Foto: DELFI

Ignorējot likumu un iedzīvotāju aptaujas rezultātus, kurā iedzīvotāji nobalsoja par pieminekļa "Rēzeknes atbrīvotājiem" demontāžu, pašvaldība rosinās pārvietot to uz Miera ielas Brāļu kapiem, informēja Rēzeknes pašvaldības komunikācijas un ārējās sadarbības nodaļā.

Rēzeknes pašvaldība tā vietā, lai pildītu likumu "Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā" un demontētu Ministru kabineta noteikumos "Latvijas Republikas teritorijā esošo padomju un nacistisko režīmu slavinošo objektu sarakstu, kuri ir demontējami līdz šī gada 15.novembrim" iekļauto pieminekli "Rēzeknes atbrīvotājiem", sarīkoja iedzīvotāju aptauju ne tikai valsts, bet arī krievu valodā. Tiesa, balsojums aptaujas krievu valodas versijā tika apturēts jau pirmajā balsošanas dienā.

Pašvaldība apgalvo, ka apstākļos, kad balsojums ir līdzvērtīgs, un pašlaik valdošās energokrīzes ietekmē pieminekļa pārvietošana uz Miera ielas Brāļu kapiem varētu būt labākais kompromisa risinājums, kas pašlaik stabilizēs iedzīvotāju noskaņojumu šajā jautājumā un perspektīvā neveicinās Rēzeknes daudznacionālās sabiedrības šķelšanos.

Piektdien pulksten 12 noslēdzās Rēzeknes pašvaldības ierosinātā iedzīvotāju aptauja "Vai atbalstāt pieminekļa Rēzeknes atbrīvotājiem demontāžu?", lai veicinātu iedzīvotāju iesaistīšanos pašvaldības darbā un noskaidrotu rēzekniešu viedokli šajā jautājumā.

Aptaujā piedalījās 15 295 respondenti, no kuriem 7635 respondentu uzskata, ka piemineklis ir jādemontē, savukārt 7050 aptaujas dalībnieki norādīja, ka piemineklis nav jādemontē. Savukārt 610 aptaujas dalībnieki pauda nostāju, ka pieminekli Rēzeknes atbrīvotājiem jāpārvieto uz Miera ielas Brāļu kapiem.

Pašvaldība norāda, ka, apkopojot rezultātus, tika atsijāti atkārtoti balsojumi no vienas IP adreses, kā arī pieskaitīti tie balsojuma rezultāti, kas tika saņemti sākotnēji publicētajā un vēlāk apturētajā aptaujā mājaslapas krievu valodas versijā.

Kā liecina aptaujas rezultāti, sabiedrībā procentuāli līdzvērtīgi dalās cilvēku domas par pieminekļa demontēšanu un atstāšanu.

Rēzeknes pašvaldība tuvākajā laikā sagatavos un nosūtīs atbildīgajām iestādēm vēstuli ar ierosinājumu pārvietot pieminekli Rēzeknes atbrīvotājiem uz Miera ielas Brāļu kapiem, Miera ielā 67, Rēzeknē.

Saskaņā ar šī gada 16.jūnijā Saeimā pieņemto likumu "Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā" un "Latvijas Republikas teritorijā esošo padomju un nacistisko režīmu slavinošo objektu sarakstu, kuri ir demontējami līdz šī gada 15.novembrim", Rēzeknes piemiņas vieta Sarkanās armijas karavīriem ir iekļauta minētajā sarakstā, līdz ar to pašvaldībai līdz 15.novembrim ir jāveic pieminekļa "Rēzeknes atbrīvotājiem" jeb tautā sauktā "Aļošas" demontāža.

LETA jau ziņoja, ka arī Daugavpils pašvaldība nesteidzas pildīt likumā noteikto pieminekļu demontāžu, tādēļ vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (AP) pašvaldības vadītājam Andrejam Elksniņam (S) draud ar "sarkano kartīti".

Ja pašvaldība nepārtrauks bezdarbību un kavēs Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas funkciju veikšanu, nesniedzot atbilstošu informāciju, ministrija vērtēs domes un priekšsēdētāja atbildību par likumā noteikto prasību nepildīšanu.

Kā vēstīts, 14.jūlija sēdē Ministru kabinets identificēja virkni padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu, ko jānojauc, un to demontāža jāveic ne vēlāk kā līdz 15.novembrim. Latvijas teritorijā ir identificēti kopskaitā 69 demontējami objekti, kas atrodas Dienvidkurzemes, Kuldīgas, Jelgavas, Talsu, Bauskas, Ogres, Ludzas, Krāslavas, Mārupes, Saldus, Alūksnes, Gulbenes, Smiltenes, Tukuma, Valmieras, Balvu, Augšdaugavas un Madonas novadā, kā arī Liepājā, Rīgā, Rēzeknē un Daugavpilī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!