Foto: Pasažieru vilciens

23. jūnijā Latvijā nonāks pirmais jaunais elektrovilciens, ko ražo "Škoda Group" uzņēmums "Škoda Vagonka", portālu "Delfi" informēja AS "Pasažieru vilciens" (PV) pārstāvji.

PV stāstīja, ka šonedēļ ir sākta pirmā elektrovilciena pārvietošana uz Latviju.

Tas tiek vests, sadalīts pa daļām, četrās apsargātās kravas automašīnās – pirmajā no ražotnes Pilzenē tiek vesta ritošā daļa, otrajā no ražotnes Ostravā tiek vestas jumta sastāvdaļas, savukārt trešajā un ceturtajā – pirmie divi no pavisam četriem elektrovilciena vagoniem. Pārvietošana no Čehijas notiek caur Poliju un Lietuvu.

"Dzelzceļa pasažieru pārvadājumu loma ir nozīmīga maršrutos visā Latvijā, bet jo īpaši Rīgas metropoles areālā, kur ar jauniem elektrovilcieniem varēsim uzlabot sabiedriskā transporta pakalpojumu. Tādēļ ir patiess gandarījums, ka beidzot šie vilcieni ir reāli ceļā uz Latviju un jau pavisam drīz varēs sākt to testēšanu un no jaunā gada arī izmantošanu pasažieru pārvadājumos," pauž satiksmes ministrs Tālis Linkaits (K).

Viņš uzsver, ka ilgi gaidītie jaunie elektrovilcieni stiprinās dzelzceļu kā sabiedriskā transporta sistēmas mugurkaulu.

Vilciena ritošā daļa Rīgā tika nogādāta 21. jūnijā, jumta sastāvdaļas – 22. jūnijā. Vagoni, kurus lielo gabarītu dēļ pārvieto tikai naktīs, lai pēc iespējas mazāk traucētu satiksmi, Latvijas galvaspilsētu sasniegs 23. jūnijā agri no rīta.

Atlikušos divus elektrovilciena vagonus piegādās jūnija pēdējā nedēļā.

PV valdes priekšsēdētājs Rodžers Jānis Grigulis sacīja, ka līdz pasažieru pārvadājumiem vēl ir ceļš ejams, jo ekspertu komanda vilcienu vēl samontēs un vairāku mēnešu garumā izmantos dažādām pārbaudēm uz mūsu dzelzceļa infrastruktūras, pārliecinoties par elektrovilciena atbilstību drošības un citiem standartiem.

"Škoda Vagona" valdes priekšsēdētājs Martins Bednarzs norādīja, ka uzņēmumam bija jāmaina sākotnējie plāni vilcienu pārvietošanai, tomēr visi vilcieni un nepieciešamās detaļas uz Latviju tiks nogādātas pilnībā ar autotransportu.

"Mēs arī sadarbojamies ar partneri no Latvijas, kas palīdzēs vilcienu gala montāžā tieši Latvijā. Vilcienu uzmontēsim uz platsliežu ratiņiem, uz jumta uzstādīsim elektroiekārtas un veiksim visus nepieciešamos darbus, lai varētu sākties vilciena testēšana. Tāda pati procedūra tiks veikta arī pārējiem vilcieniem, kuri tiks atvesti. Elektrovilciena testēšanu uz Latvijas dzelzceļa infrastruktūras plānots sākt augustā," sacīja Bednarzs.

PV visus 32 elektrovilcienus, kuri būs pilnībā gatavi pasažieru pārvadājumiem, saņems līdz 2023. gada beigām. Katrs no tiem sastāvēs no četriem vagoniem. Viena elektrovilciena garums būs 109 metri. Katrā vilcienā būs sēdvietas 436 pasažieriem. Vilcienos būs viena līmeņa iekāpšana no pasažieru platformām, kas ne tikai nodrošinās pakalpojuma pieejamību ikvienam, bet arī saīsinās pasažieru apmaiņas laiku pieturvietās. Iekāpšanas uz izkāpšanas ātrumu veicinās arī platākas vilcienu durvis.

Jaunajos elektrovilcienos būs klimata kontrole, ergonomiski sēdekļi, mūsdienu prasībām atbilstošas labierīcības. Tie būs aprīkoti ar video un audio informēšanas sistēmām, jaudīgu WiFi pieslēgumu. Vilcienu gaita, salīdzot ar pašlaik lietošanā esošajiem, būs vienmērīgāka un trokšņu līmenis salonos būs zemāks. Jauno vilcienu konstruktīvais ātrums būs līdz 160 kilometriem stundā. Maksimālo ātrumu būs iespējams attīstīt iecirkņos, kur to nākotnē ļaus dzelzceļa infrastruktūra.

Pēc jauno elektrovilcienu iegādes PV varēs ieviest intervāla grafikus visos elektrovilcienu maršrutos. Tas nozīmē, ka darba dienu rītos un vakaros, kas tradicionāli ir noslogotākais laiks, vilcieni kursēs ik pēc 15 līdz 20 minūtēm. Paredzēts, ka ar jaunajiem vilcieniem izpildīs reisus Aizkraukles, Tukuma, Skultes un Jelgavas virzienā.

Visa projekta kopējās izmaksas ir 257,889 miljoni eiro, un 23 jauno elektrovilcienu sastāvu iegāde plānota ar Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzfinansējumu 114,211 miljonu eiro apmērā.

Jau ziņots, ka "Pasažieru vilciens" 2019. gada jūlijā parakstīja līgumu ar "Škoda Vagonka" par jaunu elektrovilcienu iegādi.

Līgums paredz, ka pirmie vilcieni sāks kursēt 2022. gadā, bet visus vilcienus paredzēts piegādāt līdz 2023. gadam.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!