Foto: Shutterstock
Valdība otrdien, 6. jūlijā, vienojās, ka Tieslietu ministrijai sadarbībā ar Veselības ministriju, Labklājības ministriju un Ekonomikas ministriju un Finanšu ministriju līdz 14. jūlijam jāsagatavo grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, nosakot vairākus nosacījumus.

Šajos nosacījumos ietilpst izskatīt darba devēja tiesības atstādināt no darba pienākumu pildīšanas, pārcelt citā amatā vai darbā vai izbeigt dienesta vai darba attiecības ar darbinieku, kurš nav ieguvis sadarbspējīgu vakcinēšanas vai pārslimošanas sertifikātu noteiktajā termiņā, rakstīts Ministru kabineta protokollēmumā. Par to valdība otrdien konceptuāli vienojās, bet vēl tiks vērtēts projekta pamats, vai tas atbilst Satversmei.

Tāpat paredzēts izskatīt darba devēja pienākumu nepakļaut paaugstinātam inficēšanās riskam sabiedrības grupas, kurām ir īpaši augsts risks veselībai saistībā ar Covid-19 saslimšanu; darba devēja pienākumu nodrošināt epidemioloģiski drošus pakalpojumus (pakalpojuma sniedzējs ir ieguvis sadarbspējīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu) un drošu darba vidi darbiniekiem, sniedzot pakalpojumus ārstniecības iestādēs, sociālās aprūpes iestādēs un izglītības iestādēs.

Iecerēts izvērtēt arī valsts un pašvaldību pienākumu sniegt klātienē tikai epidemioloģiski drošus pakalpojumus, vienlaikus paredzot iespēju personām, kurām nav sadarbspējīga vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta, saņemt klātienē tikai tos pakalpojumus, kur nav iespējama neklātienes pakalpojumu sniegšana.

Darba devējam plānotas tiesības pieprasīt sadarbspējīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu nodarbinātajiem, kuri pilda darba pienākumus, kas saistīti ar palielinātu risks inficēt citas personas vai palielinātām iespējām inficēties pašiem, sniedz klātienē pakalpojumus valsts un pašvaldību iestādēs, vai kuru darba pienākumi ir kritiski iestādes vai uzņēmuma darbības nepārtrauktības nodrošināšanai, vai kuri nodrošina tādu pakalpojumu sniegšanu, kuru izpildei atbilstoši normatīvo aktu prasībām darbiniekam nepieciešams sadarbspējīgs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts.

Vēl viens punkts paredz, ka līdz 2021. gada 15. septembrim pienākumu iegūt sadarbspējīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu darbiniekiem, kuru darbs ir saistīts ar paaugstinātu risku inficēt citas personas vai situācijās, kad darbinieki paši ir pakļauti paaugstinātam inficēšanās riskam (īpaši gadījumos, ja darbinieks vai pakalpojuma saņēmējs pieder kādai no sabiedrības grupām, kam ir īpaši augsts risks veselībai saistībā ar Covid-19 - gados vecākas personas, personas ar hroniskām slimībām u.c.), sniedz klātienē epidemioloģiski drošus pakalpojumus valsts un pašvaldību iestādēs vai kuru darba pienākumi ir kritiski iestādes vai uzņēmuma darbības nepārtrauktības nodrošināšanai, vai kuri nodrošina tādu pakalpojumu sniegšanu, kuru izpildei atbilstoši normatīvo aktu prasībām darbiniekam nepieciešams sadarbspējīgs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!