Foto: Reuters/Scanpix

Ukrainas parlaments piektdien nobalsojis par Iekšlietu ministra Vitālija Zaharčenko atbrīvošanu no amata, vēsta aģentūra UNIAN.

Par šo lēmumu nobalsoja 332 no 388 deputātiem. Likums stājas spēkā no tā pieņemšanas brīža, paskaidro opozīcijas partijas "Batkivščina" līderis Arsēnijs Jaceņuks.

Iekšlietu ministru Ukrainā daudzi uzskata par tieši atbildīgu asiņainajos notikumos, varasiestādēm cenšoties apspiest pret valdību vērstos protestus.

Pēc vairāku dienu vardarbības, kurā ir desmitiem nogalināto un simtiem cietušo, Ukrainā notiek centieni krīzi atrisināt ar politiskiem līdzekļiem. Prezidents Viktors Janukovičs un opozīcijas līderi piektdien ir parakstījuši vienošanos par konflikta noregulējumu.

Parlaments jau nobalsojis par 2004. gada konstitūcijas atjaunošanu un protesta dalībnieku amnestiju, kā arī drošības spēku atvilkšanu no Kijevas.

Tikmēr daļa protestētāji nav apmierināti ar to, ka vienošanās paredz jaunas prezidenta vēlēšanas sarīkot tikai decembrī. Pēc asiņainajiem notikumiem daudzi grib tūlītēju Janukoviča atkāpšanos.

Jau vēstīts, ka kopš 18. februāra Kijevā notiek asiņainākās sadursmes vairākus mēnešus ilgstošo pret valdību vērsto protestu laikā. Līdz piektdienai sadursmēs ar drošībniekiem pilsētas centrā gājuši bojā vismaz 77 cilvēki.

Opozīcijas avoti ziņo par vēl lielāku bojāgājušo skaitu, apsūdzot milicijas snaiperus neapbruņotu protestētāju nošaušanā. Simtiem cilvēku ir cietuši un ārstējas slimnīcās. Sašauti ir arī miliči, ziņo Iekšlietu ministrija.

Sadursmes sākās, kad milicija 18. februārī bloķēja tūkstošiem demonstrantu ceļu uz parlamenta ēku, kur opozīcija centās panākt, lai tiktu atjaunota 2004. gada konstitūcija, kas samazinātu prezidenta Viktora Janukoviča pilnvaras.

Drošības spēki pēc tam daļēji ieņēma un ielenca protesta kustības galveno centru - Neatkarības laukumu jeb Maidanu. Pilsētas centrs pārvērtās kaujas laukā. Opozīcijas līderu un valdības pārstāvju trešdien vakarā panāktais pamiers nedeva rezultātus un ceturtdien no rīta radikāli noskaņoti protestētāji sāka pretuzbrukumu milicijai, atgūstot visu Neatkarības laukumu.

Pret valdību vērsti protesti Ukrainā notiek kopš novembra beigām, kad prezidents  Viktors Janukovičs Viļņā notikušajā Eiropas Savienības (ES) Austrumu partnerības samitā neparakstīja sadarbības līgumu ar ES. Sākumā demonstranti pulcējās Kijevas Neatkarības laukumā, bet vēlāk nemieri pārņēma arī reģionus.

Pret valdību vērstais noskaņojums un protesti pastiprinājās, kad  varas iestādes centās Kijevas centrā sapulcējušos cilvēkus izdzenāt ar spēku.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!