Foto: LETA

Krievijas īstenotās ārpolitikas attaisnošanas, kā arī propagandas vēstījumu izplatīšanas turpināšana varētu būt viens no nosacījumiem valsts budžeta finansējuma pārtraukšanai Latvijas Krievu savienībai (LKS), pieļāva Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB).

KNAB skaidroja, ka Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likums nosaka gadījumus, kad politiskajai partijai var tikt pārtraukta valsts budžeta finansējuma izmaksa. Pirmkārt, tas notiek, ja partijas darbība tiek apturēta, otrkārt, ja partija nav iesniegusi gada pārskatu vai vēlēšanu ieņēmumu un izdevumu deklarāciju par iepriekšējo gadu, treškārt, partija pārkāpusi valsts budžeta finansējuma izlietošanas noteikumus, pretlikumīgi izmantojot tai piešķirto valsts budžeta finansējumu attiecīgajā gadā vairāk nekā 30 000 eiro apmērā.

Tādējādi, ja politiskās partijas darbība tiktu apturēta ar tiesas lēmumu, KNAB atbilstoši iepriekšminētajā likumā noteiktajam būtu tiesīgs rīkoties un apturēt valsts budžeta finansējuma izmaksu partijai.

KNAB uzsvēra, ka ikviena partija, kurai piešķirts valsts budžeta finansējums, ir tiesīga to izmantot vienīgi likumā paredzētajiem trim mērķiem, kas saistīti ar partijas un saimniecisko darbību, tostarp komunikācijai ar sabiedrību.

Vienlaikus KNAB informēja, ka Valsts drošības dienesta (VDD) pagājušajā nedēļā aprakstītā situācija būtu vērtējama kā viens no nosacījumiem, kuram īstenojoties, būtu pārtraucama valsts budžeta finansējuma izmaksa partijai.

Jau ziņots, ka LKS aktivitātes ir vērstas uz Krievijas īstenotās ārpolitikas un starptautisko tiesību normu pārkāpumu attaisnošanu, kā arī propagandas vēstījumu izplatīšanu, tāpēc Valsts drošības dienests (VDD) aicinājis partiju novērst turpmākas nelikumīgas darbības, brīdinot, ka pretējā gadījumā dienests pret to izmantos likumā noteiktos instrumentus, aģentūrai LETA pagājušajā nedēļā pavēstīja VDD.

VDD, vērtējot norises informatīvajā telpā, vairākkārt konstatējis LKS un tās pārstāvju aktivitāšu neatbilstību demokrātiskajām vērtībām un Latvijas nacionālās drošības interesēm.

Dienesta vērtējumā partijas aktivitātes ir vērstas uz Krievijas īstenotās ārpolitikas un starptautisko tiesību normu pārkāpumu attaisnošanu, kā arī propagandas vēstījumu izplatīšanu.

Politisko partiju likums paredz, ka partijas darbību atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai kompetencei uzrauga un kontrolē Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, Valsts ieņēmumu dienests, partiju reģistra iestāde, kā arī citas likumā noteiktās iestādes. Ja iestādes konstatē, ka partija neievēro normatīvos aktus vai partijas darbība neatbilst statūtiem, tās rakstveidā brīdina partiju un uzdod novērst nelikumīgo darbību.

Termiņš pārkāpumu novēršanai nosakāms ne mazāks par 15 dienām un ne ilgāks par sešiem mēnešiem.

Tiesa var apturēt partijas darbību uz laiku līdz sešiem mēnešiem, ja partija pēc rakstveida brīdinājuma saņemšanas brīdinājumā noteiktajā termiņā nav novērsusi pārkāpumus. Tāpat tiesa var lemt par partijas darbības izbeigšanu.

LKS ir viens no politiskajiem spēkiem, kurš saņem valsts budžeta finansējumu. Vēl šī gada sākumā politiskajam spēkam pārskaitīti 71 904 eiro.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!