Policija Honkongā sākusi nojaukt daļu barikāžu, ko prodemokrātiskie demonstranti uzcēluši uz nozīmīgām pilsētas ielām. Tikmēr aktīvisti paliek savās nometnēs Honkongas centrālajā rajonā, bet policija norāda, ka tās mērķis ir atvieglot satiksmi, nevis pārtraukt protestus, vēsta raidsabiedrība BBC.

Demonstranti, kuri pieprasa saglabāt Honkongā pilnīgu demokrātiju, jau ilgāk nekā divas nedēļas atrodas ielās vairākās Honkongas vietās.

Pekina ir piekritusi, ka 2017. gada vēlēšanās Honkongas iedzīvotāji paši varēs ievēlēt savu līderi, bet vēlas noteikt, kurš tajās kandidēs. Protestētāji norāda, ka tā nav demokrātija.

Policisti, kas pirmdienas rīta ieradušies nojaukt barikādes, tērpti atstarojošās vestēs, bet ne aizsardzības ekipējumā, kas paredzēts protestu savaldīšanai, informē BBC.

"Šodien mēs neesam atnākuši atbrīvot apkārtni. Mēs tikai vēlamies nojaukt barikādes, kas aizšķērso ceļu, un atgūt valdībai piederošas lietas un īpašumu," aģentūrai AP norādījis kāds likumsargs.

Barikāžu nojaukšana seko dienu pēc tam, kad Honkongas līderis Leuns Čunjins uzsvēra, ka Pekina nemainīs savas domas un nepārskatīs vēlēšanu kārtību. Viņš arī neizslēdza iespēju, ka protestu izbeigšanai varētu tikt pielietots spēks.

Līderis arī noraidīja, ka varētu atkāpties no amata, kā to vēlas demonstranti, piebilstot, ka protestu kustība ir izgājusi ārpus kontroles. Pagājušajā nedēļā Leina valdība atsauca ieplānotās sarunas ar demonstrantiem, aizbildinoties, ka nav iespējams "konstruktīvs dialogs", kamēr studenti atsakās pārtraukt protestus.

Protestu sākuma posmā tie piesaistīja desmitiem tūkstošus dalībnieku. Septembra beigās spriedze pieauga, kad policija pret demonstrantiem pielietoja asaru gāzi un stekus. Pēc tam protesta vietās novērota minimāla policijas klātbūtne.

Pēdējās dienās protesta akcijas dalībnieku skaits ir krietni sarucis. Nelielas cilvēku grupas ar teltīm turpina uzturēties trīs Honkongas centra vietās pie valdības ēkām.

Protestu pretinieki norāda, ka demonstrācijas kaitē Honkongas kā finanšu centra darbībai.

Vēstīts, ka Lielbritānija 1997. gada 1. jūlijā nodeva Honkongu Ķīnai, ar nosacījumu, ka pilsētā tiks atļautas daudz lielākas brīvības nekā pārējā Ķīnā. Tas, pagaidām, nodrošina runas brīvību un iespēju pilsētas iedzīvotājiem iesaistīties protestos pret valdību.

Pekina arī solīja 2017. gadā piešķirt Honkongai tiesības organizēt brīvas vēlēšanas, taču šobrīd plāni ir mainījušies.

Jaunais plāns liedz vietējiem iedzīvotājiem izvēlēties savus kandidātus. Paredzēts, ka no sākuma Pekina izvēlēsies divus vai trīs kandidātus, kuri būs jāatbalsta vairāk nekā pusei no tās izveidotās komitejas biedriem. Kad Ķīnas valdība būs izvēlējusies kandidātus, tiks dota iespēja Honkongas iedzīvotājiem izlemt, kuru no trijiem iecelt pilsētas vadītāja amatā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!