Foto: AFP/Scanpix
Čehijas parlamenta augšpalāta, balsojot pirmdien, apsūdzējusi prezidentu Vāclavu Klausu valsts nodevībā saistībā ar janvārī izsludināto amnestiju, kas paredz teju trešdaļas ieslodzīto atbrīvošanu.

Tiesa gan, senatoru lēmumam ir vairāk simbolisks raksturs. Klauss iespējamā impīčmenta sekas nepaspēs izjust, jo jau ceturtdien viņš valsts galvas amatu pamet.

No 68 deputātiem, kas piedalījās augšpalātas sēdē, 38 balsoja "par", bet 30 bija "pret".

Klauss - eiroskeptiķis un labējo ideju aizstāvis - iemantojis kā politiķu, tā vēlētāju nepatiku, 1.janvārī izsludinot amnestiju, kuras rezultātā no cietuma tiek atbrīvoti 6442 cilvēki, ieskaitot arī vairākus, kas tikuši notiesāti saistībā ar plašu rezonansi izraisījušiem ekonomiskiem noziegumiem.

"Apstiprinot šo sūdzību, Senāts ir izpildījis savu pienākumu aizsargāt konstitucionālās tiesības," sacīja senators Jiri Dīnštībers.

Senāts pieņēmis lēmumu, ka konstitucionālajai tiesai ir jāizšķir, vai Klauss, janvārī izsludinot amnestiju, ir pārkāpis valsts pamatlikumu.

Tiesas pārstāvis jau paziņojis, ka Klausa lieta "tiks izskatīta pirmām kārtām". Lēmums šajā lietā, iespējams, "tiks pieņemts jau marta beigās", sacīja tiesas priekšsēdētājs Ivo Pospišils.

Ja Klauss tiks atzīts par vainīgu, augstākais, kas viņam draud, ir amata, prezidenta pensijas, kā arī atkārtotas kandidēšanas tiesību zaudēšana.

Prezidenta krēslā Klausu nomainīs politikas veterāns Milošs Zēmans, kurš pārstāv kreiso spārnu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!