Foto: AP/Scanpix
Eiropas Savienība (ES) apsver iespēju palielināt sankcijas pret Ziemeļkoreju, ja tā saasinās spriedzi, veicot jaunus raķešu izmēģinājumus vai jaunu kodolizmēģinājumu, otrdien atklāja kāda augsta ranga ES amatpersona.

ES amatpersona atzina, ka situācija Korejas pussalā ir satraucoša, bet norādīja, ka karadarbība nav nenovēršama.

Spriedze Korejas pussalā pakāpeniski pieaugusi, kopš Ziemeļkoreja decembrī izmēģināja tāla darbības rādiusa raķeti, bet februārī veica savu trešo kodolizmēģinājumu.

Otrdien Ziemeļkoreja brīdināja Dienvidkorejā dzīvojošos ārvalstniekus apsvērt evakuācijas iespēju, norādot uz risku, ka Korejas pussalā varētu izcelties "termiskais kodolkarš".

ES amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma, norādīja, ka septiņas ES valstis, kurām ir vēstniecības Phenjanā, nav novērojušas Ziemeļkorejā nekādu gatavošanos karam un šobrīd neapsver evakuēšanās iespēju.

Pagājušajā nedēļā Ziemeļkoreja nosūtīja vēstuli vairākām Eiropas valstīm, brīdinot, ka pēc 10.aprīļa tā nevarēs garantēt Phenjanā esošo ārvalstu vēstniecību drošību.

Diplomātiskās pārstāvniecības Phenjanā ir Lielbritānijai, Bulgārijai, Čehijai, Vācijai, Polijai, Rumānijai un Zviedrijai.

ES amatpersona norādīja, ka ES cieši seko līdzi Korejas pussalā notiekošajam, un bloka dalībvalstis apsver, kādas varētu būt tālākās sankcijas.

ES noteica sankcijas Ziemeļkorejai pēc tam, kad tā decembrī izmēģināja tāla darbības rādiusa raķeti un februārī veica kodolizmēģinājumu.

Rīkojoties saskaņā ar ANO, ES noteica ierobežojumus finanšu darījumiem un tirdzniecības sankcijas attiecībā uz jomām, kas, iespējams, ir saistītas ar Phenjanas ballistisko raķešu programmu un kodolprogrammu.

ES noteica arī ceļošanas aizliegumu un līdzekļu iesaldēšanu atsevišķām personām.

Vašingtona vēlas panākt, lai sankcijas tiktu noteiktas arī Ziemeļkorejas Ārvalstu tirdzniecības bankai, šādi ierobežojot Phenjanas piekļuvi ārvalstu valūtai, ar kuru tiek finansēta tās kodolprogramma.

Tomēr ES amatpersona atzina, ka, apsverot jaunas sankcijas, pastāv arī zināmas bažas par to ietekmi uz Ziemeļkorejā esošajām nevalstiskajām organizācijām, kas nodarbojas ar labdarību un izdala pārtiku un sniedz medicīnisku palīdzību nabadzības novārdzinātās valsts iedzīvotājiem un izmanto Ziemeļkorejas Ārvalstu tirdzniecības banku.

Dienvidkorejas ziņu aģentūra "Yonhap" otrdien ziņoja, ka Phenjana pabeigusi gatavošanos raķetes izmēģinājumam, kas varētu notikt 15.aprīlī, kad Ziemeļkorejā tiks atzīmēta valsts dibinātāja Kima Irsena dzimšanas diena.

    Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!