Foto: Shutterstock

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) saņēmis laboratorisko izmeklējumu rezultātus, kas apstiprina putnu gripu mirušiem putniem vairākās Latvijas vietās. Pirmo reizi Latvijā slimība konstatēta arī mirušai lapsai Daugavpilī, "Delfi" informēja dienestā.

Putnu gripa apstiprināta mirušiem ķīriem, kas atrasti Saldus novada Novadnieku pagastā, Liepājā (Liepājas ezerā) un Madonas novada Ošupes pagastā (Lubāna ezera krastā), mirušām sudrabkaijām, kas atrastas Talsos, Talsu novada Rojas pagastā un Ventspilī, mirušam upes zīriņam, kas atrasts Ērgļos, kā arī mirušam gulbim, kas atrasts Aizkraukles novada Pļaviņās.

Līdz ar to šobrīd putnu gripa konstatēta Daugavpilī, Jēkabpilī, Krāslavā, Talsos un Talsu novada Rojas pagastā, Rojā, Ventspilī, Liepājā, Pļaviņās, Madonā un Madonas novada Ošupes pagastā, Cēsu novada Veselavas pagastā, Tukuma novada Lapmežciemā, Salaspils novada Salaspils pagastā un Saldus novada Novadnieku pagastā.

Kopumā 2023. gadā uz putnu gripu laboratoriski izmeklēti 158 savvaļas putnu paraugi, no tiem 63 ir apstiprināta putnu gripa.

PVD atgādina mājputnu turētājiem – lai pasargātu mājputnus no saslimšanas ar putnu gripu, ir jāievēro pastiprinātas biodrošības prasības – mājputni jātur, jābaro un jādzirdina slēgtās telpās vai jātur ierobežotā teritorijā un jābaro un jādzirdina vietā, ko sedz ūdensnecaurlaidīgs jumts un kuras sāni norobežoti, izmantojot tīklus, sietus, žogus vai citus piemērotus līdzekļus, kas novērš savvaļas ūdensputnu piekļuvi.

Tāpat mājputnus un nebrīvē turētus putnus ir aizliegts izlaist dabīgās virszemes ūdenstilpēs un mākslīgi izveidotās ūdenstilpnēs, kurās nevar nodrošināt noteiktas prasības, kā arī aizliegts barošanai un dzirdināšanai izmantot virszemes ūdenstilpēs iegūtu ūdeni.

Dienestā atgādina, ka par atrastiem mirušiem savvaļas putniem, īpaši – ūdensputniem –, var ziņot, zvanot uz PVD uzticības tālruni – automātisko atbildētāju 67027402 vai informējot tuvāko PVD pārvaldi.

Lai neapdraudētu savu veselību un nepieļautu slimības tālāku izplatību, PVD aicina nekādā gadījumā neaiztikt mirušus vai slimus putnus, nenest slimus un novārgušus putnus mājās, uz dzīvnieku patversmēm vai veterinārajām klīnikām, jo tādējādi var tikt veicināta slimības izplatība.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!