Foto: AP/Scanpix

Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs politisko krīzi, kas pārņēmusi valsti pēc Kijevas lēmuma neparakstīt asociācijas līgumu ar Eiropas Savienību (ES), plāno pārrunāt ar trim bijušajiem prezidentiem, vēsta raidsabiedrība BBC.

Tāpat Ukrainā plāno ierasties ES ārlietu pārstāve Ketrīna Eštone. Viņa tiksies ar valdības amatpersonām, opozīcijas aktīvistiem un sabiedrības grupām, lai "palīdzētu atrast ceļu no politiskās krīzes", teikts Eštones biroja paziņojumā.

Lai censtos atrisināt krīzi, Janukovičs atbalsta par "visas tautas apaļo galdu" dēvētu iniciatīvu, teikts prezidenta biroja paziņojumā. Viņš plāno tikties ar trīs saviem priekšgājējiem - Leonīdu Kravčuku, Leonīdu Kučmu un Viktoru Juščenko.

Naktī uz otrdienu milicija ir nojaukusi praktiski visas demonstrantu barikādes Kijevas centrā pie valsts iestādēm, ko sacēluši simtiem tūkstoši protestētāju, kas izgāja ielās svētdien. To likvidēšanas laikā notikušas sīkas protestētāju un policijas sadursmes. Vairāki demonstranti un likumsargi ir ievainoti.

Jau ziņots, ka 21.novembrī Ukrainas valdība nolēma pārtraukt gatavošanos asociācijas līguma ar ES parakstīšanai. Šajā pat dienā, protestējot pret šo valdības soli, cilvēki pulcējās demonstrācijā Kijevas Neatkarības laukumā. Protesta akcijas turpinājās arī nākamajās dienās kā Kijevā, tā arī citās Ukrainas pilsētās.

Naktī uz 30.novembri milicija, pielietojot brutālu spēku, Kijevas protesta akcijas dalībniekus izklīdināja. Cietsirdīgā milicijas rīcība izraisīja šoku Ukrainas sabiedrībā, un protesta akcijas sākās ar jaunu spēku - vairs jau ne tikai pret valdības atteikšanos no integrācijas ar ES, bet arī pret milicijas brutalitāti un valsts vadību, kas šādas metodes atbalsta.

30.novembrī protesta demonstrācijās Kijevas centrā pulcējās 10-15 tūkstoši cilvēku, bet 1.decembrī - vismaz pusmiljons cilvēku.

Savukārt svētdien Kijevas centrā protestētāji ar trosēm nogāza "ļeninekli". Naktī uz pirmdienu Odesā bojāts vēl viens Ļeņina piemineklis

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!