Foto: Shutterstock

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) multidisciplinārai mediķu komandai veiksmīgi izdevusies unikāla sirds asinsvadu operācija ar veno-arteriālo ECMO (VA-ECMO) jeb ārpusķermeņa membrānas asins apskābekļošanas metodi, kas pilda arī sirds un asinsvadu atbalsta un uzturēšanas funkciju, veidojot pacientam apstākļus drošai mazinvazīvas kardioloģiskas operācijas veikšanai, portālu "Delfi" informēja RAKUS pārstāve Ilga Namniece.

Pacientam bija nepieciešama neatliekama sirds asinsvadu labošana ar stentu ievadīšanu, atvērta operācija nebija iespējama pacienta sirds mazspējas, kreisās koronārās artērijas stumbra būtiska sašaurinājuma virs 90%, pacienta sirds asinsrites īpatnību un pārāk augstu operācijas risku dēļ, norādīja slimnīcā.

Austrumu slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā akūtā kārtā tika stacionēts pacients ar sūdzībām par pēdējo nedēļu laikā pieaugošu elpas trūkumu un dzīvībai bīstamiem sirds ritma traucējumiem. Izmeklējot pacientu stacionārā, viņam tika konstatēta kritiski zema sirds saraušanās spēja (kontraktilitāte) ar recidivējošiem dzīvībai bīstamiem sirds ritma traucējumiem (kambaru fibrillācijām), kā arī kritiska, vairāk nekā 90 % stenoze kreisās koronārās artērijas stumbrā.

Austrumu slimnīcas multidisciplinārās mediķu komandas darba rezultāts ir pacienta faktiski otrā dzimšanas diena, jo pacienta daudzās smagās veselības problēmas neļāva īstenot par klasiskām uzskatītās operācijas. Kā sacīja Artis Kalniņš, Sirds asinsvadu slimību klīnikas vadītājs, pacientam bija ārkārtīgi komplicētas sirds veselības problēmas, patoloģija, turklāt viņš nonāca slimnīcā akūtā veselības stāvoklī.

"Kad secinājām, ka pacientam atvērtu sirds operāciju veikt nedrīkst, mums – universitātes slimnīcas ārstiem – bija jārod risinājums, lai glābtu pacienta dzīvību un dotu cerību dzīvot. Esmu gandarīts par izdošanos," pauž Kalniņš.

"Nopietnas sirds darbības problēmas šo pacientu piemeklēja, jau pārkāpjot 50 gadu slieksni. Pieņemu, ka 61 gada vecumā cilvēkam bija jāpiedzīvo sava veida emocionāls izmisums. Jo tas noteikti nav nekāds sirmais vecums. Tādēļ ārkārtīgi svarīgi, ka neatlaidīgi meklējām risinājumu, strādājot multidisciplinārā komandā. Pateicoties šai sadarbībai un veiksmīgam VA-ECMO izmantojumam, universitātes slimnīcā veicām šo unikālo operāciju un spējām palīdzēt. Ir liels gandarījums," rezumē ārsts anesteziologs, reanimatologs Oļegs Šuba.

Papildu faktori, kas vēl vairāk sarežģīja pacienta turpmākās ārstēšanas iespējas: viņam bija jālieto antikoagulantu jeb asinis šķidrinošo līdzekļu zāļu terapija, kas nepieciešama implantēto sirds vārstuļu dēļ, un to nedrīkstēja pārtraukt. Tāpat viņam bija iedzimta sirds apgādes īpatnība – kreisais apasiņošanas tips, un tas nozīmē, ka visa sirds muskuļa asins apgāde notiek caur kreisās koronārās artērijas stumbru, kurā arī tika konstatēts vairāk nekā 90% sašaurinājums. Pacientam bija arī hroniska anēmija.

Pacients 51 gada vecumā pirms 10 gadiem bija pārcietis plašu miokarda infarktu, pēc kura viņam izveidojās nopietna sirds mazspēja. Pirms deviņiem gadiem pacientam bija veikta sirds ķirurģiskā operācija, kur viņam tika protezētas uzreiz divas sirds vārstules – aortālā un mitrālā – ar mehāniskām protēzēm. Savukārt pirms pieciem gadiem pacientam bija atkārtots miokarda infarkts.

Jau pēc diennakts novērošanas pacienta veselības stāvoklis bija pietiekami stabils, lai viņš tiktu pārvests uz Kardioloģijas nodaļas Intensīvās terapijas palātu. Savukārt vēl pēc diennakts pacients tika ievietots vispārējā ārstēšanās palātā. Paredzams, ka jau šonedēļ pacients varēs doties mājās, jo viņa veselības stāvoklis ir stabils un apmierinošs, norādīja slimnīcā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!