Foto: LETA

Pagājušās nedēļas (11.12. – 17.12.) gripas un citu akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringa rezultāti aizvien uzrāda stacionēto Covid-19 pacientu skaita pieaugumu, taču kopumā Latvijā vērojama Covid-19 gadījumu skaita stabilizācija, "Delfi" informēja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

Pagājušajā nedēļā laboratoriski apstiprināti 293 Covid-19 gadījumi (nedēļu iepriekš 339), kopumā veikti 888 (iepriekš 821) laboratoriskie testi uz SARS-CoV-2 vīrusa klātbūtni.

Pagājušajā nedēļā stacionēja 322 pacientus (nedēļu iepriekš 401).

Krities arī stacionēto slimnieku ar smagu slimības gaitu skaits – pagājušajā nedēļā tie bija astoņi, nedēļu iepriekš – 12.

Reģistrēti 28 Covid-19 pacientu nāves gadījumi (nedēļu iepriekš – 29). Ziņoto nāves gadījumu skaits bijis vecuma grupā "50 gadi un vairāk". Vismaz sešos gadījumos pamata diagnozes bija Covid-19. Saslimšana ar Covid-19 bieži būtiski saasina jau esošas hroniskās slimības, kuru dēļ nepieciešama hospitalizācija un var iestāties nāve, norāda SPKC.

Turpinot AAEI monitoringu Latvijā pagājušā nedēļā vidējā gripas izplatības intensitāte palielinājusies, kaut aizvien saglabājas zemā līmenī.

Pagājušajā nedēļā monitoringā iesaistīto ģimenes ārstu praksēs ar akūtu augšējo elpceļu infekcijas simptomiem kopā bija vērsušies 1095 pacienti, no kuriem 31 pacientam noteikta diagnoze "gripa", baltoties uz tipisku klīnisko ainu (pagājušajā nedēļā 15).

Gadījumi reģistrēti Ventspilī, Valmierā, Daugavpilī, Rīgā. Pagājušajā nedēļā augstākā saslimstība ar gripu reģistrēta vecuma grupā 0–4 gadi.

Laboratoriski apstiprināti 26 gripas gadījumi, no kuriem 15 gadījumos tika noteikta A tipa gripa un 11 gadījumos B tipa gripa.

Lielākajā daļā ES/EEZ valstīs gripas izplatība saglabājās līdzīgā līmenī, kāds tika novērots tajā pašā periodā pagājušajā gadā. ES/EEZ kopumā Covid-19 pozitīvo testu īpatsvars 22% apmērā (nedēļu iepriekš 22%), salīdzinoši gripas pozitīvo testu īpatsvars pieaudzis no 3% uz 9%.

SPKC atgādina, ka, lai mazinātu smagas saslimšanas un nāves risku, vakcinācija pret sezonālo gripu un Covid-19 ieteicama ikvienam, tomēr īpaši rekomendēta cilvēkiem, kuriem saslimšana ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām bieži norit smagā formā un kuriem ir augsts komplikāciju risks.

Šajā sezonā pret gripu ar valsts apmaksāto vakcīnu ir vakcinējušies jau vairāk nekā 104 tūkstoši iedzīvotāju, bet pret Covid-19 vakcinējušies vairāk kā 30 tūkstoši iedzīvotāju.

Šobrīd riska grupu pacientiem pieejamas vakcīnas pret gripu "Efluelda" (senioriem), "Fluenz Tetra" un vakcīna "Influvac Tetra". Tās jau ir izdalītas vakcinācijas iestādēm un ir pieejamas ģimenes ārstu praksēs un citās ārstniecības iestādēs, kas veic vakcināciju pret gripu.

Vakcinācijas iestādes, kur iespējams saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu šeit.

Vakcinācijā pret Covid-19 pieejamas šai sezonai pielāgotās Pfizer BioNTech vakcīnas "Comirnaty Omicron XBB.1.5, un Novavax vakcīnu "Nuvaxovid XBB.1.5", kuras piemērotas šobrīd izplatītākajiem SARS-CoV-2 vīrusa Omicron paveidiem.

Esošās vakcīnas ir efektīvas arī pret jauno BA.2.86 jeb "Pirola" paveidu.

Vakcināciju pret gripu un Covid-19 var saņemt vienā vakcinācijas reizē. Valsts apmaksātas vakcīnas pret gripu pie sava ģimenes ārsta, vakcinācijas kabinetos vai ārstniecības iestādēs var saņemt iedzīvotāji, kas pieder noteiktām grupām.

Vakcinācija pret Covid-19 stingri rekomendējama cilvēkiem, kas pieder noteiktām veselības riska grupām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!