Foto: DELFI
Jau 6. novembrī 13. Saeima sanāks uz pirmo sēdi. Līdz tam Centrālajai vēlēšanu komisijai (CVK) jāapstiprina galīgie Saeimas vēlēšanu rezultāti. Taču jau tagad provizoriskie rezultāti ļauj spriest, kāds būs nākamais parlamenta sastāvs – kādi jauni cilvēki to papildinās un kuri 12. Saeimas deputāti ir zaudējuši sabiedrības uzticības mandātu. Portāls "Delfi" ieskatās, kurš būs Saeimā un kuri deputāta amata kandidāti ir pirmie rindā uz parlamentārieša "mīksto" mandātu.

Apkopotie 13. Saeimas vēlēšanu rezultāti liecina, ka vēlēšanās piedalījušies 845 196 jeb 54,60% balsstiesīgo vēlētāju, kas ir par 4,3 procentpunktiem mazāk nekā 12. Saeimas vēlēšanās. Visaugstākā vēlētāju aktivitāte bijusi Vidzemes vēlēšanu apgabalā – 60,96% vēlētāju, tai seko Kurzeme ar 55,86%, Zemgale ar 54,76%, Rīgas vēlēšanu apgabals ar 53,93% un Latgale ar 43,07% vēlētāju. Vēlēšanu iecirkņos ārvalstīs nobalsojuši 31 946 jeb 24,44% vēlētāju.

Iekļūšanai parlamentā nepieciešamo 5% barjeru pārvarējušas septiņas partijas un partiju apvienības – "Saskaņa", "KPV LV", Jaunā konservatīvā partija (JKP),"Attīstībai/Par!", Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai/LNNK", Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) un "Jaunā vienotība".

Foto: DELFI

"Saskaņai" parlamentā varētu būt 23 vietas, "KPV LV" un JKP – katrai 16 vietas, "Attīstībai/Par!" un Nacionālajai apvienībai – katrai 13 vietas, ZZS – 11 vietas, bet "Jaunajai Vienotībai" – 8 vietas.
Foto: LETA

13. Saeimas vēlēšanu līdere ir partija "Saskaņa", kura Saeimā iegūs 23 vietas. Jāatgādina, ka 12. Saeimā šo partiju pārstāv 24 deputāti.

Provizoriskie rezultāti liecina, ka no Rīgas vēlēšanu apgabala Saeimā varētu nonākt "Saskaņas" premjera amata kandidāts ekonomists Vjačeslavs Dombrovskis, kurš līdz aktīvai atkārtotai nonākšanai politikā bija domnīcas "Certus" vadītājs.

Tāpat no Rīgas vēlēšanu apgabala Saeimā nonāks līdzšinējais Saeimas "Saskaņas" frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs, Rīgas domes deputāte Regīna Ločmele-Ļuņova, konsultāciju uzņēmuma "Laforte" valdes priekšsēdētāja Ļubova Švecova, "Vesti" publicists Nikolajs Kabanovs, kā arī 12. Saeimas deputāti – Jūlija Stepaņenko, Ivans Klementjevs, Andrejs Klementjevs, Artūrs Rubiks, Igors Pimenovs un Boriss Cilevičs.

Vidzemes vēlēšanu apgabalā ievēlēta bijusī Izglītības un zinātnes ministrijas ilggadējā ierēdne Evija Papule, kā arī 12. Saeimas deputāti – Sergejs Dolgopolovs un Jānis Ādamsons.

Tikmēr Zemgales vēlēšanu apgabalā ievēlēti 12. Saeimas deputāti – Vitālijs Orlovs un Ivars Zariņš, savukārt Kurzemes vēlēšanu apgabalā – Liepājas domes deputāts Valērijs Agešins.

No Latgales vēlēšanu apgabala ievēlēta Daugavpils pilsētas domes izpilddirektore Inga Goldberga, SIA "Rēzeknes slimnīca" valdes loceklis Jānis Krišāns, Daugavpils novada domes deputāts Edgars Kucins, 12. Saeimas deputāti – Vladimirs Nikonovs, Ivans Ribakovs un Jānis Tutins.

Gadījumā, ja kāds no "Saskaņas" noliks deputāta mandātu, lai kļūtu par ministru vai ieņemtu kādu citu amatu, nākamais "aiz svītras" Rīgas vēlēšanu apgabalā ir 12. Saeimas deputāts Sergejs Mirskis, Latgales – parlamentārietis Raimonds Rubiks, Vidzemes – Jūrmalas pilsētas domes konsultants Andrejs Morozovs, Zemgales – parlamentāriete Zenta Tretjaka un Kurzemē – Saeimas deputāts Anrijs Matīss.

Visvairāk svītrojumu "Saskaņas" kandidātu sarakstā 13. Saeimas vēlēšanās saņēma pārvēlētais Urbanovičs (2439), parlamentārietis Mirskis (2318) un Asifs Ibragimovs (2291). Savukārt visvairāk plusiņu saņēmuši premjera amata kandidāts Dombrovskis (34 705), "Saskaņas" frakcijas vadītājs Urbanovičs (19 274) un pārvēlētais Andrejs Klementjevs (19 086).

Foto: LETA

16 deputātu vietas 13. Saeimā iegūs jaunpienācēja – partija "KPV LV". Šo partiju 12. Saeimā pārstāv viens no tās līderiem – Artuss Kaimiņš, kurš gan 2014. gadā tika ievēlēts no Latvijas Reģionu apvienības.

No Rīgas apgabala par nākamā parlamenta deputātu atkārtoti kļūs Kaimiņš, kā arī SIA "Jumsburgs" valdes locekle Iveta Benhena-Bēkena, partijas premjera amata kandidāts zvērināts advokāts Aldis Gobzems, Latvijas Nacionālā teātra aktieris Ivars Puga, kā arī Latvijas Zivrūpnieku savienības prezidents Didzis Šmits.

Vidzemes vēlēšanu apgabalā ievēlēta "KPV LV" līdzpriekšsēdētāja Linda Liepiņa, zvērināts advokāts Aldis Blumbergs, Reģionālās pašvaldības policijas lietvede Ieva Krapāne un Ādažu novada domes deputāte Karina Sprūde.

No Kurzemes vēlēšanu apgabala ievēlēta Saldus novada domes deputāte Ramona Petraviča, Kuldīgas novada domes deputāts Ēriks Pucens, kā arī "KPV LV" līdzpriekšsēdētājs Atis Zakatistovs.

Tikmēr Latgales vēlēšanu apgabalā ievēlēta Daugavpils novada domes deputāte Janīna Kursīte, savukārt no Zemgales vēlēšanu apgabala – Jēkabpils novada domes deputāts Kaspars Ģirģens, Jelgavas novada domes deputāts Ralfs Nemiro un SIA "Lietas MD" lielo klientu pārdošanas vadītājs Jānis Vitenbergs.

Gadījumā, ja kāds no "KPV LV" noliks deputāta mandātu, lai kļūtu par ministru vai ieņemtu kādu citu amatu, nākamā "aiz svītras" Rīgas vēlēšanu apgabalā ir "KPV LV" biroja vadītāja, reklāmas speciāliste Beata Jonite, Vidzemes – Alojas novada domes deputāts Māris Možvillo, Kurzemes – Saldus novada pašvaldības vides pārvaldības speciālists Edgars Kronbergs, Zemgales – Jelgavas novada domes deputāts Aivars Geidāns un Latgales – ķirurgs Sergejs Šapovalovs.

Visvairāk svītrojumu "KPV LV" kandidātu sarakstā 13. Saeimas vēlēšanās saņēma mūziķis un ētera personība Andris Kivičs (4307), ievēlētais Gobzems (1725) un SIA "Euroclub" valdes locekle Gaļina Maksimova (1564). Savukārt visvairāk plusiņu saņēmuši Kaimiņš (23 961), Gobzems (14 103) un Liepiņa (11 128).

Foto: LETA

Saeimas jaunpienācēja Jaunā konservatīvā partija (JKP) 13. Saeimā arī iegūs 16 vietas. Provizoriskie rezultāti liecina, ka no Rīgas vēlēšanu apgabala Saeimā varētu nonākt ekonomists Gatis Eglītis, satiksmes eksperts Tālis Linkaits, SIA "Your Move" rīkotājdirektors Reinis Znotiņš, kā arī Rīgas domes deputāti – Linda Ozola un Juta Strīķe.

Vidzemes vēlēšanu apgabalā ievēlēts partijas priekšsēdētājs Rīgas domes deputāts Jānis Bordāns, Jūrmalas domes deputāte, Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta vadošā pētniece Dagmāra Beitnere-Le Galla, Daugmales pamatskolas skolotāja Anita Muižniece, Rīgas domes deputāte Evita Zālīte-Grosa un partijas Ētikas komisijas vadītāja vietnieks Normunds Žunna.

Tikmēr Zemgales vēlēšanu apgabalā ievēlēti Rīgas domes deputāti Krišjānis Feldmans un Sandis Riekstiņš. No Latgales vēlēšanu apgabala ievēlēts Valsts ieņēmumu dienesta vecākais izmeklētājs Juris Rancāns un Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas profesore – vadošā pētniece Ilga Šuplinska.

No Kurzemes vēlēšanu apgabala ievēlēts SIA "Hubbs" valdes priekšsēdētājs Uldis Budriķis un Rīgas domes deputāts Juris Jurašs.

Gadījumā, ja kāds no JKP noliks deputāta mandātu, lai kļūtu par ministru vai ieņemtu kādu citu amatu, nākamais "aiz svītras" Rīgas vēlēšanu apgabalā – Centrālās finanšu un līgumu aģentūras Centrālās finanšu un līgumu aģentūras Satiksmes infrastruktūras projektu nodaļas projekta vadītājs Jānis Butāns, Vidzemes – Beverīnas novada domes deputāts Jānis Cielēns, Latgales – Susāju pagasta zemnieku saimniecības "Rātnieki" īpašnieks Andris Kazinovskis, Kurzemes – dziedātāja Ieva Akuratere un Zemgales – Valsts probācijas dienesta speciāliste Ilze Vanaga.

Visvairāk svītrojumu JKP kandidātu sarakstā 13. Saeimas vēlēšanās saņēmuši Strīķe (5433), Akuratere (2083) un jaunsargu instruktors un Cēsu rajona Jaunpiebalgas pagasta zemnieku saimniecības "Uplejas" īpašnieks Aivars Ontužāns (1606). Savukārt visvairāk plusiņu saņēmuši Bordāns (20 144), Strīķe (13 357) un Jurašs (5218).

Foto: LETA

Iegūstot 12,04% vēlētāju balsu, partiju apvienības "Attīstībai/Par!" deputāti parlamentā izcīnīja 13 krēslus. Pieci no tiem pienākas Rīgas vēlēšanu apgabalā kandidējušajiem, proti, bijušajam deputātam un ekonomikas ministram Danielam Pavļutam, uzņēmējam Mārtiņam Staķim, nodibinājuma "Pasaules Dabas fonds" valdes loceklei Vitai Andai Tēraudai, labas pārvaldības un pretkorupcijas ekspertei Inesei Voikai un politikas analītiķei Marijai Golubevai.

Sniegums Vidzemes vēlēšanu apgabalā apvienībai devis četrus krēslus. Tos ieņems Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks, ārsts un pasniedzējs Andris Skride, SIA "ACT" finanšu direktore Inese Ikstena un rakstniece Dace Rukšāne-Ščipčinska.

Zemgalē ievēlēti divi apvienības deputāti – partijas "Latvijas attīstībai" komunikācijas konsultants Artūrs Toms Plešs un vetārsts Ilmārs Dūrītis.

Uz parlamentu no Rīgas domes pārcelsies Mārtiņš Bondars, kurš balotējās Latgales vēlēšanu apgabalā, kā arī Juris Pūce, kurš kandidēja Kurzemē.

Gadījumā, ja kāds no "Attīstībai/Par!" noliks deputāta mandātu, lai kļūtu par ministru vai ieņemtu kādu citu amatu, nākamā "aiz svītras" Rīgas vēlēšanu apgabalā ir SIA "Frozen Grapes" valdes locekle Krista Baumane, Vidzemē – biedrības "Latvijas Jaunatnes padome" viceprezidents Mārtiņš Šteins, Zemgalē – tēlnieks Aigars Bikše, Latgalē – Viļānu Mūzikas un mākslas skolas direktore Inta Brence, bet Kurzemē – muzikoloģe Dace Bluķe.

Visvairāk plusiņu no partiju apvienības rindām izpelnījās Pavļuts (15 677), Pabriks (14 568) un Staķis (5873). Savukārt visvairāk svītroti rakstniece Rukšāne-Ščipčinska (3602), bijušais ārlietu ministrs un eiroparlamentārietis Rihards Pīks (3400) un politiķe Ilze Viņķele (2867).

Foto: LETA

Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai/LNNK" saņēma 11,01% vēlētāju balsu, kas tai dos 13 vietas Saeimā – par trim mazāk nekā šobrīd.

No Rīgas vēlēšanu apgabala ievēlēti četri apvienības deputāti – kultūras ministre Dace Melbārde, kā arī parlamentārieši Rihards Kols, Aleksandrs Kiršteins un Ritvars Jansons.

Vēl četrus mandātus apvienībai piepulcēs sniegums Vidzemes vēlēšanu apgabalā. Tos saņems deputāti Raivis Dzintars, Romāns Naudiņš un Jānis Dombrava, kā arī Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.

Divi Nacionālās apvienības pārstāvji kolēģiem pievienosies no Kurzemes vēlēšanu apgabala. Tie būs deputāte Janīna Kursīte-Pakule un Talsu novada pašvaldības deputāte Ilze Indriksone.

Vēl divas vietas ieņems Zemgalē kandidējušie deputāti Edvīns Šnore un Inguna Rībena.

Savukārt no Latgales vēlēšanu apgabala uz Saeimu dosies Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas rektors Edmunds Teirumnieks.

Gadījumā, ja kāds no Nacionālās apvienības noliks deputāta mandātu, lai kļūtu par ministru vai ieņemtu kādu citu amatu, nākamais "aiz svītras" Rīgas vēlēšanu apgabalā ir Tieslietu ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Iesalnieks, Vidzemē – Mārupes novada domes deputāts Raivis Zeltīts, Zemgalē – Bauskas novada domes deputāts Raitis Ābelnieks, Kurzemē – latviešu valodas un literatūras skolotājs Normunds Dzintars, bet Latgalē – narkologs Jāzeps Korsaks.

Visvairāk plusiņu no Nacionālās apvienības rindām saņēma Dzintars (14 523), Melbārde (10 883) un Mūrniece (9815). Savukārt visvairāk svītroti tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (5499), deputāts Imants Parādnieks (2983) un Kiršteins (2564).

Foto: F64

Ja 12. Saeimas vēlēšanās Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) atbalstīja 19,53% vēlētāju, tad šoruden partija izpelnījās 9,91% atbalstu. Tādējādi partija zaudēs 10 mandātus Saeimā, deputātu skaitam sarūkot līdz 11.

Sniegums Rīgā dos partijai divus krēslus Saeimā, kurus ieņems finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola un veselības ministre Anda Čakša.

No Vidzemes vēlēšanu apgabala Saeimā iekļūs trīs partijas biedri – Ministru prezidents Māris Kučinskis un viņa parlamentārais sekretārs Armands Krauze, kā arī aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis.

No Kurzemes vēlēšanu apgabala ievēlēti divi ZZS biedri – deputāts un Saeimas priekšsēdētājas biedrs Gundars Daudze, kā arī parlamenta Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Jānis Vucāns.

Vēl divus mandātus ZZS ieguvusi Latgales vēlēšanu apgabalā. Tos saņems zemkopības ministrs Jānis Dūklavs un Daugavpils novada domes priekšsēdētāja Janīna Jalinska.

Savukārt divos Zemgalē izcīnītajos krēslos sēdīsies satiksmes ministrs Uldis Augulis un deputāts Viktors Valainis.

Gadījumā, ja kāds no ZZS noliks deputāta mandātu, lai kļūtu par ministru vai ieņemtu kādu citu amatu, nākamais "aiz svītras" Rīgas vēlēšanu apgabalā ir Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis, Vidzemē – deputāts Gunārs Kūtris, kurš pirms pievienošanās ZZS bija partijas "No sirds Latvijai" biedrs, Zemgalē – ZZS frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis, Kurzemē – deputāte Aija Barča, bet Latgalē – Daugavpils Universitātes prorektors Arvīds Barševskis.

Visvairāk plusiņu no ZZS rindām izpelnījās Kučinskis (11 376), Bergmanis (9163) un Reizniece-Ozola (5408). Savukārt visvairāk svītroti deputāti Valdis Kalnozols (2908), Artis Rasmanis (2638) un Brigmanis (2620).

Foto: LETA

Ja 12. Saeimā "Vienotība" izcīnīja 23 deputāta amatus un 21,87% vēlētāju balsu, tad 6. oktobrī apvienības "mantiniece" "Jaunā Vienotība" saņēma 6,69% balsu, kas tai nodrošinās astoņus mandātus.

Trīs vietas Saeimā ieņems apvienības deputāti, kuri kandidēja Rīgas vēlēšanu apgabalā. Tie būs ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, kā arī deputāti Ojārs Ēriks Kalniņš un Andrejs Judins.

No Vidzemes vēlēšanu apgabala kolēģiem piepulcēsies deputāti Inese Lībiņa-Egnere un Ainars Latkovskis.

Pa vienam deputātam Saeimā iekļūs no pārējiem apgabaliem. Latgalē tas būs deputāts Aldis Adamovičs, Kurzemē – ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens, bet Zemgalē – labklājības ministrs Jānis Reirs.

Gadījumā, ja kāds no "Jaunās Vienotības" noliks deputāta mandātu, lai kļūtu par ministru vai ieņemtu kādu citu amatu, nākamais "aiz svītras" Rīgas vēlēšanu apgabalā ir izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis, Vidzemē – deputāts Hosams Abu Meri, Zemgalē – deputāts Atis Lejiņš, Kurzemē – deputāts Artis Gustovskis, bet Latgalē – Ludzas novada domes deputāte Alīna Gendele.

Visvairāk plusiņu no "Jaunās Vienotības" rindām ieguva Rinkēvičs (10 159), Šadurskis (6210) un Kalniņš (5033). Savukārt visvairāk svītroti Veiko Spolītis (3076), Šadurskis (2468) un Rīgas domes deputāts Olafs Pulks (1996).

Foto: DELFI

No "Saskaņas" nav pārvēlēti astoņi 12. Saeimas deputāti: Mihails Zemļinskis, Zenta Tretjaka, Raimonds Rubiks, Aleksandrs Jakimovs, Sergejs Potapkins, Andris Morozovs, Sergejs Mirskis un Jeļena Lazareva.

Tāpat pārvēlētiem no Nacionālās apvienības rindām neizdevās trim deputātiem – Inesei Laizānei, Kārlim Krēsliņam, Imantam Parādniekam. 13. Saeimā neredzēsim arī Nacionālās apvienības deputātus Andri Buiķi, Gaidi Bērziņu un Eināru Cilinski, kuri vēlēšanās nekandidēja.

Atkārtoti iekļūt Saeimā no "Jaunās Vienotības" rindām neizdevās 11 deputātiem – Romualdam Ražukam, Renāram Putniņam, Intam Dālderim, Veiko Spolītim, Hosamam Abu Meri, Jurim Šulcam, Jānim Upeniekam, Artim Gustovskim, Astrīdai Harju, Aleksejam Loskutovam un Atim Lejiņam. Parlamentā neredzēsim arī Lolitu Čigāni, Laimdotu Straujumu un Dzintaru Zaķi, kuri vēlēšanās nekandidēja.

Vēlreiz iekļūt Saeimā no ZZS rindām neizdevās 17 deputātiem – Arvīdam Ulmem, Jānim Klaužam, Valteram Dambem, Aināram Mežulim, Artim Rasmanim, Valdim Skujiņam, Augustam Brigmanim, Jānim Trupovniekam, Līgai Kozlovskai, Kārlim Seržantam, Andrim Bērziņam, Valdim Kalnozolam, Jurim Vectirānam, Aijai Barčai, Guntim Kalniņam, Inesei Aizstrautai un Edgaram Putram. Saeimā vairs neredzēsim arī Andri Siliņu, kurš vēlēšanās nekandidēja.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!