Foto: AFP/Scanpix
Lielie plēsēji - pelēkie vilki, brūnie lāči, lūši un āmrijas -, kuriem Eiropā 20.gadsimta sākumā mednieku un izplatības vietu samazināšanās dēļ draudēja izmiršana, ir atkal savairojušies.

Par to liecina ceturtdien ASV žurnālā "Science" publicēts pētījums, ko visā Eiropā, izņemot Krieviju un Baltkrieviju, veikusi starptautiska pētnieku komanda.

Kopējā teritorija, kur dzīvo vismaz viens no šiem lielajiem plēsējiem, aizņem 1 529 800 kvadrātkilometrus jeb vienu trešdaļu Eiropas cietzemes un šī teritorija turpina palielināties, teikts pētījumā.

Pētījumu veica 76 zinātnieki 26 Eiropas valstīs.

No šīm četrām plēsēju sugām tieši brūnais lācis ir vissastopamākais - 22 Eiropas valstīs dzīvo aptuveni 17 000 šo dzīvnieku. Otrais ir pelēkais vilks, kurš sastopams 28 valstīs, un to skaits pieaudzis līdz 12 000. Pētījuma rezultāti liecina, ka 23 valstīs sastopami 9000 Eirāzijas lūši, bet vismazāk sastopamas ir āmrijas - Norvēģijā, Somijā un Zviedrijā kopumā dzīvo 1250 dzīvnieki.

Lai gan pēdējo gadu laikā šo lielo plēsēju populācijas ir savairojušās, dažām draud izmiršana, piemēram, Spānijā Sjerra-Morenas reģionā dzīvojošajiem pelēkajiem vilkiem, Pireneju kalnos mītošajiem brūnajiem lāčiem un lūšiem Francijā.

Šie plēsēji pārsvarā dzīvo un vairojas cilvēku apdzīvotās teritorijās, kas pierāda to, ka tie ir spējīgi sadzīvot ar cilvēkiem.

"Tas nav nekāds jaunatklājums, ka lielie plēsēji spēj sadzīvot ar cilvēkiem, bet šis pētījums pierāda to, ka plēsēju un cilvēku līdzāspastāvēšana ir iespējama arī kontinentālā mērogā," izteikušies pētījuma veicēji.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!