Foto: AFP/Scanpix
Drošības apsvērumu dēļ starptautiskie ķīmisko ieroči eksperti Sīrijā pirmo reizi misijas laikā nav varējuši piekļūt nepieciešamajam objektam, par Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas (OPCW) paziņojumu vēsta raidsabiedrība BBC.

Inspektori, kas oktobra sākumā sāka darbu pie Sīrijas ķīmisko ieroču iznīcināšanas, bijuši spiesti griezties apkārt un doties prom no kāda apsekojamā objekta, jo netika garantēta viņu drošība.

Bažas pēdējās dienās radījuši vairāki incidenti, atklāj OPCW pārstāvis Maikls Luhans. Trešdienas naktī ar mīnmetējiem apšaudīta viesnīcas apkārtne Damaskā, kur apmetušies inspektori, bet nedēļas nogalē viesnīcas tuvumā eksplodējušas vairākas mīnētas automašīnas.

Starptautiskie eksperti Sīrijas ķīmisko ieroču iznīcināšanu veic saskaņā ar ANO Drošības padomes rezolūciju, kas panākta pēc Krievijas un ASV vienošanās, kas vismaz uz laiku ir novērsusi ASV militāro triecienu Sīrijai, lai sodītu režīmu par 21. augustā notikušu ķīmisko uzbrukumu, kas laupīja simtiem dzīvību. Damaska gan noliedz, ka būtu pielietojusi šo bruņojumu, bet ir piekritusi sadarboties.

Šī ir pirmā reize, kad OPCW ķīmiskie ieroči jāiznīcina kara laikā. Organizācijai par darbu ķīmisko ieroču izskaušanā oktobrī piešķirta prestižā Nobela miera prēmija.

Kopumā OPCW eksperti ir apmierināti ar progresu Sīrijā. Komanda jau paveikusi gandrīz 50% sava darba, apsekojot objektus un iznīcinot ķīmisko ieroču ražošanas un pielietošanas ekipējumu. ANO rezolūcija paredz, ka visam aprīkojuma jābūt iznīcinātam līdz pirmajam novembrim, bet ķīmisko ieroču krājumiem līdz 2014. gada vidum.

Tikmēr, meklējot ieilgušā Sīrijas konflikta politisko risinājumu, sen plānotā Ženēvas miera konference varētu notikt 23. - 24. novembrī, ceturtdien paziņoja Sīrijas premjera vietnieks Kvadri Džamils.

Paziņojums izskanējis pēc sarunām Sīrijas ciešākās sabiedrotās - Krievijas Ārlietu ministrijā.

Nemieri Sīrijā sākās kā pret valdību vērstas demonstrācijas 2011. gada pavasarī, kas ātri pārauga plaša mēroga pilsoņu karā, kurā jau gājuši bojā vairāk nekā 100 000 cilvēku.

Nemiernieku kustības "mugurkauls" ir valstī vairumā esošie sunnītu musulmaņi, kamēr Asadu atbalsta galvenokārt šiītu musulmaņu atzara - alavītu pārstāvji un citas minoritātes. Valdības spēki var paļauties uz Krievijas un Irānas atbalstu.

Pret Asadu karojošo spēku pusē netrūkst arī radikāli islāmistu kaujinieki un ar starptautisko teroristu tīklu "Al Qaeda" saistīti grupējumi. 

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!