Foto: Publicitātes attēli

No 28. jūlija Nacionālie bruņotie spēki (NBS) aicina sievietes pieteikties dienestam Štāba bataljona Godasardzes rotā, kas, kā norāda NBS, ir redzamākā spēku apvienība un reprezentē Latviju, nodrošinot godasardzi pie Brīvības pieminekļa un Rīgas pils, portālam "Delfi" vēsta NBS dižkareive Margarita Bunkše.

Tāpat Godasardzes rota piedalās valsts nozīmes reprezentatīvos pasākumos, augstu viesu sagaidīšanā un pārstāvot Latviju starptautiskos militāros pasākumos.

Godasardzes rotas miera laika uzdevums ir NBS reprezentācijas funkcija, demonstrējot militāro klātbūtni un gatavību aizsardzībai, kā arī veicināt sabiedrībā Bruņoto spēku atpazīstamību un patriotisma audzināšanu.

Sieviešu iesaiste Godasardzē vairos sabiedrības izpratni par to cik nozīmīga ir katra pilsoņa līdzdalība un atbildības daļas uzņemšanās visaptverošas aizsardzības stiprināšanā, norāda NBS.

Šobrīd 16,7% NBS personāla sastāda sievietes, kuras pilda dažādus amatus visās vienībās, tajā skaitā vadošos amatos. Līdzās vīriešu kārtas kolēģiem NBS arī sievietes pilda amatus gan kaujas vienībās, gan Gaisa spēkos, Jūras spēku kuģu komandieres, un daudzus citus nepieciešamus amatus.

Kā portālam "Delfi" norāda NBS pārstāve Bunkše, NATO ietvaros sieviešu iesaistei godasardzēs ir ilggadēja prakse. Piemēram, Dānijas Karaliskajos bruņotajos spēkos sievietes uzsāka dienestu godasardzē jau 1999. gadā, bet Vācijas Federatīvās Republikas Bruņotajos spēkos sievietes godasardzē dien kopš 2009. gada.

Trīs Baltijas republiku vidū Latvija būs pirmā, kas uzņems sievietes Godasardzes vienības sastāvā. Līdzšinējā pieredze rāda, ka sieviešu klātbūtne jebkurā kolektīvā, arī NBS vienībās, veicina veselīgas sāncensības garu ikdienas dienesta pienākumu izpildē, norāda Bruņotie spēki.

NBS uzņem Latvijas pilsoņus un pilsones vecumā no 18 gadiem, kas atbilst noteiktām veselības stāvokļa, izglītības, profesionālās un fiziskās sagatavotības, valsts valodas zināšanu un citām prasībām. Komplektējot personālu dažādām Nacionālo bruņoto spēku vienībām, tiek rūpīgi izvērtētas arī pretendentu morālās īpašības un psiholoģiskā noturība. Lai uzsāktu dienestu Štāba bataljona Godasardzes rotā, katram pretendentam ir sekmīgi jāpabeidz pamatapmācības kurss Alūksnē.

Godasardzes rotas pirmsākumi ir atrodami jau 1919. gadā, un jau toreiz vienības pamatuzdevumi bija līdzīgi tagadējiem uzdevumiem. Štāba bataljona sastāvā Godasardzes rota no jauna tika izveidota 1992. gadā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!