Foto: DELFI
Piektdien pirmajās stundās, proti, līdz pulksten 9 iedzīvotāji Valsts ieņēmumu dienestā (VID) ir iesnieguši vairāk nekā 92 000 deklarāciju, vēsta aģentūra LETA.

Kopš pusnakts, kad Valsts ieņēmumu dienests (VID) sāka pieņemt gada ienākumu deklarācijas par 2023. gadu pārmaksāto nodokļu atgūšanai, līdz pulksten 7 iedzīvotāji bija iesnieguši 76 714 deklarācijas, portāls "Delfi" uzzināja VID.

VID uzsver, ka elektroniskās deklarēšanas sistēma (EDS) lielo slodzi izturēja un darbojas bez traucējumiem, taču lielās iedzīvotāju intereses dēļ nakts laikā un arī darbdienai sākoties sistēmai var neizdoties pieslēgties ar "Latvija.lv" autentifikācijas līdzekļiem un tai skaitā ar "eParaksts" un "eParaksts mobile".

Tāpēc iedzīvotāji ir aicināti autentifikācijai pagaidām izmantot EDS lietotājvārdu un paroli, skubina VID.

Tikmēr vietnes "Latvija.lv" uzturētājs piektdienas rītā paziņojis, ka tehnisku iemeslu dēļ ir traucēta šī portāla darbība. Turklāt nav zināms, kad to varētu atjaunot.

Jau rakstīts, ka no pusnakts līdz pulksten vieniem VID bija iesniegti 22 000 deklarāciju. Par to vietnē "X" (iepriekš "Twitter") paziņojusi VID ģenerāldirektore Baiba Šmite-Roķe.

1. marta pirmajās 20 minūtēs tikuši iesniegti vairāk nekā 11 000 deklarāciju.

"Daudzi VID kolēģi neiet gulēt, lai apkalpotu klientus. Jā, esam gatavi arī tam," iksā raksta Šmite-Roķe.

Viņa gan atgādina, ka gada ienākumu deklarācijas iespējams iesniegt arī "turpmākajās dienās, nedēļās, mēnešos trīs gadu garumā".

"VID tīmekļvietne nekur nepazudīs!", piebilst VID vadītāja. Atsevišķi nodokļu pārmaksas kārotāji gan akcentēja, ka ieņēmumu dienesta sistēma slodzi nav izturējusi un "uzkārusies".

Tāpat cilvēki jau naktī iksā dalījās ar to, kā viņiem veicies ar deklarāciju iesniegšanu un ko rādījuši VID aprēķini – nodokļu pārmaksu vai pretēji – ka nodokļi jāpiemaksā.


Šmite-Roķe atgādina, ka tad, ja izveidojies nodokļu parāds VID, to iespējams samaksāt līdz 23. jūnijam.

Kā atgādina aģentūra LETA, iepriekšējo gadu pieredze liecina, ka jau līdz ar pusnakti iedzīvotāji lielā skaitā metas pirmajā dienā iesniegt deklarācijas, šādi nereti izraisot VID IT sistēmu pārslodzi un darbības pārtraukumus.

VID uzsver, ka ar ienākumu deklarāciju iesniegšanu nav jāsteidzas. Brīvprātīgi, attaisnoto izdevumu atgūšanai, deklarāciju iespējams iesniegt trīs gadu garumā. Savukārt iedzīvotājiem, kam deklarācija jāsniedz obligāti, tas jāizdara līdz 1. jūnijam vai, ja kopējie ienākumi pērn bijuši lielāki par 78 100 eiro, līdz 1. jūlijam.

Brīvprātīgi iesniegt gada ienākumu deklarāciju, lai atgūtu pārmaksāto nodokli par saviem un savu ģimenes locekļu attaisnotajiem izdevumiem, var ikviens cilvēks, par kura ienākumiem tiek maksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis.

Attaisnotie izdevumi ir izdevumi par ārstniecības un zobārstniecības pakalpojumiem, par augstāko izglītību un kvalifikācijas celšanu, kā arī par bērnu interešu izglītību jeb pulciņiem.

Tāpat attaisnotie izdevumi ir arī ziedojumi un dāvinājumi sabiedriskā labuma organizācijām un politiskajām partijām, kā arī iemaksas privātajos pensiju fondos un uzkrājošā dzīvības apdrošināšanā. Iesniedzot deklarāciju, iespējams saņemt arī gada laikā nesaņemtos nodokļu atvieglojumus.

Savukārt obligāti deklarācija ir jāiesniedz tiem iedzīvotājiem, par kuru ienākumiem valstij citādi nav informācijas – piemēram, pašnodarbinātajiem vai iedzīvotājiem, kas ienākumus guva ārvalstīs.

Nodokļu pārmaksu VID atmaksā iedzīvotājiem ne vēlāk kā trīs mēnešu laikā no deklarācijas iesniegšanas, atgādina LETA.

VID akcentē, ka tie iedzīvotāji, kam nepieciešama palīdzība deklarācijas aizpildīšanā, ir aicināti doties uz jebkuru no vairāk nekā 170 Valsts un pašvaldību vienotajiem klientu apkalpošanas centriem visā Latvijā.

Pēc iepriekšēja pieraksta, zvanot pa tālruni + 371 67120005, atbalstu klātienē var saņemt arī astoņos VID klientu apkalpošanas centros. Ierodoties klātienē, līdzi jābūt personu apliecinošam dokumentam (pase vai ID karte) un, ja cilvēks izmanto internetbanku, tās lietotājvārdam un parolei, lai varētu pieslēgties VID EDS.

Tāpat telefonisku konsultāciju iespējams saņemt, zvanot uz VID konsultatīvo tālruni 67120000. Lai konsultants varētu sniegt pēc iespējas personalizētu konsultāciju, sarunas laikā zvanītajam vēlams pieslēgties elektroniskās deklarēšanas sistēmai, lai varētu konsultantam apliecināt savu identitāti.

Deklarāciju iesniegšanas laikā īpaši jāuzmanās no krāpniekiem, kas uzdodas par VID.

Lai atgūtu pārmaksātos nodokļu, iedzīvotājiem ir tikai jāaizpilda gada ienākumu deklarācija, nekādas citas darbības nav jāveic. Deklarāciju jāaizpilda tikai EDS.

VID iedzīvotājiem nesūta īsziņas un e-pastus, neaicina ievadīt savus datus, sekot nepazīstamām saitēm, instalēt jebkādas programmas. Īsziņas, e-pasti un arī zvani, kas aicina veikt šādas darbības nodokļu pārmaksas atgūšanai, ir krāpnieciski.

Ja elektroniskās deklarēšanas sistēmā neizdodas autentificēties ar "e-paraksts Mobile", jāpārliecinās, vai ir atjaunota parakstīšanai paredzētā lietotne.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!