Foto: Reuters/Scanpix
Sīrijas opozīcijas uzskata, ka valsts prezidenta Bašara al Asada rīkojums atcelt gandrīz pusgadsimtu ilgušo ārkārtas stāvokli ir bezjēdzīgs, jo tajā nekas nav teikts par neatkarīgu tiesu sistēmu un drošības dienestu darbības ierobežošanu, vēsta "Al Jazeera".

Šādu viedokli piektdien paudis viens no Sīrijas opozīcijas līderiem Heisams al Malihs. "AL Jazeera" norāda, ka šim viedoklim piekrīt vairāki citi Sīrijas opozīcijas līderi.

Cits opozicionārs Mulazs Omrans paudis, ka ārkārtas stāvokļa atcelšana pati par sevi neko nemaina, jo drošības dienesti turpina rīkoties ārpus likumiem.

Spriedze Sīrijā, kur kopš marta vidus masu protestos iedzīvotāji pieprasa politiskās reformas un valdošā režīma liberalizāciju, var novest pie jaunām demonstrācijām un protesta akcijām, norāda "Al Jazeera".

"Al Jazeera", atsaucoties uz aculieciniekiem, vēsta, ka piektdien vairākās pilsētās koncentrējušies armijas spēki. Armijas transporta kolonnas devušās uz Homsu, kur pēdējās dienās asiņainajās sadursmēs ar valdības spēkiem gājuši bojā 15 cilvēki.

Opozīcija internetā un mobilajos telefonos izplata aicinājumu sākt masu demonstrāciju pēc piektdienas lūgšanas. Sīrijas Iekšlietu ministrija savukārt aicinājusi pilsoņus atturēties no dalības jebkādās manifestācijās un paziņojusi par gatavību pielietot spēku pret likuma pārkāpējiem, lai "saglabātu stabilitāti valstī".

Nemieri Sīrijā izcēlušies marta vidū pēc tam, kad Jordānijas pierobežas pilsēta Derā tika arestēta skolēnu grupa, kas rakstījusi pret valdību vērstos saukļus uz ēku sienām. Cilvēki izgājuši ielās, pieprasot atbrīvot skolēnus, un vēlāk nemieri izplatījušies vairākās pilsētās un arī galvaspilsētā, cilvēki sākuši pieprasīt režīma reformu. Sadursmēs pēc dažādam aplēsēm gājuši bojā aptuveni 2000 cilvēku.

Sīrijas varas iestādes sākotnēji nemierus skaidrojušas ar "ārvalstu sazvērestību" ar mērķi graut Sīrijas nacionālo vienotību. Taču vēlāk varas pārstāvji paziņojuši par plāniem īstenot plašas politiskās un ekonomiskās reformas. Šonedēļ atcelts ārkārtas stāvoklis, kas bija spēkā kopā 1963.gadā, kad pie varas nāca Arābu sociālistiskā partija "Baath", kas ir ieviesusi vienpartijas sistēmu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!