Foto: Ilmārs Znotiņš, prezidenta kanceleja

Šodien sarunu festivālā "Lampa" diskusijā ar jauniešiem "Kā atdzīvināt vārdus?" Valsts prezidents Egils Levits dalījās ar savām domām par dažādiem vārdšķiru vārdiem, par kuriem jaunieši izteica savas pārdomas, portālu "Delfi" informēja Valsts prezidenta kancelejā. Tika pārrunāta izpratne par vārdiem "demokrātija", "likumi", "pilsonis", "darīt", "zināt", "mīlēt", "lepns", "atbildīgs" un "piederīgs".

Iesaistoties jauniešu sarunā par vārdu "demokrātija", Levits norādīja, ka “demokrātijā taisnīgums ir centrālais jēdziens. Demokrātijā mēs visi ar tik dažādiem viedokļiem varam vienoties par kopīgu mērķi”. Valsts prezidents norādīja, ka Latvijā ir salīdzinoši augsta politiskā brieduma pakāpe un saprātīgums, kas neļaujas populisma uzstādījumiem.

Runājot par vārdu pilsonis, Levits teica, ka “cilvēkam ir duāla daba – racionāls prāts un emocijas. Ja cilvēkam ir gan emocionāli pozitīva pievilkšanās pret savu zemi, gan arī viņš ar racionālu prātu vēlas savu valsti uzlabot, tad tā ir aktīva pilsoņa pozīcija".

Valsts prezidents atzīmēja, ka demokrātijā ir aktīvi un pasīvi pilsoņi: “Aktīvi pilsoņi demokrātijā var mainīt likumus, ar kuriem nav apmierināti. Aktīvais pilsonis jūt atbildību par savu valsti, ir gatavs kaut ko darīt visai sabiedrībai par labu un līdz ar to arī sev.”

Atbildot uz jautājumu, ko nozīmē mīlestība pret valsti, Levits pauda, ka valsts mīlestība ir stipra, prātā balstīta emocija. “Šo emociju var pārbaudīt arī sāpju brīžos – ja sāp, kad valstij ir grūti, tas nozīmē, ka mīli savu valsti!” sacīja Levits.

Izsakoties par vārdu "lepnums", Levits sarunā pievērsās tautas lepnuma avotiem. “Viens no lepnuma avotiem mūsu tautai ir piederība kādai kopienai, kuru iedzīvotāji vērtē pozitīvi un kuru mīl. Lepnumu veido arī atskatīšanās uz paveikto un gandarījums, ka ir izdevies kaut ko būtisku sasniegt, it sevišķi, ja ceļā bijušas grūtības,” sacīja Valsts prezidents.

Sarunā ar Valsts prezidentu piedalījās Valmieras mākslas un dizaina vidusskolas 1. kursa studente Aiva Enija Erneste, Pļaviņu vidusskolas 12. klases skolniece Beāte Skrabutena, Mārupes Valsts ģimnāzijas 11. klases skolniece Madara Marta Kosīte un Rīgas Teikas vidusskolas 2022. gada 12. klases absolvents Kārlis Ziemelis.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!