Foto: F64

Mainoties pieejai vakcinācijai pret Covid-19 un vienkāršojot balstvakcinācijas shēmu, nepieciešamību darbiniekiem būt vakcinētiem pret Covid-19 turpmāk, līdzīgi kā līdz šim izglītības un sociālajā jomā, arī veselības nozarē strādājošajiem varēs noteikt darba devējs, paredz otrdien, 23. augustā, valdībā pieņemtie grozījumi Ministru kabineta noteikumos.

Kā portālu "Delfi" informēja Veselības ministrijā (VM), aktuāla vakcinācija pret Covid-19 joprojām stingri rekomendēta cilvēkiem, kas savus darba pienākumus veic ciešā kontaktā ar cilvēkiem, kam ir augsts risks veselībai saistībā ar Covid-19. Tāpēc darba devējam, izvērtējot katra darbinieka darba pienākumus, inficēšanās riskus un iespējamos riskus citu cilvēku veselībai, saglabātas tiesības noteikt darbus, kurus var veikt tikai aktuāli vakcinētas personas.

Grozījumi valdības noteikumos pieņemti saskaņā ar jaunākajām Imunizācijas valsts padomes (IVP) rekomendācijām un koordinēti ar veselības aprūpes nozari. Atbalstu grozījumiem paudušas arī slimnīcas, kurās koncentrējas lielākais Covid-19 inficēto skaits, norāda VM.

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) valdes locekle Ilze Kreicberga, atsaucoties uz Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) ziņoto, norāda, ka šobrīd redzams situācijas uzlabojums - pagājušajā nedēļā jaunatklāto Covid-19 gadījumu samazinājies par 14,6%. Vienlaikus Covid-19 pacientu skaita palielinājums vērojams slimnīcās – iepriekšējā nedēļā stacionāros nokļuva par 16% vairāk pacientu, kuriem Covid-19 bija pamatdiagnoze. "Arī šobrīd Stradiņa slimnīcā ārstējas 41 Covid-19 pozitīvs pacients, 17 no viņiem Covid-19 ir pamatiemesls ārstēties stacionārā. Šis skaits ar nelielu intervālu (no 25 līdz 40) pacientiem ir bijis noturīgs visu vasaras periodu. Varam teikt, ka situācija šobrīd ir vadāma," norādīja Kreicberga.

Kreicberga uzsver, ka slimnīca ievēros valsts normatīvajos dokumentos noteikto, kā arī veicinās pacientu, īpaši augsta riska pacientu un darbinieku vakcināciju. "Šobrīd neesam plānojuši to noteikt par obligātu prasību, bet gadījumā, ja identificēsim scenāriju, kad nevakcinēti darbinieki apdraud pacientu un kolēģu veselību, šāds lēmums varētu tikt pieņemts," viņa piebilda.

Līdzīga prakse novērojama gan citās Eiropas Savienības valstīs, gan pasaulē - tiesības darba devējam organizācijās, kurās ir augsts risks Covid-19 izplatībai, prasīt saviem darbiniekiem veikt aktuālo vakcināciju.

Grozījumi Ministru kabineta noteikumos paredz arī atteikties no nepieciešamības ģimenes ārstiem sniegt steidzamos paziņojumus SPKC par klīniski pamatotām aizdomām par Covid-19 infekcijas gadījumu.

Jau ziņots, ka Imunizācijas valsts padome aicina turpmāk vairs neuzskaitīt iepriekš saņemtās Covid-19 vakcīnu devas un pārslimošanas faktus un, nozīmējot balstvakcināciju, neveidot sarežģītus Covid-19 vakcinācijas algoritmus, bet piemērot vienas sezonālās balstvakcīnas principu. Paredzams, ka arī turpmākajās sezonās Covid-19 vakcīnas tiks pielāgotas atbilstoši cirkulējošajiem vīrusa variantiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!