Foto: LETA
Svētdienas vakarā pirms 9. maija ierobežota piekļuve pieminekļu kompleksam Uzvaras parkā.

Portāls "Delfi" jau ziņoja, ka 9. maijā iedzīvotāji aicināti neapmeklēt tā dēvēto "uzvaras" pieminekli un citus Latvijas okupāciju slavinošus monumentus, uzzināja dienestā.

VDD uzsvēra, ka 9. maijs šogad Latvijā ir pasludināts par Ukrainā cietušo un bojā gājušo piemiņas dienu, un publiski pasākumi, kuros tiek glorificēta PSRS īstenotā Latvijas okupācija vai pausts atbalsts Krievijai, nav savienojami ar 9. maijam piešķirto sēru dienas statusu.

Pulcēšanās un ceremoniāla ziedu nolikšana pie Latvijas okupāciju slavinošiem pieminekļiem dienesta vērtējumā uzskatāma par klaju necieņas izrādīšanu tiem miljoniem cilvēku, tajā skaitā Latvijas iedzīvotājiem, kuri gājuši bojā vai smagi cietuši PSRS komunistiskā režīma dēļ.

Par klaju necieņu uzskatāma arī individuāla ziedu nolikšana pie Latvijas okupāciju slavinošiem pieminekļiem, kā arī jebkura cita publiska darbība Krievijas atbalstam. Vienlaikus minētās darbības ir arī pašreizējo Krievijas noziegumu pret cilvēci un mieru un kara noziegumu netieša attaisnošana.

Līdzīgu preses paziņojumu izplatījusi arī Valsts policija (VP). Šajā paziņojumā citēts VP priekšnieks Armands Ruks, kurš norādījis, ka 9. maijs ir sēru diena un solidarizējoties ar Ukrainas tautu smagā cīņā par Ukrainas valsts brīvību un neatkarību, ikvienam šogad ir jāpārdomā sava rīcība un pilsoniskā nostāja, izdarot pareizās izvēles.

"Es atkārtoti aicinu iedzīvotājus nedoties pie pieminekļa Rīgā, Uzvaras parkā, Daugavpilī Dubrovina parkā vai citviet Latvijā, nekļūt par aktieriem Krievijas propagandā un cienīt Ukrainas iedzīvotājus. Dienesti ir gatavi jebkuram scenārijam šajā dienā un policija darbosies likumā noteiktajā kārtībā. Netiks pieļauta nekāda Krievijas karu atbalstoša vai slavinoša uzvedība un darbības, bet, konstatējot jebkādus pārkāpumus, policijas rīcība būs nepārprotama un izlēmīga – un par šādiem pārkāpumiem var draudēt arī kriminālatbildība," uzsvēris Ruks.

VDD šogad pievērš pastiprinātu uzmanību ar 9. maiju saistītajām norisēm mūsu valstī un informatīvajā telpā, lai identificētu iespējamus apdraudējumus Latvijas nacionālās drošības interesēm. Savā darbā VDD cieši sadarbojas ar Valsts policiju (VP). Arī 9. maijā VDD strādās intensīvā režīmā.

VDD veiktā informācijas analīze liecina, ka 9. maijā pastāv provokāciju un konfrontācijas riski, sevišķi – ierastajās 9. maija pasākumu norises vietās. Līdz šim, identificējot ieceres vai gatavošanos provokatīvām darbībām, VDD ir veicis preventīvas pārrunas ar vairākiem desmitiem prokremliski noskaņotu personu, brīdinot par iespējamo atbildību par šādām aktivitātēm. Vienlaikus provokācijas 9. maijā nav pilnībā izslēdzamas.

Lai gan valstī ir noteikts aizliegums Ukrainā cietušo un bojā gājušo piemiņas dienā rīkot publiskus izklaides un svētku pasākumus, VDD vērtējumā 9. maijā iespējami mēģinājumi apiet šo aizliegumu. Tāpat 9. maijā pastāv konfrontācijas riski starp prokremliski noskaņotām personām un sabiedrības pārstāvjiem, kas nosoda Krievijas agresiju pret Ukrainu.

VDD aicina iedzīvotājus 9. maijā atturēties no reaģēšanas uz provokatīvām darbībām, kā arī neiesaistīties prettiesiskās aktivitātēs. Krievijas bruņoto spēku īstenoto kara noziegumu attaisnošana un slavināšana netiks tolerēta. VDD atgādina, ka par genocīda, noziegumu pret cilvēci, noziegumu pret mieru un kara noziegumu attaisnošana (Krimināllikuma 74.1 pants), kā arī par darbībām, kas vērstas uz nacionālā vai etniskā naida vai nesaticības izraisīšanu (Krimināllikuma 78. pants), ir paredzēta kriminālatbildība.

Savukārt VP uzraudzīs iedzīvotāju kustību Rīgā pie pieminekļa un Uzvaras parka tuvumā, kā arī, lai novērstu drūzmēšanās riskus, pieminekļa apkārtnes norobežošanai tiks izmantotas barjeras, kuru uzstādīšanas mērķis ir efektīvāka cilvēku plūsmas kontrole. Tāpat, lai iedzīvotāji varētu justies droši un šī sēru diena norisinātos bez saasinājumiem, VP plāno piesaistīt resursus Daugavpilī un Latgales reģionā gan no Rīgas, gan citām Valsts policijas reģionālo pārvalžu struktūrvienībām. Arī citās pilsētās un Rīgas mikrorajonos šajās dienās būs biežāk redzama policija.

Policija saistībā ar 9. maiju veiks aktīvu darbu vairākos virzienos:

  • uzraudzīs, vai netiek izmantoti, piemēram, stilizēti formastērpi, Georga lenta, simboli "Z" un "V", ko Krievijas karaspēks izmanto iebrukumā Ukrainā, kā arī citi līdzīgi simboli, himnas, apkrāsotas mašīnas vai motocikli, kas slavina vai attaisno karu. Valsts policija vērš uzmanību, ka arī Krievijas Federācijas karoga, DTR (Doņeckas Tautas Republika), LTR (Luhanskas Tautas Republika) karogu vai vienkārši sarkanas krāsas karogu (arī bez PSRS simbolikas atainojumiem uz tiem), vai sarkanu lentīšu izmantošana, šajā dienā tiks vērtēta kā Krievijas karu atbalstoša simbolika.
  • Vienlaikus VP brīdina iedzīvotājus, kuri 9. maijā iecerējuši savus spēkratus izkrāsot vai aplīmēt karu slavinošās krāsās, pievienot agresora valsts karogus vai citus simbolus, lai tādējādi paustu nostāju šajā dienā. Jārēķinās, ka policija, konstatējot šādas pretlikumīgas darbības, administratīvā pārkāpuma rīkus izņems, kā arī, pamatojoties uz Administratīvās atbildības likumu, tie var tikt arī konfiscēti (tostarp arī transportlīdzekļi).
  • Šogad 9. un 10. maijā visā Latvijā noteikts pirotehnisko izstrādājumu izmantošanas aizliegums. Arī šīs prasības ievērošana tiks kontrolēta.
  • Tāpat tiek atgādināts, ka totalitāro režīmu simbolu izmantošana publiskā vietā ir sodāma. Par bijušās PSRS, bijušo PSRS republiku un nacistiskās Vācijas karogu, bruņoto spēku un likumības un kārtības uzturēšanas orgānu (represīvo iestāžu) izmantoto piederību identificējošo apģērbu (formas tērpu), kā arī šā apģērba elementu, kuru kopums (apģērba gabali, aksesuāri, atpazīšanas zīmes, kokardes, uzpleči, aprīkojums) pēc to vizuālā izskata nepārprotami ļauj identificēt minētos bruņotos spēkus vai represīvās iestādes, ģerboņu un himnas, nacistiskās svastikas, SS zīmju un padomju simbolu — sirpja un āmura līdz ar piecstaru zvaigzni — izmantošanu publiskā vietā, piemēro brīdinājumu vai naudas sodu fiziskajai personai līdz 350 eiro, bet juridiskajai personai — līdz 2900 eiro.
  • Valsts policija vērš uzmanību, ka par pretlikumīgām darbībām, kara un agresijas slavināšanu, huligānisku darbību veikšanu draud gan administratīvā, gan kriminālatbildība. Piemēram, par militārās agresijas un kara noziegumu slavinošu simbolu izmantošanu publiskā vietā var piemērot naudas sodu privātām personām līdz 350 eiro, bet juridiskām personām līdz 2900 eiro. Savukārt par genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru un kara nozieguma attaisnošanu vai nacionālā, etniskā un rasu naida izraisīšanu piemērojama kriminālatbildība, kas var rezultēties ar brīvības atņemšanu.


Iedzīvotājus, kuru rīcībā nonākusi informācija par 9. maijā plānotām provokācijām, aicina par to informēt VDD (tālr.: 67208964; e-pasts: dd@vdd.gov.lv jebkurā diennakts laikā). Savukārt par sabiedriskās kārtību un drošību apdraudošiem incidentiem 9. maijā aicinām informēt VP (tālr.: 110).

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!