Foto: DELFI

Pēdējā diennaktī Daugavā pie Jēkabpils ūdens līmenis paaugstinājies par vairāk nekā metru, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati.

Otrdien pulksten 12 ūdens līmenis Jēkabpilī bija 5,94 metri virs novērojumu stacijas nulles atzīmes. Plūdi pilsētā iespējami, ūdens līmenim pārsniedzot septiņu metru robežu.

Pie Zeļķu dzelzceļa tilta ūdens līmenis saglabājas augsts, tomēr pēdējā diennaktī tas nedaudz pazeminājies. Pie Pļaviņām turpinās ūdens līmeņa svārstības, bet upes augštecē situācija ir mierīga.

Hidrologi skaidro, ka pēc atkušņa uznākušais sals veicināja vižņu veidošanos un iešanu gandrīz visā Daugavas garumā. Brīvdienās ledus masas intensīvi blīvējās pie Pļaviņām, pakāpeniski aizpildot ūdenskrātuvi ar ledu un vižņiem. Turpinoties vižņu pieplūdei, sablīvējums kļuva garāks, un patlaban ledus sablīvējuma gals ir lejpus Jēkabpils, turpina nākt jauni vižņi, tādēļ ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils paaugstinās.

Gaidāms, ka pie Jēkabpils tiks pārsniegta ūdens līmeņa atzīme, kas atbilst ļoti augstam līmenim jeb oranžajam brīdinājumam. Līdz ar to Jēkabpils apkārtnē applūdīs plašākas teritorijas.

Jēkabpils novada Salas pagastā otrdien no applūdušām mājām glābēji evakuējuši trīs cilvēkus, informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD).

Pulksten 13.49 VUGD saņēma informāciju, ka Salas pagastā ir daļēji applūdusi teritorija pie vairākām mājām.

Ugunsdzēsēji ar laivu un glābšanas dēli no divām mājām kopumā evakuēja trīs cilvēkus, bet no trešās mājas cilvēks evakuēties attiecās.

Savukārt Ogres upes lejtecē ūdens līmenis pēdējā diennaktī nav būtiski mainījies. Lielā daļā upju ūdens līmenis krītas, dažos posmos tas kāpj ledus sablīvējumu dēļ.

Jau ziņots, ka visā valstī joprojām spēkā hidrologu izplatītais dzeltenais brīdinājums par augstu ūdens līmeni upēs, bet pie Daugavas Aizkraukles novadā un Jēkabpils novadā spēkā oranžās pakāpes brīdinājums.

Hidrologu vērtējumā sarežģītākā situācija ir Pļaviņu ūdenskrātuvē un augšpus tās, kur lielu ledus sablīvējumu papildina jauni vižņi. Tuvākajās dienās gaidāms atkusnis, kusīs sniegs un ledus. No jauna izveidojusies ledus sega nav stipra, tādēļ upju straujākajos posmos sāksies ledus iešana, veidosies jauni sablīvējumi un ūdens līmenis atkal paaugstināsies.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!