Foto: AP/Scanpix
Pastiprinot cīņu pret viedokļu dažādību internetā, Vjetnama nolēmusi piemērot vairākus tūkstošus dolāru lielu sodanaudu ikvienam, kurš kritizē valdību sociālajā tīklā "Facebook".

Jaunais likums, kas stāsies spēkā janvārī, vēl vairāk sašaurinās iespēju brīvi paust savu viedokli internetā valstī, kuru starptautiskās preses un vārda brīvības organizācija "Reportieri bez robežām" ("Reporters sans frontieres" - RSF) jau atzinusi par "interneta ienaidnieci".

"Naudassods līdz pat 4760 ASV dolāriem (2460 latiem) tiks piemērots ikvienam, kas veiks propagandu pret Vjetnamas Sociālistisko Republiku," liecina valdības tīmekļa vietnē publiskotais dekrēts.

Nacionālās vienotības graušana, "vēstures faktu izkropļošana" un valsti aizvainojošu komentāru publiskošana "Facebook" kļuvuši par administratīviem pārkāpumiem, kas sodāmi ar naudassodu.

Nopietna valdības kritizēšana Vjetnamā ir sodāma ar cietumsodu, bet jaunais likums ļaus sodīt arī par tādiem "Facebook" komentāriem, par kuriem kriminālizmeklēšanu nav iespējams uzsākt.

Jaunais likums attiecas gan uz individuāliem "Facebook" lietotājiem, gan uz organizācijām un uzņēmumiem, kas nodrošina sociālo tīklu pakalpojumus.

Individuāliem "Facebook" lietotājiem par pārkāpumiem paredzēti mazāki sodi.

"Facebook", kam Vjetnamā ir aptuveni 22 miljoni aktīvo lietotāju, ir populārākais sociālais tīkls šajā valstī, neskatoties uz to, ka tas periodiski tiek bloķēts.

Septembrī Vjetnamā tika izdots dekrēts, kas kriminalizēja dalīšanos ar ziņām un jaunumiem "Facebook", tomēr pagaidām saskaņā ar šo likumu neviens vēl nav sodīts.

Vjetnamas komunistiskā valdība ir aizliegusi visus privātos medijus, un visus laikrakstus un telekanālus vada valsts.

Daudzi iedzīvotāji izmanto sociālos medijus un blogus, lai uzzinātu jaunāko informāciju, nevis paļaujas uz oficiālo presi, kas stingri pakļauta cenzūrai. Tikmēr Vjetnamas valdība ar dažādiem līdzekļiem centusies apkarot diskusijas internetā un to pieaugumu.

Oktobrī tiesa piesprieda kādam aktīvistam 15 mēnešu ilgu nosacītu cietumsodu par "demokrātisko brīvību aizskaršanu" savos komentāros "Facebook".

Tā bija pirmā reize, ka "Facebook" tika specifiski minēts kriminālās apsūdzības rakstā Vjetnamā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!