Foto: AP/Scanpix

Japānas teritoriālo ūdeņu tuvumā pie Senkaku salām, kuru dēļ saasinājies Japānas un Ķīnas strīds, otrdien novēroti 11 Ķīnas patruļkuģi, vēsta ārvalstu mediji.

Japānas Jūras drošības dienesta amatpersonas paziņojušas, ka uzreiz 11 Ķīnas patruļkuģu parādīšanās pie Japānas teritoriālajiem ūdeņiem ir bezprecedenta gadījums.

Pie Japānas teritoriālajiem ūdeņiem atrodas arī daži zvejas kuģi, bet tie neesot daļa no 1000 Ķīnas zvejas kuģu flotiles, kas saskaņā ar Ķīnas mediju ziņoto dodas Senkaku salu virzienā, uzskata Japānas krasta apsardzes dienests.

Jau vēstīts, ka strīds par Senkaku salu piederību ir nopietni sarežģījis Japānas un Ķīnas attiecības, kopš Japāna pagājušajā nedēļā paziņoja, ka ir pieņemts oficiāls lēmums par to iegādi no privātīpašnieka. Uz neapdzīvotajām, bet dabas resursu bagātajām salām pretendē arī Ķīna un Taivāna.

Neilgi pēc Japānas paziņojuma par lēmumu iegādāties salas, Ķīna uz tām nosūtīja sešus patruļkuģus, bet svētdien turp devušās arī aptuveni tūkstotis zvejas laivu, vēstīja Ķīnas mediji.

Svētdien oficiāli beidzās vasaras zvejas aizliegums Austrumķīnas jūrā. Tajā pašā dienā vairāk nekā 10 000 zvejas kuģu devās jūrā, vēsta vietējie mediji. Kā parasti, aptuveni 1000 no tiem zvejos pie Djaoju (ķīniešu nosaukums Senkaku salām) salām.

Amatpersonas norādīja, ka ir darīts viss nepieciešamais, lai garantētu Ķīnas zvejnieku drošību. Kā norāda paši zvejnieki, pēdējos gados tiem arvien biežāk jāaizstāv savas tiesībām zvejot pie salām Japānas krasta apsardzei. Tā dēļ Ķīnas zvejnieku skaits pie Djaoju salām ir ievērojami samazinājies, norāda mediji.

"Delfi", atsaucoties uz aģentūru BNS, jau vēstīja, ka Japānas un Ķīnas strīds sākās pēc tam, kad Japānas valdības sēdē pagājušo pirmdien tika panākta vienošanās, ka valdība iespējami ātrāk nopirks trīs lielākās Senkaku arhipelāga salas no to privātīpašnieka. Salas, kas oficiāli piederēs Japānas Krasta apsardzei, tiek iegādātas, lai nodrošinātu "mierīgu un stabilu to uzturēšanu".

Senkaku (Djaoju) arhipelāgā ir piecas salas un trīs rifi. Arhipelāgu, kas ir Ķīnas, Taivānas un Japānas strīda teritorija, kontrolē Japāna kā Okinavas prefektūras daļu. Trīs tā lielākās salas tiks nopirktas no japāņu uzņēmēja Kunioki Kuriharas, kurš mēdza tās iznomāt Japānas valdībai.

Šīs strīda salas ir neapdzīvotas, bet bagātas ar dabas resursiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!