Foto: Shutterstock

Veselības ministrija (VM) izstrādājusi un sabiedriskajai apspriešanai nodevusi psihiskās veselības aprūpes organizēšanas uzlabošanas plānu, kas paredz līdz 2025. gadam uzlabot diagnostikas pieejamību bērniem un uzlabot sadarbību starp ģimenes ārstiem un psihiatriem, portālu "Delfi" informēja VM.

Īstermiņa plāns paredz no 2023. līdz 2025. gadam attīstīt vairākas iniciatīvas, kas vērstas uz ambulatoru un sabiedrībā balstītu pakalpojumu izvēršanu, kā arī centralizētu valsts sniegto pakalpojumu metodisko vadību tās stacionārajās un ambulatorajās iestādēs.

Bērnu un pusaudžu psihiskās veselības aprūpē plānots turpināt uzlabot diagnostikas pakalpojuma pieejamību bērniem ar autiskā spektra traucējumiem, ieviest agrīnās intervences programma bērniem ar autiskā spektra un citiem attīstības traucējumiem, kā arī izveidot īpašu atbalsta mehānismu, lai uzlabotu pacientu ar ilgstošiem psihiskās veselības traucējumiem pāreju no bērnu profila ārstniecības iestādes uz pieaugušo ārstniecības iestādi.

Tāpat Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā plānots atvērt kabinetu pacientu baiļu mazināšanai, kurā būs pieejams psihoemocionāls atbalsts pirms sarežģītu manipulāciju veikšanas.

Plāns paredz ambulatorās aprūpes sektorā pilnveidot jau uzsākto sadarbību starp ģimenes ārstiem un psihiatriem/bērnu psihiatriem hronisko pacientu uzraudzības jomā. Psihoneiroloģisko slimnīcu ambulatorajās nodaļās tiks uzlabots multidisciplināro komandu darbs, nosakot vienotas prasības komandas darba īstenošanai.

Plānots izveidot atbalsta programmu pacientiem ar psihiskās veselības traucējumiem un viņu piederīgajiem, savukārt pēc sabiedrībā balstīta pakalpojuma principa tiks ieviesta programma pacientiem pēc akūtiem psihotiskiem traucējumiem. Starp jaunām iniciatīvām šajā sektorā paredzēts īstenot pilotprojektu par mobilo komandu izveidi, lai noteiktas pacientu grupas palīdzību varētu saņemt mājās.

Iecerēts, ka stacionārajā aprūpē tiks izstrādāti vienoti pakalpojumu kvalitātes kritēriji psihoneiroloģiskajām slimnīcām un ambulatorajiem psihiskās veselības aprūpes centiem, tā mazinot saņemtās ārstniecības kvalitātes atšķirības dažādās ārstniecības iestādēs.

VSIA "Ģintermuiža" plānots izstrādāt rehabilitācijas pakalpojumu programmu pacientiem ar dubultdiagnozēm.

Psihiskās veselības aprūpes organizēšanas uzlabošanas plāna 2022.–2025. gadam mērķis ir nodrošināt iedzīvotājiem uz pierādījumiem balstītu, kvalitatīvu un viņu vajadzībām atbilstošu psihiskās veselības aprūpes pieejamību, īstenojot uz sabiedrībā balstītu pakalpojumu attīstību, veicinot psihisko saslimšanu agrīnu diagnostiku, nodrošinot savlaicīgu un pēctecīgu ārstēšanu un kvalitatīvu medicīnisko rehabilitāciju.

Plāna izstrādē piedalījās vadošie psihiskās veselības jomas eksperti, Slimību profilakses un kontroles centra, Nacionālā veselības dienesta un Veselības inspekcijas speciālisti.

Plāna sabiedriskā apspriešana notiks līdz 8. jūlijam. Priekšlikumu iesniegšanai par plāna projektu var iesniegt šeit.

Jau ziņots, ka Covid-19 seku mazināšanai psihiatrijas centrā pieejama neirotisko traucējumu programma. Tāda izveidota, lai apmierinātu pieaugušo pieprasījumu pēc paaugstināta stresa izraisītu problēmu, miega traucējumu, depresiju, adaptācijas un citu ar neirotiskiem traucējumiem saistītu psihiskās veselības problēmu ārstēšanas.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!