Foto: Publicitātes foto

Latvijas kibertelpā tik saspringta situācija nekad līdz šim nav bijusi, piektdien intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" sacīja informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas Latvijā "Cert.lv" vadītāja Baiba Kaškina.

"Tik saspringta situācija kibertelpā Latvijā nav bijusi nekad līdz šim," teica Kaškina, piebilstot, ka Latvijas kibertelpai uzbrūk faktiski katru dienu, tostarp reizēm ir ap 100 mērķiem dienā, taču lielāko daļu no šiem uzbrukumiem labu aizsardzības sistēmu dēļ nepamana.

Vienlaikus Kaškina atzīmēja, ka visvairāk bažu ir par nopietnajiem uzbrukumiem, kad tiek kompromitēti uzņēmumi, kas piegādā pakalpojumus valsts iestādēm un kritiskajai infrastruktūrai. "Esam atklājuši šādus vairākus uzbrukums. Tie ir pēc iespējas likvidēti, bet garantiju, ka tādu nav vēl, diemžēl nav nekādu. Tās ir reālas briesmas, kas mums jebkurā brīdī var uzglūnēt," viņa sacīja.

Tāpat Kaškina norādīja, ka piekļuves lieguma uzbrukumos un līdzīgās aktivitātēs uzbrucēji pat nemēģina slēpties, taču nopietnākajos uzbrukumos, kas saistīti ar uzbrukumiem kritiskajai infrastruktūrai, ar lielu varbūtību ir redzama saistība ar Krievijas izlūkošanas dienestiem, bet arī šajā gadījumā slēpšanās nav tik liela kā agrāk.

"Cert.lv" vadītāja arī sacīja, ka pirmajos kara Ukrainā mēnešos notika mazāk komerciāli motivētu uzbrukumu. "Bija sajūta, ka tie noziedznieki, kas nodarbojas ar komerciāli motivētiem uzbrukumiem, ir pārsviesti citā frontē. (..) Šobrīd - vasarā - situācija atkal ir izlīdzinājusies un komerciāli motivētie uzbrukumi ir atgriezušies lielākā skaitā," teica Kaškina.

Viņa arī pauda viedokli, ka šie mēneši ir devuši iespēju labāk sagatavoties turpmākajam.

"Cert.lv" izveidots 2011. gada februārī Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta ietvaros, un tā galvenā funkcija ir informācijas tehnoloģiju drošības veicināšana Latvijā. "Cert.lv" kopš 2013. gada ir Aizsardzības ministrijas pakļautībā. Iepriekš vienība bija Satiksmes ministrijas pārziņā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!