Foto: Shutterstock

Kultūras ministrija (KM) aicina Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) studentes, kuras cietušas no pasniedzēju seksuālās uzmākšanās, iesniegt trauksmes ziņotāja pieteikumus, norādīja KM Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.

Viņa informēja, ka KM, pirms pāris nedēļām saņemot Latvijas Televīzijas raidījuma "Kultūršoks" jautājumus, vērsās ar aicinājumu pie JVLMA vadības, lai augstskola sniedz skaidrojumu, bet līdz šim tas neesot saņemts. Tāpēc KM vēršas pie visām cietušajām sievietēm un aicina iesniegt trauksmes ziņotāja pieteikumus, norādot pāridarītāju vārdus un uzvārdus.

"Tas ir nepieciešams, lai JVLMA rīcībā būtu informācija par konkrētiem pasniedzējiem un varētu tikt sperti nepieciešamie soļi," skaidroja KM Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja.

LETA jau rakstīja, ka LTV raidījuma "Kultūršoks" rīcībā nonākušas septiņu JVLMA studenšu liecības par atsevišķu pasniedzēju seksuālu uzmākšanos.

"Kultūršoka" rīcībā ir pāridarītāju uzvārdi, bet tie vēl netikšot publiskoti, jo nepieciešams strādāt pie pierādīšanas procesa. Liecības tiks iesniegtas Tiesībsarga birojā, kura pārstāve raidījumā norādīja, ka tās liecina par sistemātisku nepieļaujamu rīcību.

Raidījuma rīcībā esošā informācija liecina, ka par vismaz vienu pasniedzēju saņemtas vairākas sūdzības.

Studentes liecina, ka sajūta pēc uzmākšanās bijusi pretīga, radījusi baiļu sajūtu, traucējušas mācībām, radījušas veselības un citas problēmas.

JVLMA rektors Guntars Prānis februāra sākumā izdevis rīkojumu par akadēmijas darbinieku uzvedības noteikumiem, kuros norādīts, ka jebkāda veida uzmākšanās neatbilst vispārpieņemtajām ētikas un uzvedības normām.

Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļā aģentūra LETA noskaidroja, ka policijā pagaidām nav saņemti iesniegumi par iespējamiem seksuāla rakstura nodarījumiem JVLMA. Ja kāda persona ir cietusi, likumsargi aicina vērsties ar iesniegumu Valsts policijā.

Prānis aģentūrai LETA klāstīja, ka 22.janvārī saņemts viens iesniegums. Reaģējot uz to, tikusi sasaukta Ētikas komisijas sēde, kā arī veiktas pārrunas ar iesaistītajām pusēm.

Prānis norādīja, ka iesaistītais darbinieks ir saņēmis disciplinārsodu, taču JVLMA rektors neatklāj, kāds tas bijis.

Rektors aicina studentus šādos gadījumos nekavējoties vērsties ar iesniegumu pie rektora vai jebkura cita akadēmijas darbinieka, kuram persona uzticas un kura var palīdzēt jautājumu risināt.

Pēc rektora paustā, lai novērstu iespēju, ka kolektīvā atšķiras izpratne par to, kāda tieši rīcība nav atbilstoša vispārpieņemtajām uzvedības normām, viņš ir izdevis rīkojumu par JVLMA darbinieku uzvedības noteikumiem. Viņš akcentēja, ka visi akadēmijas darbinieki un studējošie ir iepazīstināti ar rīkojuma saturu.

JVLMA padome šovakar vēl pirms LTV raidījuma nonākšanas ēterā izplatīja paziņojumu masu medijiem, kurā norādīts, ka, reaģējot uz plašsaziņas līdzekļos izskanējušo informāciju par iespējamām neētisku JVLMA mācībspēku rīcību attiecībā pret studentēm, tika sasaukta padomes ārkārtas sēde.

JVLMA padome uzskata, ka jebkura veida vardarbība attiecībā pret studentiem vai studentēm ir nepieņemama un pret to ir jāattiecas ar nulles toleranci. Lai stiprinātu drošības situāciju akadēmijā, padome nolēmusi nekavējoties izveidot drošu anonīmu anketu, kurā studenti vai studentes anonīmi var iesniegt sūdzības tieši JVLMA padomei. Paredzēts, ka anonīmā anketa būs pieejama studentiem vai studentēm no pirmdienas.

Kultūras ministre Agnese Logina (P) paziņojusi, ka "ar vislielāko nopietnību jāattiecas pret šādiem studentu ziņojumiem un nekavējoties jāveic notikušā izmeklēšana".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!