Foto: Dāvis Doršs, Valsts prezidenta kanceleja

"Brutālajiem un necilvēcīgajiem teroristiskās organizācijas "Hamās" pastrādātajiem teroristiskajiem uzbrukumiem nav un nedrīkst būt attaisnojuma," pirmdien, 20. novembrī, tiekoties ar Izraēlas prezidentu Isāku Hercogu, uzsvēra Latvijas prezidents Edgars Rinkēvičs.

Kā vēsta Valsts prezidenta padomnieks komunikācijas jautājumos Mārtiņš Drēģeris, Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs 19. un 20. novembrī darba vizītē apmeklēja Izraēlas Valsti, kur tikās ar Izraēlas prezidentu Isāku Hercogu (Isaac Herzog), sagūstīto civiliedzīvotāju ģimenes locekļiem, kā arī Izraēlā dzīvojošajiem Latvijas valstspiederīgajiem.

Valsts prezidents apliecināja Latvijas solidaritāti ar Izraēlas tautu. "Latvija ir kopā ar Izraēlas tautu šajā smagajā brīdī.

"Izraēlai ir tiesības uz pašaizsardzību, un Latvija atbalsta Izraēlas cīņu ar terorismu saskaņā ar humānajām un starptautiskajām tiesībām," norādīja Rinkēvičs.

Foto: Dāvis Doršs, Valsts prezidenta kanceleja

Sarunas laikā tika apspriesta humānā situācija Gazā un palīdzības piegādes. Rinkēvičs pauda nosodījumu "Hamās" centieniem izmantot civiliedzīvotājus kā dzīvos vairogus. "Ciniskā un gļēvā "Hamās" taktika slēpties aiz gūstekņiem un civiliedzīvotājiem ir pelnījusi visstingrāko nosodījumu," uzsvēra Valsts prezidents. Vienlaikus Rinkēvičs norādīja, ka cīņā pret terorismu ir maksimāli jāaizsargā civiliedzīvotāji.

Tiekoties ar 2023. gada 7. oktobra "Hamās" teroristisko uzbrukumu laikā sagūstīto civiliedzīvotāju ģimenes locekļiem, Valsts prezidents apliecināja Latvijas solidaritāti ar Izraēlas tautu un gūstekņu tuviniekiem. Rinkēvičs pauda cerību uz gūstekņu atbrīvošanu un drīzu atgriešanos mājās pie tuviniekiem. Valsts prezidents arī pauda apņemšanos veicināt diplomātiskos centienus, lai panāktu gūstekņu atbrīvošanu.

Tāpat Valsts prezidents tikās ar Izraēlā dzīvojošajiem Latvijas valstspiederīgajiem, ar kuriem pārrunāja pašreizējo situāciju un potenciālās vajadzības pēc Latvijas atbalsta. Rinkēvičs pateicās tautiešiem par saiknes ar Latviju uzturēšanu un visu, ko Izraēlā dzīvojošie tautieši šo gadu garumā darījuši Latvijas labā.

Rinkēvičs pirmdien, 20. novembrī, Rietumkrastā ticies arī ar Palestīniešu pašpārvaldes prezidentu Mahmūdu Abāsu un uzsvēris nepieciešamību nosodīt teroristiskās organizācijas "Hamās" teroristus.

Rinkēvičs ar Abasu pārrunājis civiliedzīvotāju upurus un smago humāno krīzi Gazā, veidus tās pārvarēšanai un Latvijas ieguldījumu.

Sarunas laikā tika pārrunāti veidi, kā novērst tālāku vardarbības un humānās katastrofas izplešanos reģionā, kā arī sniegt atbalstu palestīniešiem humāno vajadzību segšanā. Valsts prezidents pauda atbalstu centienu turpināšanai, lai panāktu politisku divu valstu risinājumu un nodrošinātu ilgtspējīgu mieru. Tāpat Rinkēvičs norādīja, ka Latvija kā Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts ir par ciešāka ES – Palestīnas politiskā dialoga veidošanu un atbalsta ES – Palestīnas pilna apjoma asociācijas līguma noslēgšanu.

Valsts prezidents atzīmēja Latvijas veikto iemaksu ANO Palestīnas bēgļu palīdzības un darba aģentūrai Tuvajos Austrumos (UNRWA) un Pasaules Pārtikas programmai (WFP), lai sniegtu atbalstu palestīniešu civiliedzīvotājiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!