Foto: AFP/Scanpix/LETA

Savienotās Valstis pagājušajā nedēļā apturējušas bumbu sūtījumus Izraēlai, kas nespēja kliedēt Vašingtonas bažas par iebrukumu Gazas joslas dienvidu pilsētā Rafāhā, otrdien paziņoja augsta ranga ASV amatpersona.

"Pagājušajā nedēļā mēs apturējām vienu ieroču sūtījumu," paziņoja amatpersona, skaidrojot, ka sūtījums ietvēra 1800 bumbas, kas katra sver 907 kilogramus, un 1700 bumbas, kas katra sver 226 kilogramus. "Mēs neesam līdz galam izlēmuši, kā rīkoties ar šo sūtījumu," piebilda amatpersona.

ASV prezidenta Džo Baidena administrācija pieņēma šādu lēmumu, atklājoties, ka Izraēla gatavojas sākt plašu sauszemes operāciju Rafāhā, pret ko Vašingtona stingri iebilst.

Izraēlas un ASV amatpersonas apsprieda alternatīvas, bet "šīs diskusijas turpinās un nav pilnībā atrisinājušas mūsu bažas," sacīja ASV amatpersona.

"Kad Izraēlas vadītāji, šķiet, tuvojās lēmuma pieņemšanai par šādu operāciju, mēs sākām rūpīgi izskatīt konkrētu ieroču nodošanu Izraēlai, kurus varētu izmantot Rafāhā. Tas sākās aprīlī," skaidroja amatpersona.

Amatpersona sacīja, ka Vašingtona īpaši pievērsa uzmanību smagāko bumbu izmantošanai un ietekmei, kāda tām varētu būt blīvā pilsētvidē. ASV Valsts departaments izvērtē arī citu ieroču nodošanu Izraēlai, tai skaitā bumbu JDAM piegādi, piebilda amatpersona.

Izraēla otrdien nosūtīja tankus uz Rafāhu un ieņēma robežšķērsošanas punktu ar Ēģipti, bet Baltais nams iepriekš paziņoja, ka Izraēla solījusi "ierobežotu operāciju".

Laikraksts: Rafahas robežpunktu kontrolēs privāts ASV uzņēmums

Rafahas robežpārejas punkts Gazas joslas dienvidos tiks nodots privāta ASV drošības uzņēmuma kontrolē pēc Izraēlas militārās operācijas pabeigšanas Rafahas pilsētā, otrdien ziņoja Izraēlas laikraksts "Haaretz".

Par to ir vienojušās Izraēla, ASV un Ēģipte, ziņoja "Haaretz", gan neminot konkrētu uzņēmumu.

Izraēlas valdība nevēlējās komentēt šo laikraksta ziņu. ASV Nacionālās drošības padomes komunikāciju direktors Džons Kērbijs sacīja, ka viņam par to nekas nav zināms.

Izraēlas armija ir sākusi operāciju dažos Rafahas rajonos un otrdien pārņēma savā kontrolē Rafahas robežpārejas punktu Gazas joslas pusē.

Izraēla ir solījusi nenodarīt kaitējumu robežpārejas punkta infrastruktūrai, lai nodrošinātu tā darbības turpināšanu, ziņoja "Haaretz".

Izraēla arī apliecinājusi ASV un Ēģiptei, ka ierobežos operāciju Rafahā, jo tās vienīgais mērķis ir nodrošināt, lai kaujinieku grupējumam "Hamās" vairs nebūtu nekādas kontroles pār šo robežpārejas punktu.

Izraēla uzskata, ka šīs kontroles zaudēšana būs ievērojama "Hamās" neveiksme, jo grupējums vairs nevarēs aplikt ar nodokļiem ienākošās preces Gazas joslā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!