Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Kuldīgas novada Rudbāržu pagastā kādā mājas cūku novietnē konstatēts šogad Latvijā pirmais Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums, portāls “Delfi” uzzināja Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD).

PVD novietnē veic slimības apkarošanas un ierobežošanas pasākumus un epidemioloģisko izmeklēšanu.

Lai likvidētu uzliesmojuma perēkli un nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, visas novietnē esošās vairāk nekā 1 500 cūkas tiks likvidētas.

Ap ĀCM skarto novietni noteikta karantīnas zona – trīs kilometru rādiusā aizsardzības zona, bet desmit kilometru rādiusā uzraudzības zona. Šajā teritorijā esošajās novietnēs PVD pastiprināti pārbaudīs cūku veselības stāvokli un biodrošības prasību ievērošanu.

Cūku novietnēm, kas atrodas karantīnas zonā, aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības un uzraudzības zonām.

Kā noskaidroja aģentūra LETA, pirmais ĀCM uzliesmojums šogad konstatēts Kuldīgas novada Rudbāržu pagasta zemnieku saimniecībā "Kalna Dzenīši".

ZS "Kalna Dzenīši" ar ĀCM uzliesmojumu saskaras otro reizi. Iepriekš ĀCM konstatēts saimniecībā 2020.gadā, kur konstatētā ĀCM uzliesmojuma rezultātā tika nogalināti un iznīcināti 1780 dzīvnieki, kā arī iznīcināta novietnē uz vietas esošā dzīvnieku barība un barības sagatavošanai iegādātās barības sastāvdaļas.

Zemkopības ministrija (ZM) no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" 2020.gadā saimniecībai piešķīra 162 982 eiro, kas tika novirzīti zemnieku saimniecībai "Kalna dzenīši" kā kompensācija Āfrikas cūku mēra (ĀCM) apkarošanas pasākumiem.

ZS "Kalna Dzenīši" īpašniece Linda Drebote patlaban atteicās sniegt komentārus.

PVD atgādina – lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar ĀCM un neizbēgamas to likvidēšanas, stingri jāievēro biodrošības pasākumi:

  • jānovērš tiešs un netiešs cūku kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem;
  • nedrīkst lietot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki;
  • cūkām nedrīkst izbarot virtuves atkritumus, zaļbarību (arī pagalmos pļauto zāli!), termiski neapstrādātus kartupeļus u.c.;
  • ūdeni dzīvnieku dzirdināšanai neņemt no atklātām ūdenstilpnēm;
  • kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes.
  • pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi;
  • rūpīgi jādezinficē novietnes teritorijā iebraucošie transportlīdzekļi;
  • ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts.

Lielākais drauds mājas cūku novietnēm ir meža cūkas. Tām raksturīgā straujā populācijas atjaunošanās un ĀCM vīrusa izturība dabā veicina infekcijas izplatību jaunos meža cūku baros, kas kļūst par vīrusa rezervuāru dabā. Tas, savukārt, rada pastāvīgu apdraudējumu mājas cūku audzētājiem.

Šogad ĀCM konstatēts 449 meža cūkām 24 Latvijas novados.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!