Fоtо: LETA

Ārkārtas vēlēšanas nav risinājums Latvijas valstij esošajā situācijā, pēc otrdien notikušās sarunas ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni teica potenciālais Ministru prezidenta amata kandidāts Artis Pabriks (AP).

Pabriks sacīja, ka esot iepazīstinājis Vējoni ar "Attīstībai/Par!" paveikto darbu sešās darba grupās un to, ka tiek turpinātas konsultācijas gan plašākā lokā, gan tieši starp premjera amata kandidātiem.

Sarunā ar žurnālistiem Pabriks uzsvēra, ka pašreizējā problēma ir divpusēja: "Pirmais – izveidot valdību kā tādu, un otrais – izveidot valdību, kas ir rīcībspējīga ne tikai skaita, bet arī darbu ziņā."

Tāpat viņu uztrauc arī fakts par pastāvīga Saeimas prezidija un parlamenta priekšsēdētāja ievēlēšanu jau nākošajā nedēļā Saeimas jaunajā sēdē. "Valstij un simtgadei tas nenāktu par labu, ja mums te būtu kāds nepastāvīgais variants," norādīja Pabriks.

"Lai nonāktu līdz mazākuma valdībai, vispirms ir jāizsmeļ visas iespējas izveidot vairākuma valdību," ir pārliecināts Pabriks.

Līdz šim neviens no trim premjera amata kandidātiem nav izrādījis vēlmi pakāpties "soli atpakaļ" vai iet "soli uz priekšu". Pabriks izteica cerību, "ka varbūt līdz 5. vai 6. novembrim tomēr kāda kustība šajā sakarā notiks."

Pabriks atzina, ka saprot iepriekš prezidenta pausto neapmierinātību, taču "es redzu arī tos objektīvos ierobežojumus sev nonākt tālāk līdz kaut kādam situācijas risinājumam, kur neviens nav gatavs nedaudz pakāpties uz vienu vai otru pusi, kas šo lietu sarežģī. Lūgums prezidentam bija šodien izvērtēt visas mūsu sarunas un vēlāk nonākt pie kāda secinājuma."

Pabriks sev par labu prognozē 45 balsis tādā gadījumā "ja es varu paļauties uz iepriekšējās valdības koalīciju, bet tas nav pietiekami, un tas nav apmierinoši."

Veidojot valdību, Pabriks negribētu nonākt tādā politiskās krīzes situācijā, kur "mēs esam fakta priekšā, kur partija A nevar sadarboties ar partiju B, partija B nevar sadarboties ar partiju C."

"Es varu tikai apņemties izdarīt visu iespējamo, lai mēģinātu visas konkurējošās vai potenciālās sadarbības partijas "nosēdināt pie viena galda". Tas ir mans mērķis," teica Pabriks.

Ziņots, ka Vējonis otrdien, 30. oktobrī, uz tikšanos Rīgas pilī aicināja 13. Saeimā ievēlētās partijas "KPV LV" Ministru prezidenta amata kandidātu Aldi Gobzemu, Jaunās konservatīvās partijas (JKP) premjera amata kandidātu Jāni Bordānu un partiju apvienības "Attīstībai/Par!" Ministru prezidenta amata kandidātu Pabriku.

Prezidents pērnās nedēļas izskaņā pauda kritiku, ka 13. Saeimā ievēlēto partiju darbs pie jaunās koalīcijas veidošanas vērtējams kā neapmierinošs.

Kā iepriekš informēja Valsts prezidenta kancelejā, Vējonis sagaida, ka šo tikšanos laikā iespējamie premjera amata kandidāti informēs par līdzšinējās partiju sarunās panākto, par turpmāko valdības veidošanas procesu, darāmajiem darbiem un iespējamo koalīcijas sastāvu.

Saskaņā ar Satversmi prezidents rīkojumu par nākamā Ministru prezidenta aicināšanu varēs izdot tikai pēc tam, kad līdz ar jaunievēlētās Saeimas sanākšanu uz pirmo sēdi 6. novembrī būs atkāpies esošais Ministru kabinets.

Jau vēstīts, ka pēc iepriekš notikušajām konsultācijām ar politiskajām partijām Vējonis turpina izvērtēt Gobzema, Bordāna un Pabrika kandidatūras Ministru prezidenta amatam.

Jau ceturto nedēļu partijas turpina valdības veidošanas sarunas. Līdz šim aizvadītas vairāk nekā 30 tikšanās reizes, kurās ir piedalījušies vismaz divu politisko spēku pārstāvji.

Šobrīd sarunas, pēc pašu teiktā, vada visi trīs jaunievēlētie politiskie spēki: "KPV LV", "Attīstībai/Par!" un JKP. Paralēli gan "KPV LV", gan "Attīstībai/Par!" veido nākamās valdības veicamo darbu sarakstu.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !