Foto: Publicitātes attēls
Latvijā joprojām saglabājas visaugstākais kontrabandas un viltoto cigarešu īpatsvars Eiropas Savienībā, Šveicē un Norvēģijā, sasniedzot 22,6% no kopējā patēriņa apjoma, liecina publicētie KPMG veiktā Eiropas mēroga pētījuma SUN 2016. gada rezultāti. Līdz ar to Latvijas ikgadējie zaudējumi no nesamaksātajiem nodokļiem cigarešu kontrabandas dēļ sasniedz aptuveni 69 milj. eiro.

Salīdzinot ar 2015. gadu, Latvijā kontrabandas cigarešu apjoms ir samazinājies par 4,1%, savukārt, salīdzinot ar 2012. gadu, par 8,1% no kopējā apjoma. Igaunijā un Lietuvā 2016. gadā nelegālās cigarešu tirdzniecības īpatsvars bija attiecīgi 13,3 % un 17%.

Kopējais cigarešu patēriņš aizvadītajā gadā Latvijā bija 2,44 miljardi vienību, kas ir par 3% mazāk, salīdzinot ar 2015. gadu. Savukārt kontrabandas un viltoto cigarešu apjoms, kas viedo 22,6% no kopējā patēriņa apjoma valstī, faktiskajos skaitļos ir 0,55 miljardi cigarešu. No šī apjoma 75,6% bija tā sauktās "kontrabandas baltās cigaretes"*, 8,2% viltotās cigaretes, savukārt 16,2% – cita veida izcelsmes kontrabandas produkcija. Kontrabandas cigarešu apjoma samazinājums skaidrojams ar kopējā patēriņa apjoma kritumu, kā arī sekmīgo tiesībsargājošo institūciju darbu.

Lielākās kontrabandas cigarešu izcelsmes valstis jau vēsturiski ir Baltkrievija un Krievija. Attiecīgi, no Baltkrievijas kontrabandas ceļā 2016. gadā tika ievesti 407 miljoni cigarešu jeb 80,1% no kopējā kontrabandas apjoma, savukārt no Krievijas – 83 miljoni cigarešu, jeb 15,1% no kopējā apjoma. Kontrabandas plūsmas galvenais iemesls ir ievērojamās cigarešu cenu atšķirības. Piemēram, Latvijā vidējā cigarešu paciņas cena pērn bija 2,89 EUR, kamēr Krievijā cigarešu paciņa maksāja vidēji 1,04 EUR, bet Baltkrievijā – tikai 0,60 EUR. Populārākās cigarešu markas, kas kontrabandas ceļā tika ievestas Latvijā, ir Premier, NZ, Winston, Bayron un Fest.

Eiropas valstīs (ES, Šveice un Norvēģija) ir vērojama cigarešu patēriņa samazināšanās – attiecīgi 2016. gadā, salīdzinot ar 2015. gadu, kopējais patēriņš samazinājās par 2,1 %, tāpat par 8,8 % ir samazinājies kontrabandas cigarešu patēriņš, savukārt kontrabandas cigarešu īpatsvars aizvadītajā gadā vidēji Eiropā joprojām pārsniedza 9% no kopējā cigarešu patēriņa. Neiegūto nodokļu apjoms kopumā veidoja ap 10,2 miljardiem eiro. 2016. gadā Eiropā 44 % kontrabandas cigarešu nāk no valstīm, kuras neietilpst ES. Galvenā kontrabandas cigarešu izcelsmes valsts bija Ukraina, kurai seko Baltkrievija.

Pētījuma pasūtītājs ir RUSI (Royal United Services Institute for Defence and Security Studies), kvantitatīvie pētījuma dati ņemti no KPMG ikgadējā SUN projekta ziņojuma, kas pēta nelikumīgās cigarešu tirdzniecības mērogu ES, Norvēģijā un Šveicē. Šogad RUSI pirmo reizi papildus veica kvalitatīvo pētījumu, piešķirot tam jaunu dimensiju. Finansējumu pētījumam RUSI saņēma no British American Tobacco, Imperial Tobacco un Philip Morris International.

2016. gada KPMG veiktais pētījums par nelegālo cigarešu patēriņu ES ir pieejams KPMG mājaslapā.

* KPMG SUN 2016 definē "kontrabandas baltās cigaretes" kā tādas, kuras parasti legāli ražo vienā valstī/tirgū, bet jau ar mērķi galvenokārt kontrabandai. Lai gan šīs cigaretes no dažām valstīm var tikt eksportētas arī legāli, tomēr tās ceļā uz mērķa tirgu šķērso valsts robežu kā kontrabanda un tiek pārdotas, nemaksājot nodokļus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!