Foto: LETA

Ceturtdien, 9. martā, pēc 18 stundu ilgas sēdes par 2023. gada budžetu Saeima nolēma ierobežot debašu laiku. Šis lēmums izpelnījās asu opozīcijas kritiku.

Saeima šā gada budžetu galīgajā lasījumā sāka skatīt trešdien, 8. martā, pulksten 9 un debates turpinās 9. martā pēc pusnakts.

Kopumā 2023. gada budžetā iesniegti 206 priekšlikumi – galvenokārt opozīcijas partiju iesniegtie. Attiecīgi opozīcijas partijas ir arī aktīvākās debatētājas, izmantojot visu debatēm veltīto laiku – piecas minūtes, uzstājoties pirmo reizi, un divas minūtes – otro reizi.

9. martā īsi pirms pulksten 3 koalīcijas partijas pārstāvošās rosināja saīsināt debašu laiku – abas reizes uzstājoties veltot divas minūtes. Saeimas vairākums to atbalstīja.

Kritiku par šādu lēmumu pauda opozīcijas deputāti. Ainārs Šlesers (LPV) pauda izbrīnu par debašu laika samazināšanu īsi pirms viņš gatavojās debatēt par sevis iesniegtajiem priekšlikumiem 2023. gada budžetā.

Savukārt deputāts Andris Šuvajevs (P) debašu laika saīsināšanu novērtēja kā "koalīcijas gļēvumu", vienlaikus kritizējot koalīcijas deputātus, kas neiesaistās debatēs un neargumentē 2023. gada budžeta pozīcijas.

Savukārt opozīcijas deputāts Viktors Valainis (ZZS) uzsvēra, ka deputāti nav te nākuši, lai "vilktu laiku, bet gan debatētu par tematu". Viņš kritizēja koalīciju, kas lēmusi turpināt budžeta debates nakts laikā, lai gan vēl nesen šāda prakse tikusi izskausta un budžets tika skatīts ar pauzi.

Deputāts Jānis Dombrava (NA) kolēģiem opozīcijā norādīja, ka viņi budžeta debašu laikā bieži norādījuši uz nepieciešamību ieviest Latvijā Eiropas praksi, tāpēc debatētājiem būs tāda iespēja, jo Eiropā debašu laiks ir noteikt līdz vienai minūtei, tādējādi ļaujot runātajam izpausties īsāk un kodolīgāk.

Savukārt deputāts Rihards Kols (NA) opozīcijas kolēģiem norādīja, ka viņi nedebatē pēc būtības, bet viens pēc otra atkārto vienus un tos pašus argumentus.

Opozīcijas deputāti rosināja tomēr nodrošināt garāku debašu laiku, bet šis priekšlikums neguva atbalstu.

Saeimas spīkers Edvards Smiltēns (AS) vēlāk paziņoja, ka šajā Saeimas sasaukumā debates ir ļoti augstā līmenī un viņam ir prieks strādāt šādā atmosfērā, tāpēc viņš rosināja parlamentu atbalstīt "kompromisa variantu", proti, atļaut pirmo reizi debatēt trīs minūtes, bet otro reizi – vienu minūti. Deputāti priekšlikumu atbalstīja.

Tāpat Smiltēns piedāvāja šo Saeimas sēdi iekļaut "laika rāmī", proti, turpināt darbu līdz pulksten 5 vai 6 ceturtdienas rītā.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!