Foto: AFP/Scanpix
Krievijas robežsargu Arktikā aizturētie vides aizstāvju grupas "Greenpeace" aktīvisti pēc daļējas nopratināšanas ir ievietoti Murmanskas izmeklēšanas izolatorā, atsaucoties uz organizācijas paziņojumu, vēsta aģentūra "RIA Novosti".

"Greenpeace" kuģa "Arctic Sunrise" komanda atrodas izmeklēšanas izolatorā, bet aizvadītajā naktī pieci aktīvisti nopratināti - tiem ir piešķirts aizdomās turamo statuss. Tikmēr pārējo personu statuss nav zināms, aģentūrai pastāstīja "Greenpeace" Krievijas nodaļas aktīvists Mihails Kreidlins.

Krievija aptuveni 30 kustības aktīvistus ir apsūdzējusi pirātismā, norādot, ka visus viņus sauks pie atbildības par mēģinājumu pagājušajā nedēļā nokļūt uz "Gazprom" naftas ieguves platformas Arktikā.

Krievijas likumi par pirātismu paredz līdz 15 gadu cietumsodu un līdz 500 000 rubļu (aptuveni 8200 latu) lielu naudassodu, norāda raidsabiedrība BBC. Aktīvistus nopratina Krievijas Izmeklēšanas komiteja.

 "Visi, kas uzbruka platformai, tiks saukti pie atbildības neatkarīgi no to tautības," otrdien paziņoja komitejas pārstāvis Vladimirs Markins.

Jau vēstīts, ka bruņoti krievu robežsargi ceturtdien ieņēma vides aizstāvju kustības "Greenpeace" kuģi Arktikā, kur aktīvisti protestēja pret Krievijasenerģētikas giganta "Gazprom" aktivitātēm.

Pirms tam trešdien aktīvisti centušies uzrāpties uz naftas ieguves platformas "Prirazlomnaja". Diviem aktīvistiem tas arī izdevies, bet viņus pēc tam arestēja krievu robežsargi.

Robežsargi, lai apturētu aktīvistus, raidījuši arī brīdinājuma šāvienus.

"Greenpeace" norāda, ka tās protests pret "bīstamo naftas ieguvi Arktikā" bija miermīlīgs un saskaņā ar "stingriem principiem". "Mūsu aktīvisti nedarīja neko tādu, lai būtu attaisnojama Krievijas varasiestāžu rīcība," teikts organizācijas paziņojumā.

Tikmēr Krievija norāda, ka aktīvisti mēģinājuši "triecienā" ieņemt platformu, radot šaubas par saviem nodomiem. Aktīvistu kuģis bijis pilns ar elektroniku, kuras "pielietojums nav skaidrs", komentēja Izmeklēšanas komitejas pārstāvis Vladimirs Markins.

Viņš piebilst, ka ir grūti noticēt, ka "tā saucamie" aktīvisti nav zinājuši, ka naftas ieguves platforma ir paaugstinātas bīstamības objekts, kur katra nesankcionētā rīcība var novest pie negadījuma, kas apdraudētu ne tikai cilvēkus uz klāja, bet arī ekoloģiju.

Uz kuģa atradušies aktīvisti no 18 valstīm, to skaitā Austrālijas, Lielbritānijas, Brazīlijas, Kanādas, Dānijas, Francijas, Jaunzēlandes, Krievijas un ASV.

"Gazprom" grasās 2014.gadā sākt naftas ieguvi no "Prirazlomnaja", norāda vides aizstāvju organizācija, brīdinot par naftas noplūdes draudiem dabas rezervātu teritorijā, kurā mīt polārlāči, valzirgi un retas putnu sugas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!