Foto: DELFI

Turpinot gripas monitoringu, Latvijā pagājušajā nedēļā tika reģistrēti vēl 11 klīniskie gripas gadījumi – Daugavpilī, Liepājā un Rēzeknē, kā arī viens laboratoriski apstiprināts A tipa gripas gadījums Rīgā, portālu "Delfi" informēja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

Par hospitalizētiem pieciem klīniski apstiprinātiem gripas infekcijas gadījumiem ziņojusi Rēzeknes slimnīca un Bērnu klīniskā universitātes slimnīca informēja par zīdaini, kuram apstiprināta A tipa gripa.

SPKC atgādina, ka vēl joprojām var vakcinēties pret gripu. Sākoties lielākam gripas pacēlumam, organismam jau būs izstrādājusies aizsardzība (pēc 10 dienām). Iepriekšējo gadu tendences rāda, ka saslimstības ar gripu pacēlums sākas janvāra vidū un ilgst līdz martam, pēc tam pakāpeniski samazinoties.

Tāpat SPKC atgādina, ka gripas vakcīnu var saņemt kopā ar vakcīnu pret Covid-19. Ja jums ir nepieciešama primārā vakcinācija vai balstvakcinācija pret Covid-19, nav nepieciešams plānot intervālu starp abām vakcīnām.

Saslimstība ar citām akūtām augšējo elpceļu infekcijām jeb pacientu skaits, kas vērsušies ģimenes ārstu praksēs akūtu elpceļu infekciju gadījumos, šajā sezonā ir augstāks nekā iepriekšējā sezonā, norāda SPKC.

Pagājušajā nedēļā pacientu skaits, kas vērsušies ambulatorajās ārstniecības iestādēs akūtu augšējo elpceļu infekciju gadījumos paaugstinājies – reģistrēti 2157,9 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem (2. nedēļā - 1716,6). Visaugstākā intensitāte novērota bērniem vecuma grupā 0–4 gadi un arī 5–14 gadi. Augstākā saslimstība ar augšējo elpceļu infekcijām konstatēta Liepājā un Rīgā.

Arī saslimstība ar pneimonijām šajā sezonā ir augstāka nekā pērn. Pagājušajā nedēļā ģimenes ārsti ziņoja par 24 pacientiem, kuriem bijusi nepieciešama pneimonijas ārstēšana. Augstāka saslimstība ar pneimoniju reģistrēta bērniem.

Starptautiskie dati liecina, ka gripas aktivitāte turpina pieaugt visā Eiropas reģionā. Par plaši izplatītu gripas aktivitāti un/vai vidēju gripas intensitāti ziņoja Albānija, Izraēla, Kazahstāna, Ziemeļu Maķedonija, Norvēģija, Krievijas Federācija, Zviedrija un Serbija. Izplatās gan A tipa, gan B tipa gripas vīrusi, taču galvenokārt tiek apstiprināti A tipa gripas vīrusi, no kuriem dominējošs ir A/H3 apakštips. Francija, Zviedrija un Apvienotā Karaliste (Anglija) ziņoja par astoņiem pacientiem hospitalizētiem intensīvās terapijas nodalās, kuriem konstatēta pārsvarā A tipa gripa.

SPKC epidemiologi atgādina, ka vissmagāk ar gripu slimo gados vecāki cilvēki un cilvēki ar hroniskām saslimšanām – sirds un asinsvadu, plaušu un nieru hroniskām slimībām, cukura diabētu, onkoloģijas slimnieki, pacienti ar hroniskām infekcijām un citi, kuriem ir novājināta imunitāte. Gripa ir īpaši bīstama maziem bērniem un grūtniecēm.

Šogad valsts apmaksātas pretgripas vakcīnas var saņemt ārstniecības iestādēs, vakcinācijas kabinetos vai pie sava ģimenes ārsta iedzīvotāji, kas pieder noteiktām riska grupām: ārstniecības personas un ārstniecības atbalsta personas; seniori vecumā no 65 gadiem, pieaugušie un bērni, kuri slimo ar hroniskām slimībām (plaušu, kardiovaskulārām, vielmaiņas, nieru, psihoneiroloģiskām slimībām, imūndeficītu, personas, kas saņem imūnsupresīvu terapiju u.c.); sociālās aprūpes centru darbinieki un klienti; bērni līdz divu gadu vecumam; grūtnieces; Nacionālo bruņoto spēku pārstāvji; Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu darbinieki ar speciālajām dienesta pakāpēm – policisti, robežsargi, ugunsdzēsēji; vispārējās izglītības iestāžu pedagogi; ieslodzītie un ieslodzījumu vietās nodarbinātie, kas nonāk tiešā saskarē ar ieslodzītajiem.

SPKC epidemiologi kopš oktobra sākuma ir uzsākuši ikgadējo gripas un citu akūtu elpceļu infekciju monitoringu, kurā ir iesaistītas 45 ģimenes ārstu prakses un arī slimnīcas 10 Latvijas administratīvajās teritorijās. Tā ietvaros SPKC saņem informāciju par saslimušo skaitu un informē sabiedrību par slimību izplatību un to profilaksi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!