Foto: AFP/Scanpix

No amata atceltais Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs nācis klajā ar paziņojumu, kurā norāda, ka joprojām uzskata sevi par Ukrainas prezidentu un lūdz Krievijai savu aizsardzību no "ekstrēmistiem", kuri sagrābuši varu valstī, vēsta aģentūra UNIAN.

Eksprezidents, kura atrašanās vieta nav skaidri zināma, norāda, ka Ukrainas parlamenta lēmumi ir nelikumīgi. Viņam un viņa līdzgaitniekiem ir draudēts ar izrēķināšanos, uzsver Janukovičs.

Gāztais prezidents arī norāda, ka Ukrainas dienvidaustrumu un Krimas iedzīvotāji nepieņem varas trūkumu un nekārtības valstī.

"Es kā pie varas esošs prezidents neesmu atļāvis Ukrainas Bruņotajiem spēkiem iejaukties iekšpolitikas notikumos. Pavēlu to arī tagad," teikts paziņojumā. Armijas vai Iekšlietu ministrijas iejaukšanos politikā Janukovičs sauc par nelikumīgu un noziedzīgu.

Krievija gāztā Ukrainas prezidenta Viktora Janukoviča lūgumu nodrošināt viņa aizsardzību ir apmierinājusi, ziņo aģentūra "RIA Novosti".

"Saistībā ar to, ka Janukovičs ir vērsies pie Krievijas Federācijas varas iestādēm ar lūgumu nodrošināt viņa personīgi drošību, paziņojam, ka šis lūgums ir apmierināts Krievijas teritorijā," pastāstīja aģentūras avots.

Jau vēstīts, ka pēc pagājušās nedēļas asiņainajām protestētāju un milicijas sadursmēm Kijevā, kurās gāja bojā vismaz 82 cilvēki, parlaments 22. februārī atcēla Janukoviču no amata un izsludināja pirmstermiņa prezidenta vēlēšanas 25. maijā.

Saskaņā ar parlamenta atjaunoto 2004. gada konstitūciju prezidenta pienākumus līdz vēlēšanām pilda parlamenta spīkers Aleksandrs Turčinovs.

No amata atceltais Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs ir izsludināts meklēšanā, viņam draud apsūdzības par miermīlīgo iedzīvotāju "masu slepkavībām". Prezidenta atrašanās vieta nav skaidri zināma. Medijos izskanējušas ziņas, ka viņš kopš otrdienas atrodas Krievijā.

Zināms, ka sestdien Janukovičs devies uz Ukrainas austrumu pilsētu Harkovu, kas tradicionāli bijusi viņa atbalstītāju bastions.

Videonovērošanas kameru ieraksti liecina, ka savu rezidenci pie Kijevas Janukovičs pametis ar helikopteru.

Harkovā ierakstītā video uzrunā Janukovičs nosodīja protestētājus, salīdzinot tos ar nacistiem, un paziņoja, ka joprojām ir valsts prezidents un ka negrasās pamest Ukrainu. Tā bija pēdējā viņa publiskā parādīšanās.

Harkovas žurnālists Zurabs Alasania ir pārliecināts, ka nakti uz sestdienu Janukovičs pavadījis neoficiālā, bet labi zināmā rezidencē mežā ārpus Harkovas. Žurnālists pats savām acīm kopā redzējis Janukoviču, viņa administrācijas vadītāju Andreju Kļujevu un vairākus miesassargus. Tāpat tur bijis arī bijušais parlamenta spīkers Vladimirs Ribaks, kurš no sava priekšnieka tagad jau novērsies.

Bija paredzēts, ka sestdien Janukovičs Harkovā piedalīsies prokrievisko politiķu konferencē, tomēr pēc video vēstījuma ierakstīšanas viņš ar helikopteru devies uz Doņecku, kur mēģinājis lidmašīnā pamest valsti. Robežsargi to nav atļāvuši, jo gaisa kuģim nav bijuši visi nepieciešamie dokumenti lidojumam ārpus Ukrainas.

Pēc dažām valsts rezidencē pavadītām stundām Janukovičs un ceļabiedri ar automašīnām devušies Krimas virzienā. Pēc gara nakts brauciena Janukovičs svētdien ieradās Krimā, informē jaunais iekšlietu ministrs Arsens Avakovs.

Janukoviča svīta piestājusi kādā privātā sanatorijā, nevis prezidenta Krimas rezidencē. Te eksprezidents uzzinājis, ka parlaments par Ukrainas pagaidu vadītāju iecēlis jauno parlamenta spīkeru Turčinovu.

Grupa steigā devusies uz militāro lidostu Sevastopolē, bet, uzzinot, ka tur atrodas jaunais iekšlietu ministrs Avakovs un jaunais Ukrainas drošības dienesta vadītājs, devušies citā virzienā.

Īsi pirms pusnakts kompānija ieradusies privātā rezidencē piekrastes pilsētiņā Balaklavā, skaidro Avakovs. Te Janukovičs jautājis saviem apsargiem, kurš vēlas palikt ar viņu. Atklājot, ka tikai daži ir lojāli, viņš uzrakstījis rīkojumu par sargu atbrīvošanu. Tad Janukovičs, Kļujevs un daži vēl lojālie miesassargi iekāpa trīs automašīnās un devās "nezināmā virzienā", informēja Avakovs.

Tikmēr aktīvisti no Balaklavas ziņojuši, ka no ostas pazudusi Janukoviča luksusa jahta.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!