Foto: DELFI
Eiropas Komisija (EK) otrdien atļāva dalībvalstīs audzēt ģenētiski modificētus "Amflora" šķirnes kartupeļus, informē Komisija.

Komisija norāda, ka papildus jau esošajam regulējumam ģenētiski modificētu organismu audzēšanā ES, ko jau apstiprinājusi Eiropas Padome un Eiropas Parlaments, Komisija otrdien pieņēmusi divus lēmumus saistībā ar ģenētiski modificētajiem "Amflora" kartupeļiem.

Pirmais no tiem atļauj Eiropas Savienībā audzēt "Amflora" kartupeļus rūpnieciskiem nolūkiem, bet otrais attiecas uz "Amflora" kartupeļu cietes lietošanu lopbarībā, pausts Komisijas paziņojumā.

Tāpat EK otrdien nolēma atļaut Eiropā izmantot un tirgot trīs ģenētiski modificētas kukurūzas veidus, ko varēs lietot pārtikā un lopbarībā, taču nedrīkstēs audzēt.

Komisija norāda, ka šie lēmumi pieņemti, rūpīgi izvērtējot visus aspektus, tai skaitā to, ka "Amflora" kartupeļi satur pret antibiotikām noturīgu gēnu. Komisija norāda, ka atļauja audzēt šos kartupeļus ir noslēgums atzīšanas procesam, kas sācies 2003.gadā Zviedrijā, un ir zinātniski pamatota.

Veselības un patērētāju tiesību komisārs Džons Dalls norādījis, ka attiecībā uz šiem pieciem ģenētiski modificētajiem produktiem "ir veiktas visas zinātniskās pārbaudes, tai skaitā saistībā ar drošību". Viņš arī norāda, ka EK lēmumu pamato jau iepriekš sniegtais pozitīvais Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA) atzinums. Tāpat komisārs norāda, ka otrdien ir rasts risinājums, kā saskaņot Eiropas atļauju sistēmu ar dalībvalstu tiesībām izvēlēties audzēt vai nē ģenētiski modificētus organismus.

No "Amflora" ģenētiski modificētajiem kartupeļiem ražo cieti, ko izmanto rūpnieciskiem mērķiem, piemēram, papīra rūpniecībā. Kā norāda EK, šī inovatīvā metode ļauj taupīt dabas resursus, enerģiju, ūdeni un mazāk izmantot ķīmiskās vielas.

Komisija norāda, ka tās lēmumums paredz stingrus modificēto kartupeļu audzēšanas nosacījumus, lai novērstu iespēju, ka tie paliek uz lauka pēc ražas novākšanas vai ka to sēklas izplatās dabā.

Arī ģenētiski modificētā kukurūza MON863xMON810, MON863xNK603 un MON863xMON810xNK603 saņēmusi pozitīvu EFSA atzinumu un izgājusi visu ES paredzēto atzīšanas procesu. Komisija norāda, ka šie kukurūzas veidi iegūti, krustojot citus ģenētiski modificētas kukurūzas veidus, kuri jau ir atļauti ES.

Atļaujas ir derīgas 10 gadus.

Apstiprinot Vācijas ķīmijas industrijas giganta BASF izstrādāto kartupeļu "Amflora" audzēšanu ES, komisija pirmo reizi 12 gados devusi atļauju ģenētiski modificētu kultūru audzēšanai blokā. Līdz šim ES tika atļauts audzēt tikai ģenētiski modificētu kukurūzu "MON 810", kas tika apstiprināta 1998.gadā.

Ģenētiski modificētu produktu laišana Eiropas tirgū jau gadiem ir niknu diskusiju temats.

EK lēmums jau izraisījis niknu vides aizstāvju un vairāku Eiropas valstu ministru reakciju.

Vides aizsardzības grupa "Zemes draugi" norādīja, ka "Amfloras" kartupeļi "satur pretrunīgi vērtētu antibiotiku rezistences gēnu, un nav iespējams garantēt, ka tas nenonāks pārtikas ķēdē".

"Jaunais komisārs, kura uzdevums ir aizsargāt patērētājus, vienā no saviem pirmajiem lēmumiem ignorē sabiedrisko domu un bažas par drošību, lai apmierinātu pasaules lielāko ķīmijas kompāniju," norādīja "Zemes draugu" ģenētiski modificēto organismu (ĢMO) eksperte Heike Moldenhauere.

Eiropas Parlamenta "zaļo" partija pauda šoku par EK lēmumu.

ĢMO kartupeļa audzēšanas apstiprināšana "ir pliķis sejā tiem 70% [ES] patērētāju, kas ir pret ģenētiski modificētu pārtiku, kā arī ir pretrunā ar Eiropas Parlamenta nostāju šajā jautājumā", sacīja Vācijas zaļo partijas deputāts Martins Hauzlings.

Arī Itālijas Lauksaimniecības ministrija pauda nosodījumu EK lēmumam un solīja meklēt iespējas, kā to apstrīdēt.

"Mēs esam pret EK šodienas lēmumu atļaut ģenētiski modificētu kartupeļu audzēšanu. Mēs ne tikai esam pret šo lēmumu, bet mēs vēlamies uzsvērt, ka nepieļausim apdraudēt dalībvalsts suverenitāti šajā jautājumā. No mūsu puses mēs turpināsim aizsargāt tradicionālo lauksaimniecību un pilsoņu veselību," teikts Itālijas Lauksaimniecības ministrijas paziņojumā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!