vairāk uzņemt tieši Covid-19 pozitīvos pacientus, kuriem būs nepieciešama mākslīga plaušu ventilācija vai skābekļa terapija. Tāpat ar slimnīcām tiekot intensīvi strādāts pie tiem plāna pakalpojumiem, kuri būtu ierobežojami.

"Jebkurā gadījumā ir skaidrs - ja pieaug Covid-19 pozitīvu pacientu skaits slimnīcās, tad stacionāru plāna pakalpojumu skaits ir jāierobežo, jo tas ir vienīgais risinājums. Mums ir jāatbrīvo gultas cilvēkiem, kuriem jāsniedz neatliekamā medicīniskā palīdzība," atzina Mūrmane-Umbraško.

Vienlaikus Mūrmane-Umbraško aicināja slimnīcas ziņot, kāds papildu finansējums tām nepieciešams saistībā ar Covid-19 slimnieku pieplūdumu.

Kā vēstīts, pēc valdības ārkārtas sēdes veselības ministre Ilze Viņķele (AP) atzina, ka Latvijas veselības aprūpes sistēmai būtu kritiski, ja slimnīcās nonākušo Covid-19 pacientu skaits pārsniegtu 500.

Ministre atzina, ka Latvijas slimnīcās pašlaik ir 250 "infekcijas gultas", kas ir pieejamas un specifiski domātas infekcijas slimību pacientu ārstēšanai. "Šobrīd tās ir piepildītas," skaidroja politiķe.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!