Foto: AP/Scanpix
Prokrieviski noskaņotie kaujinieki Ukrainas austrumos trešdien atzinuši, ka sagrābuši gūstā amerikāņu žurnālistu Saimonu Ostrovski.

ASV Valsts departaments paziņojis, ka saņemtās ziņas par ASV pilsoņa nolaupīšanu Slovjanskā ir satraucošas.

Telekanāla "Vice News" žurnālists pēdējo reizi tika redzēts otrdien.
Viņš jau nedēļām ilgi atspoguļoja notikumus Ukrainā un veidoja reportāžas par separātistu kaujiniekiem, kuri sagrābuši valdības ēkas vairākās Ukrainas austrumu pilsētās.

Tomēr informācija par viņa nolaupīšanu ir pretrunīga.

Slovjanskas prokrievisko separātistu pārstāve šodien ziņu aģentūrai AP paziņoja, ka Ostrovskis atrodas vienā no Ukrainas drošības dienesta vietējām nodaļām, kuru viņi okupēja pirms aptuveni nedēļas.

"Viņš ir pie mums. Viņam viss kārtībā," paziņoja separātistu pārstāve.
Jautāta, kādēļ žurnālists tika sagūstīts, viņa norādīja, ka Ostrovskis tiek turēts aizdomās par "sliktām aktivitātēm", bet sīkāk atteicās paskaidrot.

Tikmēr Slovjanskas separātistu līderis Vjačeslavs Ponomarevs žurnālistiem paziņoja, ka amerikānis "nav aizturēts, nav nolaupīts, nav arestēts", bet "strādājot" vienā no separātistu okupētajām ēkām.

Tomēr Ostrovska tvitera konts ir neaktīvs jau vairākas dienas.

"Vice News" paziņojis, ka ir sazinājies ar ASV Valsts departamentu un citām ASV varasiestādēm, lai gādātu par sava darbinieka drošību.

Tiek uzskatīts, ka Slovjanskas separātisti sagūstījuši arī kādu ukraiņu žurnālistu, kurš strādā kādā prokrieviskā medijā.

"Mēs esam dziļi nobažījušies par ziņām par ASV pilsoņa žurnālista nolaupīšanu Slovjanskā, Ukrainā," norādīja ASV Valsts departamenta preses sekretāre Džena Psaki.

"Mēs nosodām jebkuru šādu rīcību un visas nesenās ķīlnieku sagrābšanas Austrumukrainā," paziņoja Psaki, piebilstot, ka šāda rīcība pārkāpj Ženēvā dotos solījumus.

"Mēs aicinām Krieviju izmantot savu ietekmi uz šiem grupējumiem, lai nodrošinātu tūlītēju un drošu visu ķīlnieku atbrīvošanu Austrumukrainā," paziņoja Psaki, piebilstot, ka Vašingtona dalījusies savās bažās arī ar Ukrainas amatpersonām, kuras sadarbojas ar vietējām varasiestādēm, lai mēģinātu mazināt spriedzi Slovjanskā un tās apkārtnē.

Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) mediju brīvības jautājumu pārstāve Duņa Mijatoviča paudusi satraukumu par gadījumiem, kad Ukrainas austrumos notikuši uzbrukumi žurnālistiem un mediju pārstāvji sagūstīti.

"Man saglabājas nopietnas bažas sakarā ar pasliktinājušos mediju darbinieku drošības situāciju, un es aicinu visus pārtraukt žurnālistu vajāšanu un izbeigt uzbrukumus pret viņiem, lai viņi varētu veikt savu darbu," teikts otrdien publicētajā EDSO pārstāves paziņojumā.

Jau ziņots, ka Krievijas diversanti un vietējo separātistu kaujinieki šomēnes Ukrainas austrumos sagrābuši vairākas valsts iestāžu un milicijas nodaļu ēkas, kā arī citus stratēģiskos objektus, piemēram, lidlaukus, bet uz ceļiem izveidojuši kontrolposteņus. Reaģējot uz šiem notikumiem, Ukrainas varasiestādes sākušas pretterorisma operāciju.

Ukrainas, Krievijas, Eiropas Savienības un ASV sarunās 17.aprīlī Ženēvā tika pieņemts komunikē par situācijas normalizāciju Ukrainā. Tajā iekļauta prasība par visu nelikumīgo grupējumu atbruņošanu un nelikumīgi ieņemto ēku atbrīvošanu. Austrumukrainas separātistu līderi atteikušies šīm prasībām pakļauties, pieprasot, lai vispirms atkāpjas Kijevas valdība.

Otrdien, kad Austrumukrainā tika atrasti divu līdz nāvei nomocītu cilvēku, arī vietējā "Batkivščinas" politiķa, līķi, Ukrainas pagaidu prezidents Oleksandrs Turčinovs valsts austrumos licis atsākt pretterorisma operācijas aktīvu īstenošanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!