Foto: LETA

Sabiedrisko mediju portālā "lsm.lv" publicēto "Cūku komiksu" otrdien izvērtēs LTV satura redkolēģija, portālu "Delfi" informēja "lsm.lv" galvenā redaktore Marta Cerava.

Pēc šīs tikšanās tiks sagatavoti secinājumi un ziņots par turpmāko rīcību.

Redakcionālā padome jeb redkolēģija ir koleģiāla institūcija, kura seko Latvijas sabiedrisko mediju vadlīniju un Televīzijas Rīcības un ētikas kodeksā noteikto redakcionālo jautājumu ievērošanai LTV, konsultē galveno redaktoru redakcionālu lēmumu pieņemšanā un izskata vadlīniju pārkāpumus.

Kā aģentūrai LETA norādīja sabiedrisko mediju ombude Anda Rožukalne, publicējot "Cūku komiksu" sabiedrisko mediju portālā "lsm.lv" Krievijas iebrukuma Ukrainā otrajā gadadienā, medija redakcija pietiekami nenovērtēja ievainojamas cilvēku grupas iespējamo aizskārumu.

Viņa pēc likumā dotās iniciatīvas, kā arī Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP) aicinājuma uzsākusi vērtēt iespējamos ētikas pārkāpumus "Cūku komiksa" publikācijā.

Šobrīd Rožukalne saredz divas problēmas: neatbilstošs publikācijas laiks, kā arī nepietiekama vēstījuma skaidrība un iespējamā ietekme uz ievainojamu sabiedrības grupu. Tā kā publikācija skar ne tikai mediju ētiku, bet mākslas interpretāciju, tad Rožukalne lūgs arī citu ekspertu viedokli, raksta aģentūra LETA.

Jau iepriekš ziņots, ka plašu interneta lietotāju kritiku sestdien izpelnījās "lsm.lv" publicēts "Cūku komikss" par karu Ukrainā, kurā attēlotas cūkas militāristu formā, attēlojot Ukrainas kareivjus, kas cīnās pret Krieviju. Cilvēki uzsvēruši, ka šāds saturs ir neatbilstošs publicēšanai jo īpaši kara sākuma otrajā gada dienā.

Uzmanību tam bija pievērsis arī Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, kurš tviterī, atzīmējot portālu, rakstīja, ka "jokot var un vajag, bet svarīgs ir arī konteksts".

Sākumā "lsm.lv" redakcija tviterī uz citu lietotāju sašutumu atbildēja, skaidrojot, ka komiksam ir sava "cūku" izcelsmes leģenda, kas atrodama pie katra jaunākā komiksa, un cūka var būt gan iedomāts būvnieks, gan nebraucošu vilcienu pasažieris, gan sporta spēļu dalībnieks, ikvienam no mums līdzīgs un atšķirīgs.

Taču vēlāk publicēts medija galvenās redaktores Ceravas skaidrojums, atzīstot, ka portāls "nevietā un nelaikā izveidoja "Cūku komiksu" par karu Ukrainā".

"Atvainojamies, nevienu negribējām aizskart," pauda Cerava.

Publikācija no portāla izņemta.

Tikmēr SEPLP, atbildot uz sabiedriskajā telpā pausto satraukumu par "Cūku komiksa" publikāciju 24. februārī, aicinājusi ombudu sniegt savu vērtējumu un atgādina, ka sabiedriskajiem medijiem likums nosaka pienākumu strādāt atbilstoši augstākajiem profesionālajiem un ētikas standartiem.

Kā novēroja "Delfi", pati māksliniece Gundega Makita Evelone sestdienas vakarā notikušo komentēja ar jaunu komiksa ilustrāciju savā personīgajā "Facebook" profilā. Tajā minēts, ka "cūku komiksi vienmēr atbalsta Ukrainu".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!