Foto: Shutterstock

Izpildot pedagogu izvirzītās prasības, par kurām tika panākta vienošanās pirms plānotā streika šī gada septembrī, otrdien, 13. decembrī, Ministru kabinets atbalstīja finansējuma piešķiršanu gandrīz 60 miljonu eiro apmērā 2023. gadā un 60,25 miljonu eiro apmērā 2024. gadā.

Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) portālu "Delfi" informēja, ka valdība apstiprināja grozījumus noteikumos ar mērķi sabalansēt darba slodzes un atalgojumu pedagogiem visās izglītības pakāpēs – pirmsskolā, vispārējā pamata un vispārējā vidējā izglītības pakāpē, profesionālajā izglītībā un profesionālās ievirzes izglītībā, kā arī palielināt zemāko mēneša darba algas likmi pirmsskolas iestāžu pedagogiem.

Pirmsskolas izglītības pedagogiem no 2023. gada 1. janvāra par 100 eiro palielinās zemākā samaksa par darba algas likmi, sasniedzot 1070 eiro.

IZM piebilda, ka tādā veidā turpina sarukt pirmsskolas pedagogu vienas stundas darba samaksas atšķirība salīdzinājumā ar pārējām izglītības pakāpēm (pirmsskolā – 6,69 eiro par stundu, pedagogiem pārējās pakāpēs – 7,5 eiro par stundu).

Vienlaikus, sākot ar 2023. gada 1. septembri, tiek noteikts slodzes sastāvs, kas paredz 34 stundas nodarbību vadīšanai un 6 stundas citu pienākumu veikšanai (šobrīd – 4 stundas).

Vispārējās pamatizglītības un vispārējās vidējās izglītības pedagogiem no 2023. gada 1. septembra zemākā mēneša darba algas likme tiek palielināta uz 1080 eiro, vienlaikus nosakot 36 stundu darba nedēļu.

Tāpat grozījumi noteikumos paredz, ka, sākot ar 2023. gada 1. septembri, skolotāju nedēļas slodzi veido līdz 65% mācību stundu vadīšana un ne mazāk par 35% – pārējie pienākumi. Tāpat arī paredzēts, ka izglītības iestādes vadītājs un pedagogs var vienoties arī par citu darba slodzes sadalījumu.

Profesionālās izglītības iestāžu pedagogiem noteikta 1320 stundu darba slodze gadā, sabalansējot kontaktstundas un citus pedagoga pienākumus. Apstiprinātie noteikumu grozījumi paredz papildu finansējumu 11% apmērā salīdzinājumā ar 2022. gada profesionālās izglītības pedagogu darba samaksas dotāciju.

Profesionālās ievirzes pedagogiem darba slodze nedēļā saglabājas 30 stundas, no kurām 4 stundas ir paredzētas, lai sagatavotos nodarbībām un citu pienākumu veikšanai. Izglītības iestādes vadītājs un profesionālās ievirzes pedagogs saglabā tiesības vienoties arī par citu slodzes sadalījumu, bet kontaktstundu un pārējā darba laika proporcija nedrīkst būt zemāka par šobrīd noteiktajām 28 un 2 stundām.

Grozījumi noteikumos palielina arī valsts budžeta mērķdotāciju pašvaldību speciālās izglītības iestāžu pedagogu darba samaksai, paredzot papildu finansējumu pedagogu darba slodzes sabalansēšanai, samaksai par papildu stundām cita pedagoģiskā darba pienākumu veikšanai un pedagogu darba samaksas paaugstināšanai.

Līdz 2023. gada 1. septembrim papildu finansējums tiek paredzēts galvenokārt slodzes līdzsvarošanai, taču, ja tas nav iespējams, tad arī likmes kāpināšanai līdz 60% pret šobrīd noteikto zemāko likmi (līdz šim likmi varēja kāpināt līdz 50%).

Plānotā zemākās darba algas likmes paaugstināšana, saistībā ar 1,5 līdz 4 gadus veco bērnu izglītošanā nodarbināto pirmsskolas izglītības pedagogu darba samaksas nodrošināšanu, radīs ietekmi uz pašvaldību budžetiem, kas, pēc IZM aplēsēm, indikatīvi ir 12 326 976 eiro 2023. gadam un turpmāk ik gadu.

Jau ziņots, ka par šādu palielinājumu izdevās vienoties šoruden, lai novērstu pedagogu streiku.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!