Foto: RIA Novosti/Scanpix

Ķīmisko ieroču aizliegšanas organizācijas (OPCW) eksperti Sīrijas ķīmisko ieroču krājumus varētu sākt pārbaudīt līdz nākamajai otrdienai, atsaucoties uz organizācijas sagatavoto vienošanās projektu, vēsta raidsabiedrība BBC.

Starptautiskās organizācijas sagatavotais dokumenta projekts aicina ekspertiem līdz otrdienai uzsākt Sīrijas ķīmisko objektu apsekošanu, pirmās inspektoru komandas Sīrijā varētu ierasties jau pirmdien.

Krievijas un ASV vienošanās paredz starptautiskā kontrolē nodot un iznīcināt Sīrijas ķīmisko ieroču krājumus. Damaska, kas pauž apņēmību pildīt saistības, OPCW jau ir iesniegusi dokumentus par savu ķīmisko bruņojumu.

Vienošanās vismaz uz laiku ir novērsusi ASV solīto militāro triecienu Sīrijai, lai sodītu režīmu par 21. augustā notikušu ķīmisko uzbrukumu, kurā Vašingtona apsūdz oficiālo Damasku, kas savu vainu kategoriski noliedz.

Sīriešiem ir uzdots nodrošināta inspektoriem "tūlītēju un neierobežotu" piekļuvi objektiem. Sagataves teksts paredz tiesības OPCW ekspertiem pārbaudīt arī Damaskas valdības nenorādītus objektus, kas ir neparasta prakse, norāda BBC. Parasti OPCW pārbauda tikai objektus, ko deklarējusi Ķīmisko ieroču konvencijai (CWC) pievienojusies valsts.

Par vienošanās apstiprināšanu piektdien vakarā Hāgā balsos OPCW padome. Dokumenta apstiprināšanai 41 valsti pārstāvošās organizācijas padomē nepieciešams vienkāršs balsu vairākums, taču parasti lēmumi tiek pieņemti vienprātīgi, norāda BBC.

OPCW sagatavotajā līgumā arī izskan aicinājums pēc finansējuma, lai noalgotu inspektorus un tehniskos ekspertus aptuveni 1000 tonnu ķīmisko vielu iznīcināšanai, tai skaitā kairinošo sinepju gāzi un nervu aģentus - zarīnu un VX gāzi.

OPCW dokuments tiks iekļauts ANO Drošības padomes rezolūcijā, kurā tiks nosodīta ķīmisko ieroču pielietošana un izteikts aicinājums Damaskai atteikties no šī bruņojuma.

Ķīmisko ieroču konvencijas stiprināšanai izveidotajai OPCW gada budžets ir mazāks pat 100 miljoniem dolāru (52 miljoni latu) un zem 500 štata darbinieku. Eksperti paredz, ka Sīrijas ķīmisko ieroču iznīcināšana varētu izmaksāt miljardiem dolāru. Tāpat rodas bažas par operācijas drošību valstī, kur ilgāk nekā divus gadus notiek bruņots konflikts, kas prasījis 100 000 dzīvību.

Laikraksts "The Washington Post" iepriekš vēstīja, ka ASV un Krievijas amatpersonas uzskata, ka Sīrijas ķīmisko ieroču krājumus veido pārsvarā "šķidras formas" sastāvdaļas, kas vēl nav pārvērstas gatavā kaujas vielā, kas vārētu būt likvidējamas samērā ātri.

Slepeni novērtējumi liecina, ka Sīrijas ķīmiskie ieroči varētu tikt iznīcināti aptuveni deviņu mēnešu laikā, pieņemot, ka Sīrija valdība pilda savus solījumus nodot krājumus inspektoru rīcībā, rakstīja "The Washington Post".

Rietumvalstis gan ir skeptiskas par Sīrijas prezidenta Bašara al Asada valdības patieso vēlmi sadarboties un pildīt vienošanos. 

ANO ekspertu ziņojums liecina, ka 21. augusta uzbrukumā pie  Damaskas izmantots zarīns, kas šauts ar zeme - zeme raķetēm. ASV dati liecina, ka minētajā uzbrukumā bojā ir gājuši vairāk nekā 1400 cilvēku. Francija un ASV uzskata, ka ANO ziņojums, kurš gan nenosaka uzbrukumā vainojamo pusi, skaidri norāda uz Sīrijas režīma atbildību.

Nemieri Sīrijā sākās kā pret valdību vērstas demonstrācijas 2011. gada pavasarī, kas ātri pārauga plaša mēroga pilsoņu karā, kurā jau gājuši bojā vairāk nekā 100 000 cilvēku.

Nemiernieku kustības "mugurkauls" ir valstī vairumā esošie sunnītu musulmaņi, kamēr Asadu atbalsta galvenokārt šiītu musulmaņu atzara - alavītu pārstāvji un citas minoritātes. Valdības spēki var paļauties uz Krievijas un Irānas atbalstu. 

Pret Asadu karojošo spēku pusē netrūkst arī radikāli islāmistu kaujinieki un ar starptautisko teroristu tīklu "Al Qaeda" saistīti grupējumi. 

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!