Foto: DELFI

Ministru kabinets otrdien, 9. janvārī, pieņēma Veselības ministrijas (VM) izstrādātos noteikumus par sadarbspējīgu sertifikātu, kas paredz šogad Covid-19 sertifikāta uzturēšanas izdevumiem novirzīt 273 333 eiro.

2021. gada 1. jūlijā visā Eiropas savienībā (ES) sāka darboties digitālais Covid-19 sertifikāts, kas atviegloja ceļošanu Eiropā pandēmijas laikā. Sertifikāts sniedza apliecinājumu par vakcināciju, negatīvu testa rezultātu vai Covid-19 pārslimošanu, un to atzina visas 27 ES dalībvalstis. ES digitālā Covid sertifikāta sistēmai pievienojušās arī virkne trešo valstu.

Ministrijā arī informē, ka patlaban, ceļojot ES teritorijā, nav jāuzrāda derīgs ES digitālais Covid-19 sertifikāts, tomēr atsevišķas valstis, piemēram, Filipīnas un Indonēzija var pieprasīt šos sertifikātus. Vienlaikus VM brīdina, ka, mainoties aktuālajai epidemioloģiskajai situācijai, var palielināties to valstu skaits, kas var pieprasīt Covid-19 sertifikātu.

VM atgādina, ka Epidemioloģiskās drošības likums, kas stājās spēkā šā gada 1. janvārī nosaka, ka personām, kuras ir vakcinētas pret Covid-19, to pārslimojušas vai kurām veiktie Covid-19 testi ir negatīvi, ir tiesības pēc pieprasījuma saņemt sadarbspējīgu sertifikātu. Tāpēc ar noteikumiem tika izstrādāta kārtība, kādā pieprasa, sagatavo, izsniedz, aptur, anulē, atjauno, pārbauda un izmanto Covid-19 sadarbspējīgos sertifikātus.

Valdībā atbalstītie noteikumi paredz, ka Covid-19 vakcinācijas sertifikātu izsniedz par katru saņemto vakcīnas devu pret Covid-19; pārslimošanas sertifikātu izsniedz, ja persona ir pārslimojusi Covid-19 infekciju un kopš pirmā pozitīvā RNS testa parauga ņemšanas datuma ir pagājušas 11, bet ne vairāk kā 180 dienas; testēšanas sertifikātu izsniedz, ja personai ir veikts Covid-19 RNS tests vai arī ātrais antigēna tests, kas veikts ārstniecības personas klātbūtnē, kas var antigēna testēšanas rezultāta datus ievadīt Vienotajā nozares elektroniskajā informācijas sistēmā.

Lai saņemtu Covid-19 sertifikātu, ir jāievēro virkne prasību. Pirmkārt, sadarbspējīgu sertifikātu izsniedz, pamatojoties uz Vienotās veselības informācijas sistēmas datiem par personas vakcināciju pret Covid-19 vai Covid-19 testēšanas rezultātiem. Otrkārt, pamatojoties uz sadarbspējīga sertifikāta pieprasījumu, to sagatavo un izsniedz Fizisko personu reģistrā reģistrētai personai vai tās likumiskajam pārstāvim.

Ja nepieciešams sadarbspējīgs sertifikāts, to elektroniskā formā var lejupielādēt tīmekļvietnē "www.Covid19sertifikats.lv", izmantojot kādu no Latvijas valsts portāla "www.latvija.lv" piedāvātajiem autentifikācijas veidiem. Ja sertifikātu nav iespējams lejupielādēt, tad tā izdruku var saņemt ārstniecības iestādē, kas veica vakcināciju pret Covid-19 vai RNS testu.

Covid-19 sertifikāta uzturēšanas izdevumi šogad būs 273 333 eiro, bet nākamgad – 212 833 eiro. Šie izdevumi tiks segti Nacionālā veselības dienesta budžeta apakšprogrammas "Veselības aprūpes finansējuma administrēšana un ekonomiskā novērtēšana" piešķirto līdzekļu ietvaros.

VM arī informē, ka patlaban Pasaules Veselības Organizācija (PVO) izstrādā kopīgu risinājumu Covid-19 sertifikātu sistēmai, ar mērķi paplašināt un veidot visu vakcinācijas datu apmaiņu.

"Šobrīd PVO risinājums ir izstrādes stadijā, pieejams testēšanai, bet produkcijā iešanas datums vēl nav definēts. Tehniskajās darba grupās dalībvalstis ir izteikušas vajadzību pēc jauna regulējuma nepieciešamības, bet par tālāko virzību šajā jautājumā nav informācijas. Provizoriski 2024. gadā būs iespēja pievienoties starptautiskajiem PVO sertifikātiem, un tiek prognozēts, ka PVO sertifikāti attieksies uz dažāda veida ceļotāju vakcīnām, tai skaitā Covid-19, tādēļ ir nepieciešams saglabāt esošās normas, kas attiecas uz sadarbspējīgajiem sertifikātiem, lai nākotnē tās būtu iespējams vispārināt un attiecināt uz visām ceļotāju vakcīnām," atzina VM.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!