Foto: LETA

Pirmo reizi Latvijā veikta endoskopiska vairogdziedzera operācija, informēja Rīgas 1. slimnīcas sabiedrisko attiecību un iekšējās komunikācijas speciāliste Iveta Medne.

Parasti vairogdziedzera operāciju veic ar griezienu kakla priekšējā virsmā, apmēram 2-3 centimetrus uz katru pusi no viduslīnijas, bet ādas dzīšanas procesā nereti veidojas rēta. Operācija ietver visa vai daļēja vairogdziedzera izņemšanu.

Rīgas 1. slimnīcas ķirurģi Sergejs Kļimčuks un Irīna Liepiņa, kopā ar ķirurgu, viesprofesoru Albertu Daukšu no Kauņas klīnikas, pirmo reizi Latvijā veica divas endoskopiskas vairogdziedzera operācijas caur padusi.

Kauņas klīnika ir vienīga vieta Baltijā kur operē, izmantojot pieeju vairogdziedzerim caur padusi. Rīgas 1. slimnīcas ķirurgi pirms gada stažējās Kauņas klīnikā, kur apguva šo endoskopisko vairogdziedzera operācijas metodi.

Plānojot šo operāciju, tika iegādāts paduses elevators, un Rīgas 1. slimnīca ir vienīgā ārstniecības iestāde Latvijā, kur šāds operācijas instruments ir pieejams.

Kā pie jebkuras ārstēšanas metodes, arī šai operācijai ir noteiktas indikācijas un kontrindikācijas. Vairogdziedzera operāciju caur padusi ir iespējams veikt pacientiem ar mezglu vienā daivā, bet nedrīkst veikt, ja ir hronisks autoimūns tireoidīts un aizdomas par vairogdziedzera malignizāciju. Izvērtējot operācijas iespējamību, svarīga nozīme ir ķermeņa masas indeksam.

Operācija ir unikāla ar to, ka tiek izņemta patoloģiska vairogdziedzera daiva, neatstājot vizuālu defektu.

Operētās pacientes bija sievietes vecumā grupā no 30 līdz 40 gadiem. Vienai pacientei vairogdziedzera mezgls auga uz priekšpusi un radīja diskomfortu. Vairogdziedzera operāciju caur padusi deva iespēju tikt vaļā no vizuāla defekta un dzīvot bez rētas uz kakla.

Pēc vairogdziedzera operācijas pacientu 3-4 stundas novēro intensīvas terapijas nodaļā. Tas ir nepieciešams pacientu drošībai, jo pirmajās stundās iespējamas komplikācijas. Pēc tam pacientu pārved uz Ķirurģijas klīnikas, stacionāra nodaļu, kur pieejamas moderni aprīkotas divvietīgas un vienvietīgas palātas, paaugstināta komforta palāta, kā arī speciāli aprīkota palāta pacientiem ar īpašām vajadzībām.

Parasti pacientu izraksta pirmajā pēcoperācijas dienā, bet pastāv varbūtība, ka jāpaliek stacionārā vēl papildus vienu vai divas dienas.

Lai pacients ar vairogdziedzera patoloģiju saņemtu pilnu diagnostisko, ārstniecisko un rehabilitācijas pakalpojumu ciklu, Rīgas 1. slimnīcas Ķirurģijas klīnika izveidojusi Vairogdziedzera patoloģiju diagnostikas un ārstēšanas centru.

Kā liecina "Firmas.lv" informācija, SIA "Rīgas 1. slimnīca" 2020. gadā strādāja ar 18,88 miljonu eiro apgrozījumu un 670 000 eiro peļņu. Uzņēmums pilnībā pieder Rīgas pašvaldībai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!